Rada veterinářky: Jak se připravit na Silvestra

Rada veterinářky: Jak se připravit na Silvestra

Psi mají několikanásobně citlivější uši než lidé a slyší i zvuky, o kterých my nemáme ani ponětí. Jak se tedy připravit na noc plnou rachejtlí a petard? Zeptali jsme se na pár rad a tipů veterinářky Marie Kadeřávkové.

Přestože nás letos nečekají velké ohňostroje, lze předpokládat, že zcela bez rámusu se Silvestr neobejde.

Záleží na plemenu i na věku

"Dle studie byl strach z hlučných zvuků zaznamenán minimálně u 23 % psů, přičemž některá plemena se jevila méně citlivá (boxer, naháč, doga). Míra strachu přitom rostla se stářím pejska," vysvětlila veterinářka Marie Kadeřávková.

Venčit včas

Únava je polovina úspěchu! Vezměte svého pejska na pořádně dlouhou procházku ještě předtím, než venku začne apokalypsa. Pokud venčíte kočku, to samé platí i u ní. Pokud je vaše kočka spíše "venkovní" vezměte ji právě na Silvestra dovnitř.

Pomůže těsné tričko

Zkontrolujte všechny díry v plotě a nezavřené branky. Ve stresu se vždycky děje nejvíce nehod! Dávejte raději pozor i při otevírání dveří. Nemá mazlíček na obojku vaše telefonní číslo? Pořiďte mu známku, právě o Silvestrovské noci se totiž zaběhne největší počet psů. Kromě zabezpečení rizikových únikových cest, doporučujeme také snížit hladinu hluku zavřením dveří.

Není od věci nechat puštěnou televizi. Ve vysílání se hluk zvenku alespoň částečně ztratí. Rozhodně nebraňte svému psovi v projevech strachu a netrestejte ho za kňučení nebo případnou loužičku. Naopak dopřejte mu ten největší komfort. Někdy pomáhá i těžká deka, pod kterou se pejsek schová. Projevy strachu však ani nepodporujte například přílišným utěšováním.

"U pejsků může pomoci bandáž/úzké triko přes hrudník, což má u většiny psů antistresový účinek," radí veterinářka. Doporučit se dá i zaměstnání pejska plněním úkolů, nebo hrou.

Odcházíte...

Pokud zůstane váš miláček doma na Silvestra sám, připravte se na to před odchodem. Odstraňte z jeho dosahu alespoň předměty, o které by se mohl zranit. Zatáhněte závěsy, nechte puštěné rádio. Kupte mu luxusní kost na ohryzávání, kterou se zabaví nebo ho zkuste uplatit jeho oblíbenými pamlsky.

Přírodní, nebo od veterináře?

Víte, že váš miláček špatně snáší stres z hluku? "Můžete vyzkoušet přípravky se zklidňujícím účinkem, které jsou většinou na bázi bylinek a dalších zklidňujících látek. Tyto přípravky bývají bezpečné pro domácí podání," myslí si veterinářka.

"Další možností jsou přípravky se sedativními účinky.  Tyto léky je ovšem potřeba použít s uvážením, protože například u pacientů s onemocněním srdce a u malých plemen, mohou způsobit obtíže a některé navíc fungují velmi individuálně," popsala veterinářka. Proto by se tyto přípravky měly používat nejlépe vždy po konzultaci s veterinářem. Nikdy nedávejte zvířatům sedativa určená pro lidi! Riskovali byste otravu.

Pro uklidnění můžete vyzkoušet řadu Pet Remedy. Ta působí na mozkové receptory a neurotransmitery. Ve chvílích stresu nebo úzkosti se totiž nervy nadměrně stimulují, což vede k mnoha příznakům, které vidíme u našich mazlíčků. Speciální směs esenciálních olejů Pet Remedy využívá přirozených reakcí těla a pomáhá tak zklidnit nervy zvířat ve stresu nebo s úzkostí. Nakoupit u nás můžete uklidňující sprej Pet Remedy v menším i větším balení nebo rovnou sáhnout po řadě All in One. Dostupná je také náhradní náplň do difuzéru.