Svíčková nebo vepřo knedlo zelo? Aneb jak vybrat krmivo pro psa!

Z biologického hlediska je pes masožravcem, ale díky domestikaci se stal spíše všežravcem. Jak vybrat vhodné krmení pro našeho pejska vám nyní přiblížím v tomto článku.

Svíčková nebo vepřo knedlo zelo? Aneb jak vybrat krmivo pro psa!

Dám si k večeři českou klasiku, nebo raději salát? Přemýšlíte takto i nad stravou svého pejska?

Z biologického hlediska je pes masožravcem, ale díky domestikaci se stal spíše všežravcem. Jak vybrat vhodné krmení pro našeho pejska vám nyní přiblížím v tomto článku.

Dnešní trh nabízí obrovské množství druhů krmiv pro psy. Není jednoduché se v této oblasti orientovat a vybrat tak nejvhodnější krmivo pro našeho pejska. Jak na to?

Důležité body při výběru krmiva

Začněte výběrem krmiva podle věku pejska. Zvláštní potřeby ve výživě mají štěňata,která rostou a vyvíjí se? Dospělí psi mají nároky na výživu trochu jiné, stejně tak senioři. Dále volte krmivo dle velikosti zvířete. Obecně se psi rozdělují na malá (do 10 kg), střední (10 – 25 kg) a velká plemena (nad 25 kg). Mezi další kritéria pro výběr vhodného krmiva patří například fyzická aktivita zvířete, zdravotní stav a to, zda je pes kastrovaný.

Při výběru krmiva dbejte na velikost pejska!

Rozdělení granulovaných krmiv dle kvality

Krmiva dělíme na economy, prémiová a superprémiová krmiva. Dále můžete pořídit tzv. holistická krmiva (celostní) a bez obilovin (grain-free).

Economy krmiva

Tento typ krmiv najdete většinou v supermarketech. Patří mezi nejlevnější krmiva a cena také odpovídá kvalitě. Většinou neobsahují skoro žádné maso – ve většině případech pouze kolem 4%. Zbylé složení tvoří obiloviny, které mohou ve větším množství způsobovat nadměrné tvoření plynů v žaludku, což může v krajních případech vést až k jeho torzi. Tyto granule bývají také dochucovány, a dosolovány, obsahují umělá barviva a konzervanty.

Krmná dávka economy krmiv bývá vysoká – přibližně 100 g na 10 kg živé váhy psa. Pokud si toto dávkování představíte u psa o váze 50 kg, je více než jasné, že krmivo nemá valnou výživovou hodnotu. Zaplní žaludek, ale nutriční hodnoty jsou téměř nulové. Pamatujte, že to, co ušetříte na granulích, časem zaplatíte u veterináře!

Pamatujte, že to, co ušetříte na granulích, časem zaplatíte u veterináře.

Prémiová krmiva

Tato krmiva jsou na stupnici kvality zhruba uprostřed, avšak ne všem pejskům vyhovují. Obsahují více masa (většinou okolo 30%), ale také stále ještě velké množství obilovin. V této skupině se opět nachází krmiva s přidanými umělými barvivy a konzervanty. Na druhé straně mezi nimi najdete i krmiva s přidanými složkami, které pejskům svědčí - například zinek, lososový olej, chondroprotektiva (krmivo Pet Royal) nebo omega 3 a 6 mastné kyseliny (krmivo Brit Premium). Krmná dávka u těchto krmiv bývá nižší.

Superprémiová krmiva

Nejlepší volbou jsou superprémiová krmiva. Vyznačují se vysokým podílem masa. Například krmiva značky Wellness Core obsahují kolem 46 % - 48 % masa, obsah bílkovin je 48 % - 53 % a jsou bez obilovin.

Superprémiová krmiva jsou ve většině případech holistická, což znamená, že mají ucelené složení. Krmivo psa dostatečně nasytí a díky vyváženému složení a vhodným ingerdiencím má i pozitivní vliv na celý organismus. Tato skupina krmiv je většinou bez obilovin, umělých barviv a konzervantů.

Jaké krmivo "napasovat" na svého pejska

Nejdříve zvolte kategorii, do které váš pes patří. Např. váš pes je dospělý, středního plemene, bez zdravotních potíží a dejme tomu průměrně aktivní.

