Abrakadabra: Akvárium! Aneb jak začít..

Abrakadabra: Akvárium!         Aneb jak začít..

Toužíte dívat se místo televize na fascinující svět rybiček v akváriu? Staňte se designérem vodního světa a odborníkem na akvaristiku! Každá vynaložená chvíle péče se vám mnohokrát vrátí ve spokojenosti vašich ryb. Navíc z vodního světa načerpáte klid.

Založení akvária bývá časově nejnáročnější část. Každá ryba je jiná a pochází z jiných biotopů, proto mají ryby často velmi rozdílné požadavky na vybavení akvária. Je důležité si prvně vybrat rybičky, které se hodí do mnou již zakoupeného akvária a teprve potom jít vybírat dekorace, rostliny, dno a tak dále. Pokud nemáte vybrané ryby z jednoho biotopu a vlastníte univerzální akvárium, tak budete mít jednodušší zařizování.

Nezapomeňte ale, že některým rybám to nemusí vyhovovat. Pokud máte vnější filtr, je potřeba promyslet i umístění nasávání a vyústění z filtru. U vnitřního filtru promyslete celkové umístění tak, abyste po zasazení kytek a umístění dekorací nezjistili, že je na některých místech moc velký proud, a někde se vám tvoří hluchá místa. Po zařízení a napuštění (viz více u rostlin) akvária je dobré zapnout světlo, filtr a nechat akvárium pár dnů až týdnů běžet bez ryb. Občas nasypte do filtru trochu krmení, nebo k filtru pro rychlejší rozjezd nitrifikační bakterie. Pokud nechcete, nebo nemůžete čekat takhle dlouho na správné založení, stačí použít lepší chemii a rybičku můžete umístit do akvária již po chvíli. V obou případech je potřeba zarybňovat postupně, ze začátku nasadit pouze pár ryb, postupně přidávat další. Pokud do akvária nasadíte mnoho ryb najednou, když ještě nejsou plně zaběhlé nitrifikační procesy, mohou se vám otrávit a uhynout.

Dno

Chcete mít spoustu kytek, drobnější ryby? Pořiďte si dno, které má velmi porézní povrch, kytkám se bude dařit. Často to jsou dna, která skoro nic neváží a které není dobré mít u velkých ryb jako závojnatky, některé druhy cichlid. Pro tyto větší ryby je lepší pořídit hrubší dno. Tlamovci preferují čistý písek. Trochu písku můžete použít jako okrasný prvek i k jiným rybám, ale počítejte s tím, že se v něm nebude tolik dařit květinám. Pro ty, kteří chtějí chovat dnové ryby, doporučuji tmavší barvy barevných písků. Dno by mělo být v lehkém svahu pokud chcete mít rostliny, v zadní straně akvária vyšší dno, sází se tam rostliny s rozvětveným systémem. Nechápu U bílého dna je pravděpodobné, že bude obsahovat více vápence a rostlinám se v něm nebude tolik dařit. Většina zakoupených materiálů na dno je potřeba několikrát proprat pod vodou, aby se z nich vyplavil odpad, pokud na nich není uvedeno jinak.

Dekorace

Nejlepší dekorace jsou z přírodních materiálů, jako jsou živé kytky nebo kořeny, které pomáhají přirozeným procesům v akváriu. Kořeny potřebují před umístěním do akvária zvláštní péči. Pokud jste si vybrali suchý kořen z regálu, je potřeba ho před použitím umístit do nádoby s vodou, aby nasákl vodou. Často bude také barvit vodu, což ničemu nevadí. Kořen můžete použít hned, jakmile přestane plavat. Jakékoliv plastové květiny, zříceniny a jiné je potřeba před vložením do akvária pořádně umýt. Na plastové věci pozor, mohou podporovat růst řas a sinic v akváriu. Rozhodně nedoporučuji u začínajících akvaristů používat mušle z moře. Ani pokud je nalakujete nebo jinak povrchově upravíte.

Rostliny

Živé květiny mohou být u jakýchkoliv ryb. I do betária lze dát Cladophoru, mech i menší anubias. Vždy je potřeba zohlednit přirozenou potravu ryb a k rostlinožravým rybám dávat pouze rostliny, které to zvládnou, např. ke krunýřovcům dávat spíše tuholisté rostliny, k tlamovcům tuholisté, cladophoru nebo občas vallisnerii. Pokud se vám líbí některá z červenolistých rostlin, budete potřebovat hnojení s vyšším obsahem železa. U zakoupených rostlin se nachází cedulky se základní informací o rostlině, takže si doma můžete dohledat, kam je v akváriu zasadit. Pokud není rostlina plovoucí, koupíte je v košíčku, který je potřeba před zasazením odstranit, kořeny zastřihnout. Nejjednodušší je zasadit rostliny ještě před tím, než do akvária nalijeme vodu. Poté je ideální dolévat vodu opatrně tak, abyste nerozvířili dno, takže pomalu po troškách a třeba i s talířem, o který se proud vody rozbije.

Osvětlení

Pokud budete mít málo světla, budou se vám tvořit řasy. Pokud budete mít hodně světla a málo rostlin, řasy se vám budou tvořit také. Proto je potřeba zářivky průběžně po cca roce vyměnit, často se u nich po čase začne snižovat svítivost. U led diod žádné snižování svítivosti ani změna světelného spektra nehrozí, na druhou stranu jejich pořizovací cena je vyšší. V dnešní době je již mnoho akvarijních setů, které nabízejí obě možnosti.

Filtrace

Od cca 100 litrů doporučuji kvalitnější vnitřní nebo ještě lépe externí filtr. U menších akvárií postačí vnitřní, jen je potřeba upravit počet ryb v akváriu podle kvality filtru. Jinak bude potřeba čistit filtrační média každý druhý den a to je také špatně.