Starší pejsek: Na co si dát pozor

Starší pejsek: Na co si dát pozor

Stárnutí se nevyhýbá nikomu, ani našim zvířecím miláčkům. Stejně jako má péče o štěňata svá specifika, tak je tomu u starších psů. Jaké změny očekávat v psím životě, když už je seniorem? Některým problémům se můžete docela snadno vyhnout.

Jak poznám že je můj pes senior?

Většinou se řídíme velikostí pejska. U malých plemen se pes stává seniorem přibližně od osmého roku života, u středních psů je to asi od sedmi let a u velkých a obřích plemen je to již od pátého roku.

Co staršího miláčka může trápit

Většina pejsků v tomto období trpí pohybovými problémy. Může se jednat o degenerativní onemocnění jako je artróza nebo o nějakou jinou vadu pohybového aparátu, kterou trpí pejsek již delší dobu. Pomoci můžeme různými doplňky stravy. Mezi nejznámější patří Alavis, Canvit a Geloren. Pokud pejsek trpí i bolestmi, lze podávat doplňky, které mají účinky právě proti tomuto problému. Mezi psími miláčky je hodně mlsných jazýčků, které jen tak něco nebaští ale naštěstí lze pořídit i ochucené doplňky je Canvit Mobility nebo Geloren.

Dalším trápením může být také onemocnění srdce či ledvin. Pokud máme diagnostikováno onemocnění ledvin, je nejlepší podávat speciální dietu určenou veterinářem. Tyto diety mají speciální složení, které ulevují ledvinám a zároveň je tak chrání. Pokud máme pejska gurmána, který nemá rád suché granule, vyrábí se k příslušným dietám i konzervy. Vhodným doplňkem pro podporu ledvin jsou přípravky jako Ipakitine, Rubenal a další, ovšem než začneme tyto přípravky podávat, měli bychom se poradit se svým veterinářem. V případě onemocnění srdce záleží o jaké onemocnění se přesně jedná. Obecně pro podporu srdce můžeme podávat lososový či ančovičkový olej, olej z ostropestřce nebo například tablety Canvit Multi a vitamíny skupiny B. Dále mezi častá onemocnění patří i špatná funkce jater. I na tento problém existuje speciální dieta a velmi vhodným doplňkem je olej z ostropestřce. Lze podávat Alavis Sanicell nebo Alavis SAMMY, Legaphyton nebo Epato. I zde platí, že bychom se měli před použitím těchto přípravků poradit se svým veterinářem.

Nadváha trápí víc než v mládí

Většina starších pejsků už neskáče jako zamlada a tak se často setkáváme dokonce až s obezitou. Pokud vidíme, že pejsek přibírá na váze, je vhodné dávat granule s odlehčenou recepturou (označení Light), a pokud má zvíře již znatelnou nadváhu, měli bychom podávat "hubnoucí" krmivo. U krmiv, která mají za úkol srazit váhu, bychom neměli pejskovi podávat nic než určené granule, pokud totiž budeme podávat například nějaké mlsky nebo konzervy, nebude už dieta fungovat tak jak má. Na obalech těchto krmiv se nachází dvě krmné tabulky. Jedna je pro redukci váhy a druhá pro udržení hmotnosti. Pokud potřebujeme, aby zvíře zhublo, krmíme podle tabulky redukce a dáváme krmnou dávku na tu váhu, na kterou potřebujeme – například pokud pes váží 30 kg a má nadváhu, budeme dávat krmnou dávku pro 28 kg zvíře. Až se dostaneme na tu váhu, kterou potřebujeme a pes bude vypadat dobře, přejdeme na tabulku pro udržení váhy.

Z tlamičky ti tedy nevoní..

Pokud nás trápí zápach z psí tlamy bez náznaku zubního kamene, existují ústní vody a kapky pro svěží dech od značky TROPICLEAN. Ústní vody této značky se vyrábí i se složkami jako je péče o klouby nebo péče o kůži a srst. Tento přípravek stejně jako kapky stačí přidávat do misky s vodou. Pokud ale našeho psího kamaráda trápí i zubní kámen měli bychom přípravek pro jeho odstranění nebo zmírnění jako je speciální řasa například od značky DentON nebo zubní pasta TROPICLEAN, u které není nutné používat kartáček.

Zubní kámen bychom neměli podceňovat, masivní nános způsobuje záněty dásní a může vést až k celkové otravě organismu. Jako celostní péči o zdraví našeho miláčka doporučuji pravidelné návštěvy veterináře, který zhodnotí stav zvířete. Vhodné je také pravidelné vyšetření krve, které může včas odhalit případná onemocnění. Pokud máme pejska, který již je seniorem, je určitě vhodné jeho zdraví podpořit přípravky Canvit Multi nebo Canvit Senior. (Oboje je dostupné na našich prodejnách.)

Senior v horku

Psí senioři si v létě zaslouží důkladnou péči. Pokud jde o psa s huňatou srstí, nesmíme zapomenout na pravidelné stříhání. Ven ho v horkých dnech bereme raději brzo ráno, nebo pozdě večer, když už není takové horko. V domě by měl mít své chladnější místečko, nebo třeba chladící podložku.