Jak na prázdninové cesty se psem v autě? Poradíme

Jak na prázdninové cesty se psem v autě? Poradíme

Rozhodli jste se letos vzít na prázdninové cesty i vašeho mazlíčka? Cíl cesty už máte vybraný, stejně jako způsob dopravy. Volba padla na auto. Teď jen zbývá psa na cestu připravit.

Jeden pes si cestování autem užívá a jiného máte problém do auta dostat. Majitelé první skupiny patří mezi šťastlivce a mají o starost méně. To nic ale nemění na tom, že psa musí na cestu připravit každý majitel.

Co psovi zabalit?

V den cestování omezte krmení, to si připravte až do místa příjezdu. Na druhou stranu nezapomeňte vzít s sebou vodu a cestovní misku, pitný režim je důležitý, jelikož některá plemena mají v létě sklon k přehřívání. Do auta si zabalte deku nebo pelíšek a nesmí chybět ani bezpečnostní pás. Ručník na špinavé psí tlapky se vám taky bude hodit.

Chybět by neměly ani granule, pamlsky či jiná strava na kterou je zvyklý, ale také deka a nějaké hračky. Obojek, vodítko a náhubek je nutnost! Vždy si ověřte, zda se v nějaké dojezdové vzdálenosti nachází veterina, kde případně mazlíčka ošetří.

Jak psa v autě přepravovat?

Malé psy je možné přepravovat za předními sedačkami v přepravní kleci. U větších jedinců máme na výběr několik možností: postroj s pásem, psí autosedačku, přepravní klece (plastové, látkové nebo kovové) a úvazy v kufru. Psí autodeky (vaky) však neslouží k zajištění psa, ale pouze chrání auto před nečistotou. K vaku je vhodné používat postroj s pásem.

Na co nezapomenout?

  • miska na vodu a krmení – ideální jsou misky, které se dají složit
  • deka nebo pelíšek
  • bezpečnostní pás pro psa, který pořídíte za pár korun v každém zverimexu
  • ručník na špinavé psí tlapky
  • vodítko, obojek nebo postroj a náhubek
  • u dlouhosrstých plemen kartáč a hřeben
  • dobrou volbou je **oblíbená hračka **nebo něco na kousání
  • psí lékárnička – měla by obsahovat např. fixační textilní náhubek, případně gázu k zavázání tlamy, plastový nebo nafukovací fixační límec, teploměr, pinzetu na vytahování osin, špachtle, antibakteriální vlhčené ubrousky, mýdlo, ručník, fleecovou deku, obvazy, leukoplast, vatové a bavlněné tampony, dezinfekční prostředek Betadine, roztok na vymývání očí, prostředek k zastavení krvácení, roztok k čištění uší apod.

Pravidelně zastavujte a zabezpečte možnost venčení, vždy na vodítku, a to aspoň každé 2-3 hodiny. Cizí prostředí a blízkost dálnice na odpočívadlech není ani zdaleka ideální místo pro procházky. Vyvenčit se však pes musí a při dlouhé cestě je to po celý den jediná možnost. Dopřejte psovi chladící podložku do auta. Chladit ho bude lépe než zapnutá klimatizace, ze které může nejen  pes nastydnout nebo dostat průvan do uší.

V žádném případě nenechávejte svého psa samotného v zamčeném autě, a to ani na krátkou chvíli! Riziko přehřátí je nejen velké, ale v parném počasí nevyhnutelné.. Z auta se během pár minut stane rozpálená plechová krabice, z níž není úniku. Je-li venkovní teplota 25 °C a i když auto necháte ve stínu, i tak se vnitřek rozpálí na 60 °C, a to může mít pro psa fatální následky. Nenechávejte ani zapnutou klimatizaci.

Co když pes v autě zvrací?

Neklid, slintání a zvracení mohou být zapříčiněny strachem i otřesy auta, proto je důležité, aby pes byl na jízdu autem zvyklý. I tak samozřejmě existují jedinci, kteří trpí v autě nevolností. Pokud se chystáte absolvovat kratší jízdu, nejlepší je psa nekrmit. Pokud cesta bude trvat déle než 8 hodin, můžete psa mezitím nakrmit, ale pouze lehkou stravou, aby necítil hlad, ale neměl přeplněný žaludek. Důležité je dělat přestávky na proběhnutí a vyvenčení. Během pauzy dejte psovi napít! Jestli je to možné, podnikejte delší jízdy v chladnějších odpoledních nebo večerních hodinách. Pro uklidnění žaludku při cestách dopravními prostředky můžeme podávat zklidňující léky.