ŘASOKOULE: IDEÁLNÍ MAZLÍČEK PRO DĚTI

ŘASOKOULE: IDEÁLNÍ MAZLÍČEK PRO DĚTI

Je tak akorát do dlaně, její »kožíšek« je hezky chundelatý a heboučký.. Přitom péče o ni je velmi nenáročná. Neublížíte jí ani častým mazlením a stačí jí minimální akvárium. Prostě ideální první zkouška zodpovědnosti pro vaše děti.

Cladophora jak zní její latinský název, je nenáročný druh zelené řasy se kterou se může mazlit dítě a zároveň jí můžete mít ve společném akváriu. Tato řasa se vyskytuje na březích jezer v Rakousku, Irsku, Islandu, Estonsku a v Japonsku. Japonci mají dokonce maskota řasokoule jménem Marimokkori, v jezeře Akan se dorůstají až 30 cm v průměru a rostou i 100 let.

Proč je potřeba se s ní mazlit

V přírodě roste i v jiných formách, než je nejznámější kulovitá a proto ji akvaristé využívají i jako „koberec“ do výstavních a soutěžních akvárií. V jezeru se přitom vlivem proudů převaluje ze strany na stranu, čímž má ten správný pohyb, kterým se formuluje do svého kulatého tvaru. Protože v akváriu takový pohyb nemá, je potřeba ji jednou za čas z akvária vytáhnout a trochu pomačkat, třeba i pod studenou vodou propláchnout. Pro dítě co si přeje nějakého mazlíčka a nejste si jistí zda se zvládne starat o zvíře, můžete vyzkoušet řasokouli. Zvládne i pár dní na suchu, takže ani co s ní o dovolené nemusíte řešit. Pokud začne plavat na hladině, je potřeba se s ní mazlit ještě častěji, protože se uvnitř koule nahromadily plyny a ty je potřeba promnutím v dlani dostat ven tak, aby se zase usadila u dna.

Pěstování

Řasokoule se dá pěstovat v jakékoliv skleněné nádobě na vodu, nemá ráda přímé sluneční světlo a vysokou teplotu. Takže k terčovcům se úplně nehodí, ale u jiných sladkovodních ryb nebývá problém. Nejraději ji mají rády krevetky, zvládnou ji i čistit od nečistot. Tím že je to řasa tak kombinace s většími rostlonožravými rybami není nejlepší nápad. Závojnatky jsou schopné se s řasokoulí naučit hrát podvodní fotbal, ale na společný chov v akváriu kde nebude dost jiných kytek a zábavy to není. Pokud začne řasokoule hnědnout, nebo žloutnout je potřeba ji přemístit na jiné místo a častěji měnit vodu v kombinaci s vytahováním a mazlením.

Ohledně dna není řasa taktéž vybíravá a zvládne růst jak na šílených barevných variantách písku, tak na větších oblázcích a nebo i bez substrátu. Báječně vypadají v akváriu i s dalšími dekoracemi. Nejlépe se hodí bílý písek.

Rozmnožování

Pokud svou kouli chcete rozmnožit, tak ji stačí rozpůlit. Tím že roste cca 0,5cm za rok, bude jí chvíli trvat než získá opět kulovitý tvar, takže je potřeba ji častěji vytahovat a mazlit. Dá se také pomocí gumičky svázat do kulatého tvaru a rychleji tak získá kulovitý tvar. Další možností je počkat, až sama neuvolní malý kousek ze kterého se začne tvořit další kulička.

Výhoda pro děti

Je to ideální první mazlíček, péče není náročná a rodiče se mohou ujistit zda se dítě zvládne opravdu starat o nějaké zvíře. Také pořizovací náklady jsou oproti zvířatům daleko nižší a pokud pořídíte dostatečně velkou nádobou, můžete potom jen dokoupit například Bojovnici a pokračovat tak s živým tvorem.