Aktivní, nebo "gaučák"?

Míra aktivity je v tomto ohledu velice důležitá. Pokud máte pejska, se kterým chodíte 4x denně na dvacetiminutovou procházku a zbytek dne prospí na gauči, nemůžete ho krmit vysokoproteinovými granulemi s vysokým obsahem energie. Nejenže vysoký obsah energie a bílkovin pejsek nevyužije, ale také může po tomto druhu granulí přibrat na váze. V tomto případě byste tedy měli volit granule s průměrných obsahem bílkovin a energie – například Trainer Fitness či Brit Care.

Míra aktivity je při výběru krmiv velmi důležitým kritériem.

Na věku záleží

Dále při výběru přihlédněte k věkové kategorii psa. Dospělému psovi dávejte krmiva pro dospělé psy (obecně je to mezi 1-6 lety).

Seniorem se pejsek stává přibližně v 7 letech, u velkých a obřích plemen je to o něco dříve, přibližně kolem 5 let. U starších psů je velmi důležité krmit granulemi pro ně určené. Většina seniorů mívá problém s ledvinami. Krmiva pro psí seniory obsahují snížený obsah tuků, bílkovin a fosforu na ochranu ledvin. Ve většině těchto krmiv jsou také přidaná chondroprotektiva, která zlepšují pohyblivost kloubů.

Štěňata jsou ve vývinu a potřebují proto více bílkovin a vitamínů. U velkých a obřích plemen je výživa štěněte ještě důležitější. Správnou stravou můžete předejít i vývojovým vadám.

Váha a velikost pejska

Psy také dělíme podle váhy a velikosti na malá, střední a velká plemena. Pro každou skupinu jsou určené jiné granule. Pro malé pejsky se vyrábějí krmiva s drobnějšími granulemi, uzpůsobenou energetickou hodnotou a obsahem bílkovin a vitamínů. Proto nedoporučuji kupovat malým pejskům granule určené pro větší psy a naopak.

Pokud máte kastrované zvíře, vyberte mu krmiva pro kastrované pejsky. V důsledku změny hladiny hormonů v těle, mívají kastrovaná zvířátka tendenci přibírat na váze. Krmiva pro kastrované psy mají odlehčené složení.

BARF

Zvláštní kapitolou je krmení formou BARF (=Bones and Raw Food), v překladu to znamená "kosti a syrová strava". BARF vychází z myšlenky, že se pes vyvinul z vlka, a proto by měl mít převážně masitou stravu.

BARF = Bones and Raw Food

BARF má své příznivce i odpůrce

Krmení touto formou vyžaduje dobré znalosti v oblasti výživy psů. Výhodou je, že přesně víte, co dáváte psovi do misky. U některých psů bylo pozorováno prokazatelné zlepšení trávení a snížená tvorba zubního kamene. Krmení BARFem je ovšem opravdu velmi náročné. Ne každý má dostatek místa, času a financí pro nákup čerstvého masa.

Pozor na správné namíchání surovin

Denní krmná dávka by měla být vyvážená a přizpůsobená aktivitě psa. Důležité je psovi dodávat správný obsah vápníku. Při velkých dávkách ho tělo paradoxně začne z kostí uvolňovat a vápník se pak dále vyloučí i z těla. Dále byste měli dbát na vhodný poměr bílkovin, fosforu a dalších minerálů a vitamínů.

BARF není jen o masu

K syrovému masu přidávejte i vnitřnosti, zeleninu, ovoce a bylinky. Vitamíny a minerály se dají pořídit i v sypké formě pomocí různých přípravků určených přímo pro BARF.

Pokud se rozhodnete pro tuto formu stravy, doporučuji vše konzultovat s odborníkem, který se tímto způsobem krmení zabývá. Nevhodně namíchaná strava totiž může způsobit více škody než užitku.

Denní krmná dávka by měla být vyvážená a přizpůsobená aktivitě psa!

I když vyberete krmivo podle návodu a rad, mějte prosím na paměti, že i sebelepší krmivo nemusí vašemu pejskovi vyhovovat. Sledujte proto, zda pejskovi konkrétní krmivo prospívá. Pokud ne, poraďte se s odborníky nebo veterinářem a stravu upravte.