Rýžovník šedý - škůdce na poli, krasavec ve voliéře

Rýžovníci (Lonchura oryzivora) jsou ozdobou každé voliéry hlavně díky svému atraktivnímu zbarvení. Jejich peří je vždy perfektně upravené. Právě pro uhlazenost peří, vznešenou postavu a mohutný zobák, který dokresluje jeho impozantní zjev, je rýžovník mezi chovateli tolik oblíbený.

Rýžovník šedý - škůdce na poli, krasavec ve voliéře

Domovem tohoto krásného ptáčka je Indonésie, Tanzánie a oblast jižní Číny. Na rýžových polích umí způsobit nemalé škody a tamní rolníci ho proto považují za škůdce. Na rozdíl od dalekých krajin, u nás patří rýžovník již dlouhá léta k velmi populárním ptákům jak u začínajících, tak i zkušených chovatelů ptactva.

Krasavec ve voliéře

Rýžovníci (Lonchura oryzivora) jsou ozdobou každé voliéry hlavně díky svému atraktivnímu zbarvení. Jejich peří je vždy perfektně upravené. Právě pro uhlazenost peří, vznešenou postavu a mohutný zobák, který dokresluje jeho impozantní zjev, je rýžovník mezi chovateli tolik oblíbený.

Barevné variace

U rýžovníků se vyskytuje hned několik barevných variací. Nejčastější je přírodní, tedy šedá a čistě bílá forma. Následuje vzácnější stříbrná a skořicová varianta. Časté jsou i tzv. straky. Variace vznikají křížením přírodních a bílých ptáků. Je zajímavé, že jedinci s barevnou mutací se rozmnožují mnohem ochotněji než normálně zbarvení ptáci.

Hejno rýžovníků na poli dokáže natropit velké škody.

Samička, nebo sameček?

Rozpoznat pohlaví u rýžovníků bývá velmi obtížné. Zkušený chovatel pozná rozdíl podle zobáku, který je u samečka trochu větší, hrubší a červená barva je sytější. Sameček má výraznější okruží kolem očí a čtyřúhelníkový tvar hlavy. Abychom však měli jistotu, musíme je pozorovat déle - samečci zpívají, samičky nikdy.

Jak chovat rýžovníky

Rýžovníci dorůstají do délky 13–14 cm a v průměru se dožívají 7-8 let. Můžete je chovat v bytové i venkovní voliéře. Daří se jim i v pokojových klecích, ve kterých také ochotně zahnízdí.

Jsou to odolní ptáčci. Nebývají náchylní na choroby a jsou otužilí. Stačí, když jim ve voliéře vytvoříte úkryt, kam se mohou schovat před mrazem. Pouze při extrémně nízkých teplotách je nutné zajistit jim dodatečný zdroj tepla.

Rýžovníci jsou čilí ptáčci, kteří využívají všechna patra voliéry. Musí mít možnost zalétat si, jinak mají sklon k obezitě. Velmi rádi se koupou, proto ve voliéře nesmí chybět koupelna pro ptáky nebo miska s čerstvou vodou. Po pár hodinách misku z voliéry odstraňte, aby ptáci znečištěnou vodu nepili.

Chov více jedinců? Bez obav.

Život ve společné voliéře rýžovníkům vyhovuje. Můžete si pořídit jen jeden pár, ale bez obav můžete chovat pohromadě i menší skupinku. Pokud mají rýžovníci dostatek prostoru, není třeba se obávat žádných problémů. Nechovejte je však společně s malými astrildy. Rýžovníci mají totiž sklony zastrašovat menší ptáky. Během chovné sezóny dominantní samec nedovolí zahnízdit menším druhům (např. chůvičkám nebo zebřičkám). Jednoduše jim z hnízda vyhazuje všechna snesená vajíčka.

U rýžovníků se vyskytuje hned několik barevných variací. 

Když rýžovník hnízdí...

Při hnízdění dávají přednost uzavřené hnízdní budce. Hnízdo buduje hlavně sameček a jako stavební materiál používá stébla trávy, kokosová vlákna a jemné peří. Můžete očekávat 4-6 vajíček, na kterých sedí samička i sameček. Po 13 dnech se vylíhnou mláďata. Rodiče je krmí vaječnou směsí, semeny a hmyzem.

Ve věku 3 měsíců mají mláďata zbarvení jako dospělí jedinci. Mladí ptáci mají tmavé zobáky a šedé peří s proužky na hrudi. Rozlišit pohlaví v tomto období je téměř nemožné.

Rýžovník se nikdy nepřemnoží

Pokud je pár v dobré zdravotní kondici, může odchovat i několik snůšek za sezónu. Rodiče však instinktivně počet mláďat regulují, aby jich v daném prostoru nebylo příliš. Pokud zjistí, že je  prostor klece nebo voliéry nedostatečný, jsou schopni opustit i již vylíhnutá mláďata. V menších voliérách obyčejně zahnízdí pouze dominantní pár.

Samička a sameček se střídají v sezení na vejcích i při krmení mláďat. 

Čím krmit rýžovníky

Jako základ dávejte rýžovníkům směs pro drobné exoty. Mají rádi i ​​hmyz, senegalské proso v klasech a naklíčená semena. Dále s radostí uvítají zelené krmivo, např. lipnici, ptačinec žabinec, a nepohrdnou ani suchým rohlíkem.

V přijímání potravy jsou však velmi konzervativní. Cokoliv nového jim nabídnete, nedůvěřivě obcházejí a pozorují. Někdy trvá i několik dní, než nabízenou novinku ochutná první odvážlivec. Pak se už přidají i ostatní. Ve voliéře rozhodně nesmí chybět grit na trávení a sépiová kost jako zdroj potřebného vápníku.

Ladí mu to

Když se ptáci zabydlí ve svém novém prostředí, samečci se rozezpívají. Jejich zpěv je nádherný, pronikavý, velmi podobný zpěvu kanárka. I když si rýžovníka neochočíte tak jako např. andulku, při jejich pozorování si určitě odpočinete a jejich chov vás bude těšit.