Jak na »ušáka«

Zakrslí králíci patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Jsou to čistotná zvířátka, která můžete chovat v bytě. Péče o ně není tak náročná jako například o psa. Přitom, stejně jako pejsek, umí i králíček opětovat svému majiteli náklonnost a je možné ho i vychovat.

Jak na »ušáka«

Zakrslí králíci patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Jsou to čistotná zvířátka, která můžete chovat v bytě. Péče o ně není tak náročná jako například o psa. Přitom stejně jako pejsek umí i králíček opětovat svému majiteli náklonnost a je možné ho vychovat.

Králík se naučí reagovat na intonaci hlasu, rozpoznat slova a časté situace, které si spojí a naučí se podle nich reagovat.

Tak jako každé zvíře i králík potřebuje ke spokojenému životu každodenní péči a pozornost. Při dobré péči se králíci dožívají 6 až 8 let.

Základní vybavení pro chov králíčka

Pokud se rozhodnete pro chov králíka, budete potřebovat:

 • Klec - doporučený rozměr minimálně 100 x 45 x 40 cm
 • Podestýlku - pelety / kukuřičná, příp. papírová podestýlka
 • Seno
 • Krmivo - směs či granule pro králíky
 • Snacky - tyčinky pro králíky / sušenky / dropsy
 • Misku na krmivo
 • Napáječku
 • Domeček
 • Větvičky, či dřevo na okus
Místo, kde bude váš králíček bydlet, vybírejte s rozvahou. Vyhněte se průvanu i přímému slunci.

Kde bude králíček bydlet?

Králík se cítí nejlépe ve svém ohraničeném příbytku, který mu je náhradou za noru. Klec pro něj proto není vězením, ale je důležité, aby byla dostatečně prostorná.

Pro klec vyberte klidné místo bez průvanu. Nedávejte ji ke zdroji tepla, ani na místo kam svítí přímé slunce. Králíčci nemají rádi změny, klec byste proto neměli během jejich života přemisťovat. Místo pro klec tedy vybírejte s rozvahou. Raději ji nedávejte do místnosti, kde spíte. Králíci jsou totiž v noci velmi aktivní.

Záchůdek a čištění

Králíci jsou čistotná zvířátka a dají se naučit na používání záchodku. Do klece proto můžete umístit například rohový záchod s kočičí podestýlkou, která udržuje pachy a absorbuje vlhkost. Zapomeňte přitom na parfemované podestýlky, králíci mají citlivý čich. Samci udělají vše pro to, aby svůj příbytek po každém čištění označili feromony.

Nezapomeňte na misku s vodou nebo napáječku, aby měl králíček celodenní přístup k čerstvé vodě. Obzvlášť v horkém či v extrémně chladném počasí je to velmi důležité.

Pohyb pro zdraví i zábavu

Králík potřebuje hodně pohybu. Nejlépe ho zabavíte a unavíte, když ho pustíte ven z klece a budete si s ním hrát. Při domácích výletech dejte pozor, aby králíček neokusoval elektrické dráty nebo jedovaté rostliny.

Po únavném dni plném poznávání nových věcí potřebuje králík odpočinek a klid. Pokud je unavený, lehne si, klidně si mumlá a pochrupkává. Králíci „šveholí“, když jsou dokonale uvolnění. Je to jakési žvýkání naprázdno. Když králíček přestane mumlat a zůstane ležet v odpočinkové poloze, je zcela uvolněný. V takové chvíli ho nevyrušujte.

Čas na mazlení

Pokud králík zatouží po mazlení, umí vás na to upozornit. Šťouchne vás do ruky a tím vybídne k pohlazení. Přátelská gesta dává najevo olizováním. Když má hlazení dost, ruku odstrčí. Pokud budete v hlazení pokračovat, dá svou nevoli najevo výpadem vpřed. Dopřejte mu soukromí, o které si řekl a neprovokujte ho, pokud svůj nesouhlas provází vrčením. Situace mu není příjemná a při takovém výpadu by vás mohl i poškrábat, nebo kousnout.

Hopsa hejsa

Někdy se stane, že se v králíček „zjančí“ a začne bezhlavě běhat po místnosti. Nemusíte se obávat, toto chování naznačuje radost.

Ušatá citlivka aneb co králíčkovi vadí

Králík je velmi citlivé zvířátko. V cizím prostřední plném neznámých vjemů se necítí dobře. Má obdivuhodně velké zorné pole – vidí nejen kolem sebe, ale může pozorovat i prostor nad sebou. Jeho oči reagují na sebemenší pohyb. I sluch má velmi citlivý, proto mu vadí hlasité zvuky, např. bouchání dveřmi nebo hlasitá hudba. Pozor si dávejte i na přílišné používání dezinfekčních prostředků.

