Buďte jako Aquaman: Naučte se rozumět vodě

Buďte jako Aquaman: Naučte se rozumět vodě

Jak vědět co se přesně děje s naší vodou v akváriu? Poznat to není žádná legrace, naštěstí ale stačí umět si poradit s testováním. Zjistíte, jak jste na tom s řasami, sinicemi a dalšími neduhy.

Testy jsou pro nováčky v akvaristice důležitou pomůckou. Pokud nemá člověk v oku změny vody, měl by provádět testování. Pokud testy nedělá, je rada na prodejně dost podobná věštění z koule. Je pravdou, že zkušený akvarista se většinou trefí v pomoci, ale není dobré na to spoléhat. Základní sada, kterou by měl začínající akvarista mít je NO2, NO3, PH, PO4 ( někde pouze P). Doplňkové testy nebudete potřebovat vždy (Fe a Co2 tedy pouze u kytek, test na jiné tvrdosti vody pouze u některých ryb). Není tedy potřeba mít hned v začátcích všechny testy vody, stačí si je pořídit, až když vidíme, že něco nefunguje.

Otestujte svou vodu a hned budete vědět, na čem jste..

V čem všem  mohou pomoci testy vody?

–        proti výskytu řas

–        proti výskytu sinic

–        proti umírání některých druhů ryb

–        proti umírání krevet, šneků a ostatních obyvatelů akvárií

–        ukáží zda správně odkalujete

–        čím může být způsobena neprůhlednost vody

–        proč se dělá na hladině pěna

–        a pár dalších

Druhy testů

K dostání jsou většinou dva druhy testů které rozepíšu níže. Nároční zákazníci, kteří se například zabývají i mořskou akvaristikou, nebo akvaristé, kteří chovají náročné obyvatele akvária si pak mohou sehnat i takzvaný spektrometr. Ten je ovšem potřeba pořídit si ve specializované prodejně.

Lakmusový papírek

První druh testů je pomocí lakmusového papírku. Velmi jednoduchá aplikace: ponoříte na jednu až dvě vteřiny do akvária, lehce protřepete. Nastudujete si k testu přiloženou tabulku, abyste mohli test porovnat s tabulkou. Výsledek vidíte téměř okamžitě. Další výhodou je, že lakmusový papírek umí hned několik testů najednou. V přiložené tabulce bývá návod v jakém rozmezí se mají hodnoty pohybovat, a co případně dělat pokud jsou hodnoty mimo doporučený rozptyl. Nevýhodou je jejich nedokonalá přesnost. Pokud totiž potřebujete dosáhnout přesné hodnoty, zvolte raději kapičky, nebo výše zmiňovaný spektrometr. Druhá jejich nevýhoda je seskupení více druhů testů v případě, že potřebujeme pouze jeden.

Řasy, pěna, sinice? Odhalte co je s vaší vodou a jak situaci řešit.

Kapičkové testy vody

Druhý  kapičkový test je přesnější, ale také složitější. Výsledek i u tohoto testu vidíte do několika málo minut. Testy jsou po jednom druhu, takže si stačí vybrat pouze ty testy které potřebujete. Postup bývá různý, občas do odebrané vody v přiložené zkumavce přidáváte dané kapky, jindy určitý prášek. Výslednou barvu opět porovnáváte s přiloženou tabulkou. Ta je již přesnější než u testů s lakmusovým papírkem. Opět tam máte připsané rady co dělat pokud máte špatné hodnoty vody. Nevýhodou se může zdát vyšší pořizovací cena. Tu však jednoznačně vyváží přesnost měření.

Ze začátku doporučuji dělat testy průběžně každý týden. Jakmile už máte akvárium zajeté a funkční můžete s testy zpomalit a dělat je jednou za čas. Vzpomenout na ně bychom si ovšem měli hned několikrát než odjedeme na dovolenou. Díky tomu se snadno vyhneme pozdějším problémům.