Tlamovci: Proč se tak jmenují?

Tlamovci: Proč se tak jmenují?

Tak trochu hanlivě znějící pojmenování získaly tyto barevné rybky kvůli způsobu odchovu potomstva. Tlamovci, respektive jejich samičky, totiž přechovávají a ochraňují své jikry a mladé v tlamě.

Jak na tlamovce?

Tlamovci jsou populární zejména díky své barevné rozmanitosti. Připomínají totiž mořské ryby. Také na své akvárium mají specifické nároky, ideální se pak zdá připravit akvárium, které bude vypadat jako mořské.

Nejčastěji se setkáme s tlamovcem který pochází ze dvou jezer v Africe: Malawi a Tanganika. Tlamovci, jako teritoriální ryby, vyžadují hodně prostoru. Záleží také na velikosti konkrétního tlamovce. Ti menší (demasoni) dorůstají k 10cm, největší tlamovci (rostratus) potom k 40cm.

Věděli jste, že...jenom v Malawi žije něco pod 900 druhů tlamovců?

Druhy tlamovců

Mbuna jsou menší druhy dorůstající do 20cm, většinou chtějí mít větší procento rostlinné složky v potravě, žijí často u pobřeží. Non-mbuna jsou ty větší, převážně dravější druhy žijící dále od pobřeží.

Jak je ubytovat?

Čím větší plocha dna, tím lepší. Naprosté minimum je 200 litrů, pokud člověk nechce ryby trápit. Jako substrát volíme zásadně jemný písek, ideálně oblý, aby si o  něj ryby neporanili ústní dutinu. Jako dekoraci pro přírodní vzhled můžeme použít pár obrázků. Ty je potřeba dát na podložku, nebo rovnou položit na sklo.

Samci totiž často rádi podhrabávají kameny a dělají si úkryt podle vlastního přání, takže by mohlo dojít i na sesuv kamenů. Tím, že mají tlamovci rádi tvrdou vodu, vůbec jim nevadí ani kameny které „šumí“ (pro svou zásaditost) v octu. Kvůli chemii vody a žravosti ryb je velmi těžké mít v akváriu větší množství rostlin. V přirozeném biotopu roste vallisneria, ale třeba anubiasy, nebo cryptocoryne balansae to zvládnou také. Jenom počítejte s okousanou většinou rostlin. Můžete přidat i pár kořenů, jenom opatrně s počtem, změkčují totiž vodu.

Jak velké akvárium budu potřebovat?

Jak jsem již zmínil tak 200l bude pro několik málo ryb jednoho neagresivního druhu (třeba do 10 u druhů do 10 cm). Pokud by mělo být druhů více, doporučím jako minimum 250-300l. U velkých, agresivních ryb ve více druhovém akváriu je potřeba začít na nějakých 1000l. Často se používá kombinace jeden samec na dvě, až pět samic. Jakmile bude v akváriu více samců, budou se prát o dominanci. Proto je lepší z akvaristiky kupovat už zaběhlé hejno, než jich koupit jen pár a počkat až si dominanci vyřeší opět v akváriu.

Co další ryby?

Při dodržení několika podmínek je to možné je. Vhodné je zařídit biotopové akvárium (pouze ty ryby a rostliny které se vyskytují v přirozeném prostředí daného druhu/ oblasti). K tlamovcům se dá dodat pár ryb podobné velikosti - jako akary a kančíci. Zvládne to i krunýřovec. Ostatní ryby bych však nedoporučil.

Jak na filtraci?

Tím že v akváriu nebude mnoho rostlin, je potřeba pořídit kvalitní filtraci. Tlamovci produkují mnoho detritu, tím pádem je hlavní pořídit dobré filtrační médium, které umí pojmout velké množství nitrifikačních bakterií.

Kvůli náročnosti na prostor a chybějícím rostlinám, které trochu stabilizují hodnoty vody, bych zařadil tlamovce k těm náročnějším. Ovšem pohled na zvláštní péči o potomstvo a krásnou barevnost ryb za tu námahu jednoznačně stojí.