Veterinářka radí: Jak vybrat ideální obojek

Veterinářka radí: Jak vybrat ideální obojek

Čistě módní záležitost, která závisí jen na vkusu majitele? Rozhodně ne! Jsou totiž plemena, která některé obojky snáší obzvláště špatně. Ovšem určitá rizika s sebou může nést i takový postroj. Podle čeho vybírat? Nechte si poradit od veterinářky Marie Kadeřávkové.

Při výběru obojku, nebo postroje pro psa bychom měli zohlednit nejen vzhled a funkci obojku, ale také plemeno a zdravotní stav pejska.

Obojek je důležitý prvek pro identifikaci pejska (i když nyní by každý pes měl být dohledatelný podle čipu), zviditelnění pejska (reflexní obojky), případně může pomoci i majiteli s nálezem pejska (GPS). Většina majitelů využívá obojek také pro ovládání psa vodítkem.

Pro koho nemusí být obojek vhodný?

Ze zdravotního hlediska je potřeba vzít v potaz plemeno psa a případné zdravotní obtíže. Většina menších plemen například yorkshire teriér, špic, pomeranien, mohou mít s věkem spojené oplošťování a dráždění průdušnice, což může vyvolávat kašel. Při tahu za obojek dochází k tlaku na dýchací trubici a pak může dojít ke zhoršení kašle a dýchacích obtíží.

Proto u takovýchto pacientů je vhodnější zvolit postroj, který tah rovnoměrněji rozprostře. Postroj je velmi vhodný také u plemen pejsků, kteří mají predispozice k onemocnění meziobratlových plotének, což je většina takzvaných brachycefalických plemen. Týká se tedy francouzských buldočků, bostonských teriérů, mopsů a boxerů. To samé však platí například pro jezevčíky. Především to platí pro pejsky/pacienty, kteří již vykazovali nějaké obtíže jako je bolestivost krku, nebo neurologické obtíže.

Na co si dát pozor s postrojem?

Nevýhodou postrojů pak určitě je většinou vyšší pořizovací cena, potřeba, aby konkrétnímu pejskovi dobře seděl a v případě namočení možné zapaření pod postrojem.

Na zváženou je tedy například mít pejska opatřeného dobře sedícím obojkem s identifikací (pokud je to striktně domácí pejsek, je možnost i pobytu v bytě  bez obojku). Pokud se jedná o pejska, který tahá či patří do výše zmíněných kategorií, tak na vycházky volit raději postroj.

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.

Hledáte kliniku pro vašeho mazlíčka? Veterinární klinika Jaggy  je odborným pracovištěm, které se specializuje na diagnostiku a léčbu složitých onemocnění psů a koček.