Zdravé doplňky pro psy

Zdravé doplňky pro psy

Přemýšlíte, zda váš pejsek potřebuje nějaké doplňky stravy či vitamíny? V tomto článku vám přiblížíme nejčastější doplňky stravy, vitamíny a pamlsky, a kdy je vhodné začít s jejich podáváním. U vitamínů obecně platí, že pokud je pejsek krmený kvalitními granulemi a netrpí žádnými zdravotními problémy, není potřeba vitamíny dodávat. Výjimku však tvoří psi, kteří jsou krmeni syrovou stravou BARF, v tomto případě je dodávaní vitamínů nutné.

Kůže a srst

Zdravá kůže znamená zdravou srst. Pokud nebude kůže v pořádku, odrazí se to na kvalitě srsti. V případě, že pes nepřiměřeně líná, nemá dobrou kvalitu srsti, trpí na lupy nebo má jiné potíže, měli bychom začít s podáváním doplňků. Mezi ty základní patří lososový olej a biotin. Lososový olej se podává většinou s granulemi a má za úkol "promašťovat" kůži. Když má pejsek suchou kůži, budou se na ní objevovat lupy; kůže může také nepříjemně svědit, a srst bude suchá a matná. Pokud bude pejsek mít dostatečně hydratovanou pokožku, přestanou se lupy objevovat, a srst bude zase hezká a lesklá. Jako bonus lososový olej také působí příznivě na činnost srdce a nervový systém.

Dalším doplňkem je biotin. Ten se většinou prodává ve formě tablet a je vhodný ke zlepšení kvality srsti především u psů, kde je vyžadována její vysoká kvalita, například u výstavních psů. Pokud pejsek netrpí viditelnými problémy se srstí, není nutné biotin podávat. Nicméně, i bez viditelného problému je vhodné pejskovi podávat doplněk stravy Canvit Skin & Coat. Jedná se o poloměkké funkční pamlsky, které se hodí především při přelínávání. Dobrou zprávou je, že pejsci ho velice dobře přijímají a snášejí.

Pravidelná péče o srst se vyplatí

K dobré kvalitě srsti ovšem nestačí pouze podávání doplňků či vitamínů. Je vhodné o srst důsledně pečovat a pravidelně ji vyčesávat. V případě suché, svědivé pokožky a lupů se doporučuje použití šamponu Tropiclean, jehož obsahem jsou ovesné vločky, které pokožku zklidňují a působí protisvědivě.

Kloubní výživa

Pokud máme doma pejska, který je buď v období růstu, je starší nebo patří mezi velká a obří plemena, je vhodné podávat přípravky a doplňky pro podporu kloubů, vazů a chrupavek. Mezi nejznámější produkty patří Alavis, Canvit či Geloren. Je důležité přípravky podávat podle toho, jestli se chceme zaměřit pouze na prevenci nebo už náš pes nějakým problémem trpí. V případě prevence, například v období růstu nebo v případě vysoké fyzické aktivity jsou vhodné doplňky bez protizánětlivého účinku. Mezi ně patří Canvit Chondro či Alavis 5. Dodatečně je možné k těmto přípravkům ještě podávat funkční pamlsky Canvit Mobility.

U starších pejsků bývají velkým problémem degenerativní onemocnění (to znamená nenávratně poškozené, porušené) jako je kupříkladu artróza. V těchto případech podáváme doplňky s protizánětlivými účinky, neboť tyto produkty obsahují většinou i složky proti bolesti. Mezi nejznámější přípravky s tímto účinkem patří Alavis kloubní výživa, Alavis Celadrin nebo třeba Alavis MSM.

Starší psi někdy vyžadují náročnější péči

Další potíže s klouby mohou být způsobeny genetickými onemocněními. To je však kapitola sama pro sebe, nicméně mezi produkty na tyto problémy lze zařadit Aptus – Aptoflex, GIOM intenzivní kloubní výživa a další.

Obecně platí, že pokud máme pejska velkého nebo obřího plemene či seniora, je podávání kloubních přípravků velmi vhodné.

Zdravý chrup

Péče o zuby u psů je už popsána v samostatném článku, proto jsou níže uvedeny nejzákladnější informace.

Zubní kámen či zánět dásní je nepříjemným problémem, který se ale u psů vykytuje velice často. Nejvíce těmito problémy trpí menší plemena, která jsou k tomuto problému i predisponována. Nikdy bychom neměli nechat zubní kámen příliš rozšířit, a to nejen kvůli vzniku zánětu dásní, ale také z důvodu rizika celkové sepse organizmu, která může nastat při velkém nánosu zubního kamene.

Z toho důvodu je důležité se zaměřit na prevenci v podobě dentálních pamlsků či speciální řasy přidávané do krmení. Pamatujme ale na to, že dentální a jiné tvrdé pamlsky lze podávat pejskům, kteří již mají trvalý chrup. U nepřezubených psů je totiž možné riziko ulomení mléčného chrupu a následný špatný růst trvalého chrupu. K doporučení stojí za zmínku velice kvalitní pamlsky Whimzees, neboť jsou čistě přírodní, bez geneticky modifikovaných plodin a jako bonus jsou i vegetariánské, takže jsou vhodné i pro pejsky, kteří trpí potravní alergií nebo intolerancí. Tyto pamlsky se podávají v závislosti na váhové kategorie psa. Dentální pamlsky se doporučuje podávat každodenně.

Dentální hygienu psů v žádném případě nelze podceňovat 

Dalším vhodným preventivním přípravkem proti zubnímu kameni je řasa, která se přidává každý den do stravy psa (například Veterinae DentON, PlaqueOff, Tropiclean). Ta má za úkol bránit bakteriím, které způsobují zubní plak, aby se přichycovaly a dále se množily. Kromě toho řasa napomáhá změkčovat již existující zubní kámen, který je pak lépe odstranitelný. Jako podporu pro čištění zoubků existují také funkční pamlsky jako Canvit Dental či Kelparen.

V některých případech pouze dentální pamlsky nestačí, a musíme se tak zaměřit i na každodenní čištění zoubků. Výborným pomocníkem v tomto případě je Tropiclean gel na zuby, jehož nespornou výhodou je, že nemusíme pejska trápit zubním kartáčkem.

Mezi jiné zdravé pamlsky patří například Canvit Anti – parasites, který je vhodný pro kontrolu střevní mikroflóry. Obsahují medvědí česnek, mátu, heřmánek a prebiotika a působí tak proti střevním parazitům. Je potřeba ovšem zdůraznit, že tyto pamlsky nenahrazují pravidelné odčervování proti vnitřním parazitům. Za zmínku také stojí následující přípravky: Gimdog Fitness Mix, což jsou křupavé plněné polštářky s Glukosaminem pro zdraví kloubů, komplex vitamínů B ke zlepšení vnímavosti pejska, a L-kartinin, který napomáhá společně s pohybem ke zdraví srdce.

Autorkou článku je Žaneta Černá z prodejny Pet Center v Jablonci nad Nisou. Další její články najdete zde.