Veterinářka radí: Jak cestovat se psem

Veterinářka radí: Jak cestovat se psem

Cestujete s vašim čtyřnohým parťákem v autě? Dovolenou si můžete buď úplně zkazit, nebo v klidu užít. Díky radám veterinářky Zuzany Dominikové se vyhnete pokutám a zdravotním potížím vašeho miláčka. Takto si cestování na kratší vzdálenosti (třeba jenom po Česku) užijete.

Při cestování autem musíme v první řadě vzpomenou, co nám nakazuje zákon. V zákoně o pozemních komunikacích je pouze velmi obecně napsáno, že přepravované zvíře nesmí přestavovat bezpečnostní riziko pro řidiče ani další osoby v autě a musí být zabezpečeno podobně jako další cestující či náklad. To je sice hezké, nicméně nicneříkající tvrzení.

Vezměme to tedy selským rozumem – zvíře by mělo být v autě připoutáno nebo umístěno do schrány tak, aby neohrožovalo ostatní cestující a pokud možno nedošlo ani k ohrožení zvířete v případě srážky. Pes nebo kočka mohou tedy cestovat buď v kufru odpovídajícího vozu (combi), nebo na zadních sedačkách a to buď volně (v kufru auta vybaveného bezpečnostní mříží), ve schráně – kleci nebo přepravce (v současné době je na trhu velké množství přepravek, které se dají zafixovat za pomoci bezpečnostních pásů) nebo připoutáni za pomoci bezpečnostních pásů, které rovněž není problém zakoupit dle velikosti zvířete. V tomto případě bychom měli myslet na to, že pás by měl být vždy připnut na postroj (tedy hruď zvířete), nikoliv na obojek (krk zvířete). Pokud plánujeme mazlíka ponechat v kufru nebo na sedačkách bez přepravního boxu, můžeme rovněž zakoupit celou řadu potahů do kufru nebo na sedačky auta, které eliminují znečištění automobilu. Lze použít i obyčejnou deku, ale krycí potahy jsou obvykle z nepromokavého materiálu a mají již připraveny otvory na zapnutí bezpečnostního pásu. K ulehčení nastupování a vystupování zejména u velkých plemen psů a starších zvířat se začaly na trhu objevovat rovněž nástupní rampy, které ocení zejména majitelé větších psů, kteří mají zdravotní problémy s páteří nebo kyčlemi.

Aby si to užil i váš mazlík

Tímto jsme vyřešili technickou stránku věci, ale nám jde především o to, aby se náš mazlík cítil při cestování dobře. Podle mého názoru je vždy potřeba v první řadě zvážit, jak zvíře cestování snáší a zda pro něj bude cesta a cíl cesty přínosem. Cestovat 4 hodiny autem se psem, který polovinu cesty prozvrací (toto lze částečně řešit léky proti nevolnosti  a zvracení) na dovolenou, kterou plánujeme strávit chozením po památkách (kam náš mazel stejně nesmí a víme, že bude zavřený celé dny v hotelu) mu mnoho radosti nepřinese. V takových případech je možná lepší se poohlédnout po nějakém hlídání.

Chlazení a přestávky

Pokud mazlíkům cestování nevadí nebo s námi prostě cestovat musí, je vhodné k cestě zvolit v případě léta chladnější část dne nebo zapnout s rozumem klimatizaci (pro naše mazlíky ovšem rovněž není zdravé měnit několikrát za sebou skokově teplotu okolního prostředí o několik stupňů Celsia. Pokud jsou teploty velmi vysoké a my nemáme auto s klimatizací, je vhodné alespoň mírně pootevřít okénko, nikdy bychom ovšem neměli nechat naše mazlíky jezdit s hlavou z okýnka v přímém proudu vzduchu. Rovněž je v tomto případě potřeba zvážit riziko, že zůstaneme někde na cestě například v koloně, na naše auto bude pražit slunce a nebude možné v okolí najít žádný stín. V tomto případě je potřeba vždy zvážit nutnost cesty zejména s zdravotně indisponovanými jedinci a pokud už tato situace nastane, tak nenechávat zvířata v autě, ale vystoupit s nimi a vyhledat stinné místo.

Je dobré nechat psy před cestou vyvenčit a proběhnout a rovněž během delších cest dělat pravidelné zastávky (ideálně se řídit doporučením pro lidi a zastavovat co 2 hodiny. Pokud je cesta dlouhá nebo cestujeme například v parném létě, určitě nesmíme zapomenout na pravidelný přísun čerstvé vody a případně potravy (cestovní lahve na vodu, skládací misky).

Pozor na hlavu z okna. Stačí kamínek odražený od protijedoucího auta a z dovolenkové pohodičky je peklo.

Proběhnout, ale s mírou..

Pokud už dorazíme na naši vysněnou dovolenou i zde by se měl pobyt a výlety s mazlíky řídit určitými pravidly a to zejména vhodnou volbou a pravidelností zátěže (úplně to samé platí pro nás). Pokud je náš pejsek zvyklý na kilometrovou procházku každý den, třiceti kilometrovým výletem po horách mu moc radosti neuděláme. U menších plemen psů lze toto řešit vhodně zvolenou taškou nebo batohem na záda, kam lze zvíře v případě delší cesty nebo těžšího terénu umístit. To samé platí pro výlety na kole ( není vhodné hnát psa v největším vedru dlouhou trasu u kola a to ani pokud je na to zvyklý). Pro malé psy můžeme pro přepravu rovněž zvolit vhodný nosič na kolo. Opět platí pravidelnost v napájení a krmení.

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.

Hledáte kliniku pro vašeho mazlíčka? Veterinární klinika Jaggy  je odborným pracovištěm, které se specializuje na diagnostiku a léčbu složitých onemocnění psů a koček.