Králíček je mazlivé zvířátko, také je ale hodně citlivý. Respektujte jeho potřeby. 

Zdraví a péče

Zdravý králík je aktivní, čilý, vnímavý na podněty okolí a má chuť k jídlu. Pokud je v dobré kondici, má lesklou srst. Oči, nos a jejich bezprostřední okolí je bez výtoků a jimi tvořenými usazeninami, boltce a okolí pysku čisté a suché.

Zpozorněte, pokud váš králíček už delší dobu neprojevuje aktivitu a odmítá přijímat potravu. Pokud má navíc nepřirozený postoj těla nebo chůzi, nafouknuté břicho, skřípe zuby, má řídkou stolici a okolí konečníku znečištěné, je to první příznak vážné nemoci. Mějte na paměti, že čím dříve začnete s léčbou, tím větší šanci má váš králíček na uzdravení.

Očkování králíků - na jaká onemocnění dát pozor?

Tak jako ostatní domácí zvířata, i králíčky je vhodné očkovat alespoň proti nejběžnějším chorobám. Ačkoliv králíci většinou neopouštějí byt, bodavý hmyz a zelené krmení pro ně představuje dvě možné hrozby přenosu vážných onemocnění, která mohou končit úhynem zvířátka. Jsou to:

 • myxomatóza
 • hemoragická horečka (známá také jako králičí mor)

Proti oběma nemocem existuje účinná kombinovaná vakcína, kterou je třeba u veterináře aplikovat králíčkovi v desátém týdnu života a potom opakovaně jednou ročně.

Pozor bychom si měli dávat také na kokcidiózu, která hrozí při zvýšeném stresu králíčka. Po pořízení, když si ho přinesete domů by tedy měl zůstat v klidu, aby se pomalu rozkoukal. Preventivně proto vsaďte na acidomid, který redukuje potíže zažívacího traktu a zlepšuje stravitelnost bílkovin a minerálních látek. Díky tomu se sníží riziko průjmového onemocnění, které by mohlo králíčka i zahubit.

Dentální hygiena a pedikúra

Jako všem hlodavcům i králíkům během života neustále dorůstají zuby, které si musí hlodáním obrušovat. Za jeden rok mu mohou dorůst až o 10 centimetrů. Aby si je mohl přirozenou cestou zkracovat, dejte mu do klece různé větvičky. Správný skus králíka vypadá tak, že horní řezáky z části překrývají dolní zuby.

Jelikož se pohybuje po měkké podestýlce, také jeho drápky dorůstají. Aby mu nestěžovaly pohyb, je třeba je zastřihovat.

Čím krmit králíčka?

Hlavní složkou potravy králíka je seno. Chcete-li na pohled "fádní" krmení, složené ze suchého krmiva (směsí pro králíky a sena) čímsi zpestřit, nesahejte po čokoládě, mléčných výrobcích, či sušeném ovoci z dovozu. Očištěná mrkev, brambora, kousek jablíčka, suchý chléb, ovesné vločky, miska neslazeného čaje jsou dostatečnou odměnou. Pokud nechceme mít ze zakrslého králíčka vypaseného obra, měli bychom se vyhnout obilí, porcím sladkého ovoce, tučných semen, oříšků a podobně. Zkrátka si dáme pozor na cukry a tuky.

Trávicí trakt králíků je velmi citlivý na změny potravy. Proto pozor, abyste na nové krmivo přecházeli postupně. Při náhlých změnách potravy, nebo pokud králík sežere větší množství zapařeného zeleného krmiva, může dojít ke tympánii žaludku (= akutní nadmutí žaludku). Při tympánii, pokud není ihned léčena, dochází velmi rychle k úhynu. Pokud tedy má váš králík nafouklé bříško, neváhejte a ihned vyhledejte veterinárního lékaře.

Důležitou složkou potravy jsou vitamíny. Buď můžete králíčkovi dopřát více ovoce a zeleniny, kde je dostatek vitamínů, minerálních látek a vlákniny, nebo mu kupte některé z vitaminových přípravků, kde jsou už všechny potřebné vitamíny namíchány ve vhodném poměru.

Králíček je čistotný, ale žere vlastní „bobky“ :)

Velmi zajímavým procesem u králíků je cékotrofie. Jedná se o fyziologický proces trávení, kdy králíci vylučují část nestrávené potravy ve formě tzv. cékotrofů, a tyto požírají přímo z análního otvoru, i když je tedy přímo nekoušou a polykají je celé. Cékotrofy jsou pro králíky bohatým zdrojem bílkovin a vlákniny.

Pořídit si králíčka? Jednoznačně ano.

Ačkoliv králík potřebuje každodenní péči a pozornost, svou náklonností vám ji mnohonásobně vrátí. Uvidíte, že se velmi brzy stane milovaným členem vaší rodiny. Jeho pořízení se opravdu nemusíte obávat.