Když imunita selhává

Když imunita selhává

I u zvířat, stejně jako u lidí, obranyschopnost organismu s příchodem podzimu nebo jara klesá. Zlepšit ji lze správnou stravou, dostatkem pohybu, doplněním vitaminů... To vše za předpokladu, že imunitní systém funguje správně.

Správná činnost imunitního systému je extrémně důležitá. Co se děje v opačném případě nám poodhalila veterinářka MVDr. Marie Kadeřávková.

V případě, že zvíře nemá dostatečně kompetentní imunitu, tak se mluví o imunodeficienci.  Příčinou může být například nedostat bílých krvinek či jejich nesprávná funkce, onemocnění oslabující imunitní systém. K oslabení může docházet i léčbou například chemoterapeutiky či jinými léky potlačující imunitu.

Pokud imunitní systém reaguje extrémně či nesprávně na nějaké podněty, jedná se o tak zvanou hypersensitivitu/alergii, případně autoimunitní onemocnění.

Příznaky onemocnění imunitního systému nebo nedostatečné funkce imunitního systému mohou být různorodé - od opakovaných infekcí, kožních či trávicích obtíží až po neurologické příznaky. V případě jakýchkoliv těchto obtíží či podezření, je potřeba co nejdříve navštívit veterinární pracoviště.

Podzim: ráj infekčních nemocí 
Psincový kašel (jinými slovy infekční laryngotracheititis psů) je infekční onemocnění, které se na podzim objevuje nejčastěji. Toto virové onemocnění, které  postihuje horní cesty dýchací, se velmi snadno šíří a to především mezi mladšími psy. Projevuje se suchým až dávivým kašlem a teplotou. Někdy dmohou zvířata z kašle i zvracet, případně působit tak, jakoby jim v krku něco překáželo. Přidruží-li se k němu, v důsledku viry oslabené imunity, i nějaké bakteriální onemocnění, může průběh nemoci zkomplikovat zánět plic a dojít až k život ohrožující situaci. Léčba je symptomatická. Spočívá v podávání léků na zklidnění kašle, odchod hlenů a případně protizánětlivých léků. Vhodnou prevencí je pravidelné očkování, které sice před onemocněním neochrání, ale průběh a klinické příznaky psincového kašle zmírní.

Pokud je vaše zvíře nemocné, vždy je vhodné se poradit, případně zvíře vyšetřit veterinárním lékařem.

Připraveno ve spolupráci s MVDr. Marií Kadeřávkovou