Odhalte, co kočky rády škrábou: Schovka nebo rozhled, záleží na povaze

Odhalte, co kočky rády škrábou: Schovka nebo rozhled, záleží na povaze

Plánujete si pořídit kočku a nevíte, jaké zvolit škrabadlo? Nebo už nějaké doma máte, ale kočička jej ignoruje? Či snad máte doma ničitele, kterému žádné škrabadlo dlouho nevydrží? Vybrat to správné  pro kočku, aby dlouho vydrželo a aby si jej kočky všímaly, je trochu věda, ale rozhodně ne nemožný úkol. Abyste vybrali to správné, je potřeba začít pěkně od začátku.

Funkce škrábání

Aby škrabadlo mohlo být kočce prospěšné, je důležité si uvědomit, co v první řadě pro kočku škrábání znamená. Hlavní funkcí škrábání je označování teritoria. Jednak pachem, díky pachovým žlázkám, které mají mezi polštářky, tak i vizuální značkování. Čím výš jsou škrábance, tím větší a silnější je zvíře, kterému dané teritorium patří.

Další funkcí je i ostření drápků. Ano, kočka si pravidelným škrábáním otupí ostrou špičku svého drápu, ale zároveň si jej i ostří. Kočičí dráp se totiž skládá z vrstev rohoviny, která postupně odpadá a pod starou vrstvou je vždy nový, ostrý dráp. Škrábáním si kočky napomáhají onu starou rohovinu stahovat.

Výběr škrabadla

Škrabadel je neuvěřitelné množství. Vysoké, nízké, vodorovné. Jednoduché, složité. Se škrabací plochou ze sisalu, kartonu či kobercoviny. Každá kočka je jiná, každá má trochu jiné zvyky, preference. Jedna se ráda schovává, jiná zase ráda leze do výšek a sleduje okolí. Je dobré mít chování kočky zjištěné, dost to usnadní výběr škrabadla. V opačném případě se může stát, že koupíte škrabadlo spíš na ozdobu, než kočce k užitku. Existují dva body, podle kterého vybrat škrabadlo. Bytelnost a užitkovost. Je dobré nezanedbat ani jeden z těchto bodů.

Bytelnost škrabadla se pozná podle dvou základních faktorů. Prvním je podesta, nebo též základna škrabadla. Pokud to je 1 cm vysoká deska, je jasné, že nějakou těžší konstrukci to zrovna dvakrát neudrží a stabilita taky nebude nic moc. Proto je lepší se poohlížet po škrabadlech, které mají těžkou, robustní podestu. Jednak aby škrabadlo bylo stabilní, jednak i pro bezpečnost zvířat. Přeci jen, čím těžší podesta, tím větší stabilita při doskoku kočky. Druhým bodem jsou jednotlivé sloupky. Sloupek o 10 cm v průměru a sloup o 20 cm v průměru už je dost znatelný rozdíl. Šíře sloupů opět udává, jakou nosnost to škrabadlo bude mít a jak bude stabilní. Dobré je se i podívat na to, jak jsou sloupky umístěné.

Druhým bodem je pak užitkovost škrabadla. A ta nás dostává ke kočkám a jejich přirozenosti. Po čem by se měl člověk dívat jako po prvním v rámci funkčnosti, je co nejdelší souvislá plocha na škrábání do výšky. Jak už bylo zmíněno, čím výš, tím silnější jedinec. Pro kočky je přirozené se u škrábání postavit na zadní a co nejvíc se natáhnout. Proto co nejdelší plocha do výšky. Další část už je na povaze kočky. Pokud se ráda schovává, je dobré vybrat škrabadlo s boudičkami. Naprosto ideální jsou v takovémto případě škrábací válce Rondo . Nabízí spoustu úkrytů a zároveň jsou celým svým povrchem škrabadlo. Pokud vaše kočka ráda šplhá a má rozhled, je dobré zvolit nějaké vysoké. V tomto ohledu vede třeba škrabadlo Atom, nebo Bamboo III.

Umístění škrabadla

Vybrali jste škrabadlo, ale kočka si ho nevšímá? Položte si otázku, kde je umístěné. Kočky jsou zvířata jistou mírou společenská. Mají rádi přehled. Jsou to takové zvířecí drbny, všechno musí vidět, o všem musí vědět. Na to by člověk neměl při výběru škrabadla zapomínat. Umístění hraje velkou roli v tom, zda si ho kočka bude všímat a používat ho, nebo ne.

Jednoduchý příklad. Máte krásný škrabací strom umístěný v předsíni a kočka si jej ani nevšimne. Tak kam škrabadlo umístit? Jednoduché. Do míst, kde je ruch. Ideální je třeba do obýváku vedle gauče. Věčně tam někdo je, něco se tam děje. Dalším skvělým místem je vedle okna. Výhled ven na dění na ulici, nebo v zahradě. Sledování okolo letícího ptactva je ideální k ukojení kočičí zvědavosti.

Tip na závěr:

Pro zvýšení zájmu kočky o škrábání, je fajn trochu škrabadlo “poničit” ve výšce kočky stojící na zadních. Jakože je to místo označkováno jinou kočkou.

Další možností je použití šanty kočičí, která spoustu koček láká k hraní a mazlení.