V Praze chová 150 výstavních králíků

V Praze chová 150 výstavních králíků

Mazliví, poslušní a výstavní. Takoví jsou králíčci Jana Fröhlicha. Jak se vyhrávají králičí výstavy a co obnáší péče o 150 králíčků v Praze? Rozhodně to je pořádná makačka, ale jak sám říká, stojí to za to.

Potřebujete pomoci a poradit s chovem králíčka? Pak vězte, že v Praze těžko nejdete lepšího odborníka než Jana Fröhlicha z naší prodejny Pet Center na Arkádách. Jan pochází z rodiny, která chovala drůbež a protože se mu po chovatelství, péči i výstavách stýskalo i v Praze, začal chovat své oblíbené králíčky..

Jak to vůbec jde v Praze mít takové množství králíků?

Když jsou i mladí, tak máme třeba 150 králíčků, máme 8 plemen, od zakrslých beránků, přes tříslové králíky až po velké králíky plemene zaječí.  Chováme je ve venkovní králíkárně v blízkosti Michelských pekáren a bydlíme jen asi 5 minut cesty odtud, takže s nimi můžeme trávit i s mou partnerkou Nelou dost času. Ona přitom dělá s jejími miláčky králičí hop, já se soustředím spíš na výstavní jedince. Chov nás oba velmi baví, i když je s ním spousta práce.

Kolik času to zabere?

Denně třeba dvě hodinky, ale když je víkend tak se stává, že přijdeme v devět ráno a odcházíme v devět večer. Je zkrátka stále co dělat, kromě králíků máme i dva psy.

Kolik toho takové množství králíků sní a čím je krmíte?

Hodně záleží, kolik králíčků se v našem chovu zrovna nachází. Každý králíček má individuální jídelníček, zakrslý beránek sní denně 40g granulí, zatímco mistička zaječího králíka obsahuje až 180g jídla. Celkem měsíčně zkrmíme okolo 300kg směsi, kterou si sami mícháme. Hlavní složkou denní krmné dávky jsou granule Versele Laga County´s best, do kterých přimícháváme sušenou mrkev Mifuma Möhrenkorn, müsli NovaEqui Muscle a ječmenné vločky. Samozřejmě nesmí každý den chybět spousta sena, kterým si králíčci zbrušují zadní zuby.

Jaký je váš zatím největší úspěch na výstavě?

Za dobu mého chovu mám již mnoho ocenění, mezi ty nejvýznamnější ocenění  patří Mistr ČR v plemeni tříslový modrý, Mistr SR v plemeni zakrslý beran divoce zbarvený a v tom samém plemeni udělená Zlatá medaile chovatelským spolkem Spolkové země Bavorsko. V letošním roce je kvůli koronavirové krizi s výstavami problém, ale už v lednu sem stihl získat pohár až v daleké Litvě, který byl pro mě také velkým potěšením. V době psaní tohoto článku jsou někteří moji králíci na výstavě v německém Deutzenu, s napětím očekáváme zprávy o úspěšnosti této výpravy za poháry.

Jak se pozná správný výstavní králík?

Kromě toho, že drží výstavní postoj, se nesmí bát. Musí být v klidu a pohodě. Pak samozřejmě přichází na řadu jednotlivé části oceňovacího lístku, podle kterého se králíčci bodují. Oceňovací lístek ČSCH se skládá z osmi pozic, které jsou: hmotnost, tvar, typ, srst, plemenné znaky, péče, zdraví a kondice. Samozřejmě každé plemeno králíka má jiné plemenné parametry, ale veškeré potřebné informace k danému plemeni najde chovatel ve Vzorníku plemen králíků. Vzorník by určitě neměl chybět v domácnosti každého chovatele. V České republice je momentálně uznáno 89 plemen králíků v 70 barevných rázech. Každý správný výstavní králík musí alespoň jednou za život projít výstavou, na které odborně způsobilý posuzovatel králíků určí bodovou hodnotu daného zvířete. Maximální hodnocení, které může posuzovatel udělit je 100 bodů, ale běžně se chovatel setká s bodovým ohodnocením 91-96 bodů. Samozřejmě každý králík, který se má účastnit výstavy musí mít rodokmen a tetování ČSCH, nebo jiné organizace sdružené pod Evropským svazem chovatelů.

Co děláte pro to, aby byli tak mazliví a hodní?

Nejdůležitější při výchově a ochočování králíčků je správná socializace a čas věnovaný každému zvířeti jako jednotlivci. U některých králíčků je ochočování otázkou pár dní, u jiných se jedná o běh na dlouhou trať, který může trvat i několik měsíců.

Někteří vaši králíčci mají docela pohnutý příběh..

Ano, někteří naši králíčci jsou tu v azylu, nebo na převýchově. Několikrát se nám stalo, že nám byl králíček přinesen, například jako nevhodný dárek nebo z důvodu nezvládnuté výchovy přecházející až v agresivitu. Většině králíčků, kteří se k nám tímto způsobem dostanou, hledáme v budoucnu nový domov. Máme tu také ale králíčky, kteří už nikdy k člověku nepřilnou. To je třeba případ našeho Hoblinky. Hoblu si pořídila paní jako domácího mazlíčka pro těžce nemocné dítě, bohužel výchova ‘’dítětem’’ se na Hoblinkovi dost podepsala a k nám přišel jako vyhublý a bázlivý uzlíček nervů. Po pár měsících k nám Hobla neskutečně přilnul a vždy nás nadšeně vítá, bohužel cizích lidí se dost bojí a proto už tu asi s námi zůstane.

Z toho, jak mi tu předvádíte různé králíčky mi připadá, že i když jsou všichni moc hodní, tak nejklidnější a nejmazlivější jsou beránci, je to jen dojem, nebo je to v jejich povaze?

Dojem to určitě není, každý králíček je osobnost. Ale skutečně beránci mají velmi klidnou, někdy až flegmatickou povahu. Právě z toho důvodu často i na prodejně doporučuji beránky jako ideální mazlíčky pro malé děti. Pokud by chtěl domu někdo králíčka o trochu většího, je skvělou volbou například králíček plemene tříslový modrý.

Jaký je váš plán do budoucna?

Chci sbírat víc úspěchů na výstavách a rozšiřovat chov. Je ale pravda, že ve dvou to až tak dobře nejde, protože to obnáší spoustu práce. Největší český chovatel do toho zapojil celou rodinu a má jich třeba 500, ale to by pro nás znamenalo nejspíš muset shánět i jiné prostory.