Zařizujeme akvárium. Co promyslet předem?

Váháte, zda se vrhnout na sestavení vlastního akvária? Sepsali jsme pro vás, co si nejdřív promyslet.

Zařizujeme akvárium. Co promyslet předem?

Váháte, zda se vrhnout na sestavení vlastního akvária? Sepsali jsme pro vás, co si nejdřív promyslet.

Akvaristika je krásný koníček. Pozorovat barevné rybičky, jak si bezstarostně plavou ve vodě, může pro leckoho představovat velmi příjemný způsob relaxace. Je ale potřeba si uvědomit, že péče o jakékoliv zvíře – včetně rybiček – od vás bude pravidelně žádat trochu času, studia a v neposlední řadě dlouhotrvající nadšení a zálibu.

Člověka by mělo bavit nejen obdivování zvířátka, ale i všechna péče a průzkum, které chovatelství zahrnuje. A pak je tu samozřejmě zvířátko samotné. Všechna zvířátka vnímají, cítí, pociťují spokojenost nebo nespokojenost, pokud jim není dobře. O rybičkách, velkých i malých, to samozřejmě platí také.

Akvárium jako rajská zahrada

Akvárium není jen 5 slepených skel nebo plastová forma. Není to klec, ze které můžete zvířátko pustit na proběhnutí po místnosti. Akvárium musíte chápat jako „rajskou zahradu“. Akvarista je zde v roli stvořitele, který musí své malé rajské zahrádce rozumět a pečovat o ni, aby v ní její obyvatelé opravdu mohli žít jako v ráji.

Co budete potřebovat?

Obydlené akvárium potřebuje filtr. Ten čistí vodu a pomáhá bakteriím. Bakterie jsou v přírodě všudypřítomné (a to i v lidském těle) a jsou nezbytným základem fungujícího ekosystému i v akváriu. Funkcí filtru je pomáhat těmto drobným tvorečkům při jejich užitečné práci.

Výměšky, které ryby vylučují, jsou pro bakterie potravou. Pokud ale bakterie v akváriu chybí, i tato vyloučená potrava se zkazí, stejně jako nesnědené krmivo. Ve zkažené vodě se rybičkám rozhodně dobře dařit nebude. Proto bakterie pravidelně doplňujte umělým dosazováním. Tyto bakterie pak žijí ve vložkách filtru, na dně a stěnách akvária. Daří se jim i na vodních rostlinách a mohou se vyskytovat i volně ve vodě.

Bez rostlin to nepůjde

V akváriu budete určitě potřebovat i rostliny. Každá živá rostlina má své nároky na živiny (které jí budou dodávat bakterie), na teplotu a světlo. Většina akvarijních rostlin pochází z tropických krajin, a proto potřebují ke své pohodě dostatečné teplo. Topení je proto v naprosté většině akvárií nezbytné. Vybírejte topení s termostatem, které se samo dokáže postarat o požadovanou teplotu vody. K tomu také dopomůže slabé proudění vody zajištěné filtrací. Teplotu vody poté pravidelně kontrolujte pomocí akvarijního teploměru.

Kromě živin a tepla potřebují rostliny také světlo, ať už přírodní, ze žárovky, zářivky nebo LED světel. Světlo umožňuje fotosyntézu, proto mají rostliny přirozenou tendenci růst za světlem. Ve tmavém akváriu prospívat nebudou, a pokud na ně bude dopadat troška slunečního světla oknem, budou se točit za ním, místo aby rostly krásně nahoru a vyrovnaně. Světlo je příjemné také rybám.

Jednu rybu, pár nebo plné akvárium?

Kromě své krásy představují rybičky nedílnou součást ekosystému v akváriu. Produkují potravu pro bakterie a vydechují oxid uhličitý, který jim rostliny zase přeměňují na kyslík. Některé ryby si také vylepšují jídelníček vodními řasami. Každá ryba má přitom své nároky jak na prostor, teplotu a kvalitu vody, tak na společnost a v neposlední řadě stravu. Existují ryby, které je vhodné chovat samostatně, jiné vyžadují celé hejno ryb svého druhu.

Pokud mají ryby v akváriu příjemné prostředí, které jim umožňuje zdravý život, můžete se těšit pozorováním jejich přirozeného chování. Každý správný akvarista věnuje svému akváriu nejen dostatek péče, ale i času na studium života uvnitř své "rajské zahrádky". V takovém akváriu rybičky žijí radostným a dlouhým životem.

Největší odměnou pro akvaristu je ryba, která překoná průměrnou délku života svého druhu.

Plusy i mínusy

Péče o rybičky má i svá úskalí. Nejčastěji se začínající akvaristé potýkají s drnčícím motorem filtru nebo vzduchování. Tato nepříjemnost může potrápit osoby s velmi lehkým spánkem, protože filtr by měl ideálně pracovat neustále.

Zaskočit vás také může váha velkého akvária a nosnost podlahy. Akvárium o 50 litrech zvládne i běžná podlaha. U kapacity 100 litrů a více ale ověřte, zda to podlaha u vás doma unese. Pro začátečníka doporučuji akvárium o objemu cca  50 - 60 litrů. Takové akvárium ještě není příliš velké, ale zároveň není nevhodně malé a lépe se v něm napravují chyby.

Hotové akvárium se neobejde bez pravidelné údržby. Ta spočívá v čištění, upouštění části vody odkalením, čištění filtru a opětovnému napuštění a obnovení rovnováhy v akváriu.

Počítejte s tím, že se u takové aktivity rozhodně namočíte. Někdy také budete muset vylovit rybky síťkou, což u některých čiperných rybiček vyžaduje hodně trpělivosti.

Každé akvárium vyžaduje pravidelnou péči

Rychlé shrnutí

Pro začátek tedy budete potřebovat: akvárium samotné, filtr, bakterie, štěrk, písek, či akvarijní rašelinu, rostlinky, popřípadě i nějakou dekoraci, teploměr, topení, osvětlení a přípravky na úpravu vody. S tím vším postupně založíte akvárium. Pořiďte i síťku na rybičky, odkalovací zvon, hadičky, a nakonec i samotné rybičky a potravu pro ně.

Během svých akvaristických začátků tak „přičichnete“ k oblastem jako chemie, zahradničení a biologie. Stanete se odborníky na vodní rostliny i akvarijní ryby. Obojí od vás bude vyžadovat trochu zvídavosti a ochoty naučit se všem těm vztahům v akváriu rozumět, abyste dokázali případně zjistit, co je v akváriu špatně a jak chybu napravit.

Žádný učený z nebe nespadl a stačí trochu ochoty, pracovitosti a zvídavosti, aby se i z vás stal nadšený akvarista, u kterého se rybičky budou opravdu cítit jako ve vodním ráji.

Potřebujete poradit nebo vybrat ty správné doplňky a vybavení pro vaše vysněné akvárium? Stavte se za námi do některé z prodejen!