Svrab, vši, blechy i klíšťata. Je potřeba chránit i hlodavce? Ano!

Zpozorovali jste, že se váš hlodavčí kamarád až moc drbe a poskakuje po kleci, nebo že má v srsti holá, vyškrábaná místečka? Co by to mohlo být? Tak na to se spolu podíváme!

Svrab, vši, blechy i klíšťata. Je potřeba chránit i hlodavce? Ano!

Zpozorovali jste, že se váš hlodavčí kamarád až moc drbe a poskakuje po kleci? Má v srsti holá a vyškrábaná místečka? Co by to mohlo být? Tak na to se spolu podíváme!

Jak rozpoznat přítomnost parazitů u hlodavců?

To, že má váš mazlíček parazity, se dá zjistit více způsoby:

  • hodně se drbe
  • poskakuje v kleci
  • snaží se otírat  - například o domeček
  • v srsti má malinké černé nebo bílé tečky
  • je citlivý na váš dotek, protože ho celé tělíčko svědí

Druhy parazitů

Parazit sám o sobě až tak nebezpečný není, ale nebezpečné jsou nemoci, které může přenášet.

Všeobecně je nejznámějším onemocněním je svrab. Je způsobován zákožkou svrabovou, která si hloubí v kůži cestičky. I když bychom si to hodně přáli, svrab bohužel nelze zahnat pouhým sprejem nebo spot-on přípravkem (více se dočtete dále). Když u svého mazlíčka zpozorujete prořídlou srst a stroupky v srsti, zajděte s ním k veterináři. Ten svrab rozezná a aplikuje zvířátku přípravek proti svrabu. Vši a blechy, které se mohou přenést i na člověka.

Bohužel, i když budete opatrní, ne vždy je možné hlodavce před parazity uchránit. Paraziti se můžou objevit v seně i podestýlce. K přenosu může dojít i z jiného domácího mazlíčka. Proto je nejdůležitější prevence.

Jak se ochránit a zbavit parazitů?

Začněte důkladnou dezinfekcí obydlí a veškerého příslušenství (např. hřebeny). Vyhoďte piliny a seno, vystříkejte celou klec (vhodný je přípravek BioKill), domeček a místa, kde se zvířátko pohybovalo.

POZOR - BioKill se prodává ve dvou variantách. Slabší můžete použít na zvířata. Druhá varianta je silnější a na zvířata se použít NESMÍ!

Silnější dezinfekci doporučuji použít na ubikaci. Produkt máme na eshopu, ale i v prodejnách, kde vám já nebo kolegové vysvětlíme, jak přesně postupovat.

Jako prevenci doporučuji jednou za měsíc zvířátko vykoupat v antiparazitním šamponu Arpalit. Lze ho použít i na malá zvířátka. Přípravek ještě několik týdnů po vykoupání breberky odpuzuje. Šampon můžete použít, i když je zvířátko parazity již napadené. Pro hlodavce, které není vhodné koupat (a nebo se koupou neradi) existují antiparazitní spreje.

Koupání s použitím antiparazitního šamponu. 
Úplně nejlepší prevencí je jednou za měsíc zvířátko vykoupat v antiparazitním šamponu.

Z antiparazitních sprejů doporučuji použít Arpalit sprej. U Arpalitu dávejte pozor - pokud chováte doma kočku, kvůli obsaženému permethrinu, je totiž pro kočky jedovatý.

Můj tip:  Často se setkávám se s tím, že se zvířátku sprej nelíbí. Je to nejspíš kvůli zvuku, který vydává. Stačí si tedy nasadit rukavici, postříkat ji a mazlíka pak hladit. Také můžete použít hadřík, ale srst musíte pořádně promnout, aby se látka dostala na kůži.

Opatrnosti není nikdo dost. Sprej se nesmí dostat do očí, nosu a úst. Také ohlídejte, aby zvířátko postřik neolízalo. Na zaschnutí a vstřebání látky stačí zhruba 30 minut. Sprej po několika dnech aplikujte znovu, dokud nebudete mít jistotu, že jsou paraziti pryč.

Pokud nechcete použít sprej nebo šampon, pak existují ještě spot-ony.

Co je to spot-on?

Spot-on je dávkované antiparazitikum, které se aplikuje kapkami, a to ideálně za krk mezi lopatky zvířete. Toto antiparazitikum působí zhruba měsíc. U hlodavců se nejčastěji používá Stronghold pro koťata a štěňata. Název je sice psaný pro jiná zvířata, ale dle návodu na příbalovém letáku snadno rozpočítáte dávku podle váhy hlodavce. Tento přípravek dostanete od vašeho veterináře.

Pokud nepomohla prevence a domácí léčba, vezměte mazlíčka k veterináři. Zvíře napadené parazity, je oslabené a vyčerpané, ať už z neustálého drbání, nebo samotné léčby, která není dvakrát příjemná. Veterinář poradí a případně nasadí léky. Nejlépe je takové situaci předejít. Proto prevenci skutečně nepodceňujte.  

Krátce o klíšťatech

Neměla bych zapomenout na klíšťata. U hlodavců chovaných v bytě je pravděpodobnost, že chytnou klíště, malá. Pokud ale svá zvířátka venčíte venku na trávě, nebo jim čerstvou trávu nosíte, může se klíště zabydlet i na hlodavci. Proto zvířátko pravidelně kontrolujte.