Užovka červená: Milá společnice

Užovka červená: Milá společnice

Gutka, guttáta, tkanička. Mnoho různých oslovení pro jednoho hada, který si získal srdce mnoha chovatelů pro svou klidnou, milou povahu, nenáročný chov a mnoho úžasných barevných mutací.

Řeč je o užovce červené (Pantherophis guttatus). Na začátek si musíme zmínit, že užovka červená není jedovatým hadem. Svou kořist udusí, umačká obtočením smyček svého těla. Užovku červenou, guttku, bychom u nás ve volné přírodě hledali marně. Obývá vcelku velké území a to zhruba od jihu a jihovýchodu USA a sever Mexika. Velikostně se sice nejedná o zvlášť velkého hada, ale nejmenší také není. Velikost dospělé guttky je od 110 cm do 160 cm, výjimečně 180 cm. Dožívá se 12-15 let, rekordně i 21 let.

Klasickým, přírodním zbarvením užovky červené jsou červené až hnědočervené skvrny na zádech, které jsou lemovány černou barvou. Na těle užovky můžeme vidět barvy od šedé až do oranžové. Spodní část je zbarvena bílou barvou s černými kostkami nebo flíčky. Pokud Vám přijde klasické zbarvení příliš fádní, nezoufejte. V dnešní době máte na výběr z více jak 500 barevných a kresebných forem, tolik jich bylo vyšlechtěno. Tam už si vybrat prostě musíte (i já si vybrala).

Než si gutku donesete domů, měli byste pro ni mít připravené bydlení. Nejvhodnějším bydlením je pro ni terárium. Terárium můžete mít skleněné, z OSB desek anebo designové z laminových desek dřeva. Minimální rozměr pro jednu malou užovku je 60x40x40cm(délkaxšířkaxvýška). Jakmile vyroste v dospělce, je potřeba zvětšit i terárium. Nezbytností je dvojité větrání. To znamená dole u dvířek a pak na stropu, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu.

Čím vybavit terárium

Terárium máme, nyní ho jen dovybavíme: miskou na vodu přiměřené velikosti hada, úkrytem (kůra, velký květináč, velká kokosová skořápka, atd), podestýlkou a především výhřevným místem. Vyhřívání můžeme vyřešit to buď žárovkou, topným kamenem, topnou fólií anebo topným kabelem. Pod výhřevným místem by měla být teplota kolem 30°C, na nejchladnějším místě v teráriu pak 22°C. Užovka si sama teplo vyprodukovat neumí, ale umí jej přijímat z okolí a to, nahříváním se na předmětech. Jako podestýlku zvolíme terarijní substrát, rašelinu, anebo štěpky (bukové, cypřišové). Já osobně preferuji bukové štěpky. Gutka si v nich může dobře hloubit díry a nedrží se v nich plíseň. Není od věci dát do terária větev, protože ač v přírodě je gutka převážně pozemní, v teráriu ji často naleznu na větvi.

Na čem si pochutná?

Gutka je masožravcem, vegetariána z ní nikdy neuděláme. Zkrmujeme myši, mastomyši, malé potkánky. Krmíme vždy podle stáří, velikosti a váhy hada.  U mláďat začínáme na myších holátkách, postupuje na medvídky (osrstěné hole), po skákavky (myšky čerstvě po odstavu) až se dostaneme k menším a posléze dospělým myškám. Mláďata užovky krmíme častěji, dospělého hada zhruba 1x za 14 dní. Vždy krmíme ku prospěchu zdraví hada, vyhýbáme se překrmování anebo naopak trápením hlady.

Péče o gutku není nijak náročná, jedná se o velmi nenáročného hada. Potřebuje správně vybavené terárko, pravidelné krmení, denně čistou vodu, vizuální kontrolu v době svlékání, vybírání výkalů.

Jestli vám zní pojem svlékání pokožky děsivě, tak vůbec nemusí. Stejně jako u lidí, tak u plazů je třeba vrchní vrstvu pokožky obměňovat, regenerovat odumřelou vrstvu. U hadů probíhá svlékání staré kůže v celku. Celý proces trvá přibližně 12-14 dní, kdy si gutka projde fázemi mléčného zakalení pokožky včetně očí (oči budou šedomodré) a následně těsně před svlekem (zhruba 1-2 dny), se zase "odkalí", bude tedy vypadat jako jindy. Svlečka je přesná replika hadího těla včetně očních šupin. Na svlečce u samců můžeme pozorovat také 2 hemipenisy. V době svleku nekrmíme, potravu dáme až se had celý svlékne. Není od věci trošku zvýšit vlhkost rosením v době svleku. Tak vidíte, žádné drama. Jestli hledáte nenáročné terarijní zvíře na začátek, mohu jedině doporučit.