Tilikva obrovská - koukněte se jí na jazýček

Mohutné tělo, hadovitá hlava a modrý jazyk. Exotická tilikva obrovská (Tiliqua gigas) se vskutku může pochlubit netradičním zjevem. Díky relativně nenáročnému chovu a povaze si poslední dobou získává srdce nejednoho chovatele.

Tilikva obrovská - koukněte se jí na jazýček

Mohutné tělo, hadovitá hlava a modrý jazyk. Exotická tilikva obrovská (Tiliqua gigas) se vskutku může pochlubit netradičním zjevem. Díky relativně nenáročnému chovu a povaze si poslední dobou získává srdce nejednoho chovatele.

Tilikva obrovská patří mezi plazy obývající východ Austrálie a její pobřežní ostrovy. Dalo by se říct, že vzhledem připomíná hada, protože její obtloustlé a dlouhé tělo nesou čtyři krátké nožky. Šišatá hlava má „raptoří“ vzhled a celé tělo je pokryté šupinami. Dospělí jedinci dorůstají až 60 cm, váží 500 – 700 gramů a dožívají se kolem 20 let.

Terárium pro tilikvu

Velikost terária by měla být taková, aby se zvíře mohlo v prostoru pohodlně pohybovat a bez problémů se i otočit. Já se rozhodla pro terárium o rozměrech: 80 x 50 x 40 cm, avšak takový prostor je dostačující pouze v případě, že chováte jen jeden kus. Pokud byste přemýšleli o chovu páru nebo malé skupinky, museli byste volit prostor daleko větší, cca od 100 cm (na délku).

Tilikva obrovská pochází z východní Austrálie. 

V teráriu umístěte dostatek úkrytů, kam se tilikvy rády schovají. Vytvoříte jim tak příjemné, přirozené prostředí.

Teplota a vlhkost v teráriu

Tilikva je zvyklá na teplé podnebí, proto byste stejné klima měli udržovat i v teráriu. Vhodná teplota pro terárium je kolem 25-30°C a na noc by neměla klesnout pod pokojovou teplotu. Pod žárovkou udržujte teploty v rozmezí 35 – 45 °C.

Důležitá je také vlhkost prostředí. Já osobně zavlažuji terárium jednou denně. A pokud se má tilikva zrovna svléká, pak i dvakrát denně. Doporučuji také umístit do terária dostatečně velkou misku s vodou, aby se v ní mohla tilikva smočit.

Substrát

Já jsem jako substrát do terária zvolila kůru. Tu jsem navršila v dostatečně vysoké vrstvě, aby se tilikva mohla dobře zahrabat a vytvářet si „cestičky“.

Místo kůry můžete zvolit i rašelinu s pískem nebo štěpky. Názory na to, který materiál je pro tilikvu nejvhodnější, se mezi chovateli liší. Proto doporučuji vyzkoušet jednotlivé substráty a pak zvolit ten, který se vám osobně osvědčí nejlépe.

Tylikva obrovská, mohutná i hbitá. 

Čím krmit tilikvu?

Tilikva je všežravec. V přírodě nepohrdne skoro ničím, dokonce ani mršinou. Pokud chcete pro tilikvu připravit ideální pokrm, sestavte jí jídelníček na míru. Můžete podávat např. cvrčky, červy, sarančata nebo šváby. Hmyzí směs obohaťte o zeleninu a přidat můžete dokonce i rybičky. Čas od času můžete doplnit "menu" ovocem a kvalitnější kočičí konzervou.

Zajímavou součástí jídelníčku bývají i šneci, na kterých si tilikva pochutná, a to i s ulitou, která obsahuje důležité živiny.

Kontakt a „venčení“

Většina mých zvířat si již o „vyvenčení“ umí říct sama a tilikva je krásným příkladem plaza, který nemá s lidským dotykem problém. Avšak pozor, respektujte její prostor a náladu. Pokud o kontakt nestojí, dává to najevo hlasitým syčením a funěním.

Nehlaďte ji proti šupinám, může jí to být nepříjemné. Pokusí se utéct z vašeho dosahu nebo se bude bránit. Stejně může zareagovat, pokud ji chcete vyndat z terária. Proto při manipulaci opatrně – zdání klame! Tilikva je sice zavalitá, ale také dokáže být dost hbitá. Sama jsem se o tom při krmení několikrát přesvědčila.

Tilikva jakožto exotické zvířátko bude ozdobou vašeho domova. Jistě díky ní překvapíte nejednu návštěvu, ale hlavně učaruje vám - svou relativně klidnou a přátelskou povahou.