Křeček, nenáročný společník

Chcete si pořídit nenáročného zvířecího mazlíčka? Takový je křeček. Přečtěte si, co mu pořídit a jak se o něj starat, aby se měl u vás jako v bavlnce.

Křeček, nenáročný společník

Nejčastější důvod k pořízení křečka znají asi všichni rodiče. Vaše dítě tak dlouho prosí o dalšího člena rodiny, se kterým bude moci trávit volný čas, až jednou uznáte, že již přišla ta správná chvíle.

Křeček patří k nejméně náročným zvířatům. Jeho chov zabere relativně málo místa i času. Co si připravit, když se rozhodnete pro pořízení křečka?

Výbava pro křečka

Nejdůležitější položka výbavy je ubikace, nejčastěji drátěná klec s vodorovnými drátky, více či méně kombinovaná s nedrátěným spodním dílem. Čím více je zakrytá, tím méně se nachází okolo ní nečistot, také ale méně větrá. Klec by měla být minimálně padesát až sedmdesát centimetrů dlouhá.

Mezi základní výbavu patří misky na krmení a vodu, případně napáječka, domeček a běhací kolotoč. Doporučuji přidat navíc ještě misku s koupacím pískem a pár hraček. Ty by měly být ze dřeva, provazu nebo třeba látky. Vhodná je i kovová špejle na ovoce. Čím více bude k dispozici předmětů na kousání a zábavu, tím méně bude křeček okousávat klec a její výbavu. Můžete přidat malé množství stavebního materiálu na hnízdo, které si náš budoucí chráněnec nanosí do domečku. Vhodná je dřevitá vlna, bavlněné vlákno nebo třeba seno.

Doplňky

Velmi dobrým pomocníkem bývá také plastová přepravka na transport. Dejte do ní trochou podestýlky a při delším cestování také misku s vodou. Na trhu existují také plastové koule pro běhání po zemi, ve kterých se křečci mohou proběhnout. Nenechávejte v ní křečka dlouho, maximálně tak deset minut, a i tuto dobu vždy jen pod dozorem.

Podestýlka

Nejčastější a nejlevnější je hoblinová podestýlka. Její nevýhodou je prašnost a může zapáchat. Pokud zvolíte hoblinovou podestýlku, připravte se na to, že klec bude potřeba vyčistit častěji. Vhodnější jsou proto papírové podestýlky, které lépe pohlcují zápach i vlhkost a snadněji se udržují. Na trhu existují také papírové podestýlky s příměsí větviček na obrus zoubků, výtažkem z léčivé rostliny aloe vera, nebo s dezinfekčním koloidním stříbrem.

Krmení

Jako potravu zvolte pestrou směs pro křečky a drobné hlodavce. Kvalitnější směsi obsahují méně obilnin, více ovoce, zeleniny a také zdroj živočišných bílkovin. Druhou možnost tvoří granulovaná kompletní strava. Její výhodou je, že si křeček nevybírá jen určité složky potravy a má stravu více celistvou. Potravy dávejte vždy jen tolik, aby ji křeček do druhého dne snědl. Nemusíte mít obavy, křeček nebude trpět hladem. Křečci si totiž schovávají zásoby potravy v podkožních kapsách a v domečku. Svému kamarádovi můžete potravu vylepšit také trochou ovoce a zeleniny. Nemělo by to být ale více, než deset procent denní dávky.

Pamlsky

Chcete-li křečkovi dopřát nějaké dobroty navíc, máte spoustu možností. Z dropsíků a bonbónků vybírejte ty druhy, které obsahují méně cukru. Křečci milují sušené jahůdky s banány nebo živé červíky. Do klece můžete také umístit závěsné tyčinky ze semen a ovoce, které přijdou vhod i jako náhrada stravy v období dovolené.

Nejčastější druhy křečků

Křeček syrský

také nazýván křečkem zlatým, je větším zástupcem u nás chovaných křečků. Váží zpravidla do dvou set gramů a zbarvení bývá nejčastěji zlaté. Dnes již ale bývá k vidění i celá řada barevných kombinací i typů srsti. Povahu může mít různou. Samci bývají klidnější, samice jsou často náladové - podle cyklu říje. Tento druh křečků chovejte odděleně (jak druh, tak i jednotlivá zvířátka). Křeček zlatý je totiž samotář. Pokud zrovna nemá zájem o kontakt s člověkem, lehne si na záda a svůj názor dá jasně najevo prskavými zvuky.

Křečík džungarský

je mnohem menší zástupce křečků pocházející ze Sibiře. Váží do šedesáti gramů. Na zádech mívá zpravidla tmavší pruh od hlavičky k ocásku a tmavší obloučky na bocích. Opět můžeme najít mnoho barevných variant. Křečík džungarský mívá většinou mírnou povahu, především pokud je již od mládí navyklý na ruku a kontakt s lidmi.

Křečík roborovského

je méně oblíbený druh pocházející z Mongolska. Velikostí i vzhledem připomíná výše zmíněného zástupce, chybí mu ale tmavší proužek na hřbetě. Tito tvorečkové jsou velmi rychlí, a proto je důležité manipulovat s nimi velmi opatrně. Ze všech výše zmíněných zástupců bývají tito křečci nejméně kontaktní, ale zároveň méně agresivní. Pokud je křečík robovského v úzkých, snaží se utéct.

Jedeme si pro něj…

Při výběru křečka dbejte na to, aby byl v dobré kondici, bez průjmu a vnějších parazitů. Zjistěte si, na co je křeček zvyklý, jaký druh stravy je pro něho vhodný a jakými dobrotami můžete křečkovi stravu doplnit. S novým mazlíčkem zacházejte vždy opatrně a s použitím obou rukou.