Veterinářka radí: Jak vybrat ideální obojek

Icon20. 10. 2020 IconMARIE KADEŘÁVKOVÁ IconVETERINÁRNÍ KLINIKA JAGGY, VETERINÁŘKA RADÍ, PSÍ PLEMENA

Čistě módní záležitost, která závisí jen na vkusu majitele? Rozhodně ne! Jsou totiž plemena, která některé obojky snáší obzvláště špatně. Ovšem určitá rizika s sebou může nést i takový postroj. Podle čeho vybírat? Nechte si poradit od veterinářky Marie Kadeřávkové.

Při výběru obojku, nebo postroje pro psa bychom měli zohlednit nejen vzhled a funkci obojku, ale také plemeno a zdravotní stav pejska.

Obojek je důležitý prvek pro identifikaci pejska (i když nyní by každý pes měl být dohledatelný podle čipu), zviditelnění pejska (reflexní obojky), případně může pomoci i majiteli s nálezem pejska (GPS). Většina majitelů využívá obojek také pro ovládání psa vodítkem.

Pro koho nemusí být obojek vhodný?

Ze zdravotního hlediska je potřeba vzít v potaz plemeno psa a případné zdravotní obtíže. Většina menších plemen například yorkshire teriér, špic, pomeranien, mohou mít s věkem spojené oplošťování a dráždění průdušnice, což může vyvolávat kašel. Při tahu za obojek dochází k tlaku na dýchací trubici a pak může dojít ke zhoršení kašle a dýchacích obtíží.

Proto u takovýchto pacientů je vhodnější zvolit postroj, který tah rovnoměrněji rozprostře. Postroj je velmi vhodný také u plemen pejsků, kteří mají predispozice k onemocnění meziobratlových plotének, což je většina takzvaných brachycefalických plemen. Týká se tedy francouzských buldočků, bostonských teriérů, mopsů a boxerů. To samé však platí například pro jezevčíky. Především to platí pro pejsky/pacienty, kteří již vykazovali nějaké obtíže jako je bolestivost krku, nebo neurologické obtíže.

Na co si dát pozor s postrojem?

Nevýhodou postrojů pak určitě je většinou vyšší pořizovací cena, potřeba, aby konkrétnímu pejskovi dobře seděl a v případě namočení možné zapaření pod postrojem.

Na zváženou je tedy například mít pejska opatřeného dobře sedícím obojkem s identifikací (pokud je to striktně domácí pejsek, je možnost i pobytu v bytě  bez obojku). Pokud se jedná o pejska, který tahá či patří do výše zmíněných kategorií, tak na vycházky volit raději postroj.

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.

Hledáte kliniku pro vašeho mazlíčka? Veterinární klinika Jaggy  je odborným pracovištěm, které se specializuje na diagnostiku a léčbu složitých onemocnění psů a koček.