Pozor na psí náhubky!

Náhubek patrně nepatří mezi nejoblíbenější psí doplňky, přesto by neměl v základní výbavě vašeho psa chybět. Proč? A jak vybrat ten správný?

Pozor na psí náhubky!

Náhubek patrně nepatří mezi nejoblíbenější psí doplňky, přesto by neměl chybět v základní výbavě žádného psa. Proč? A jak vybrat ten správný?

Proč pořídit náhubek, když máte hodného psa?

Kdo tvrdí, že náhubek pro svého psa nepotřebuje, nemá tak docela pravdu. I když je pes hodný a neublížil by ani mouše. V životě se setkáte se situacemi a místy, kdy se váš pes bez náhubku neobejde.

Nošení náhubku je pro psa povinné při cestách městskou veřejnou dopravou, vlakem apod. Povinnost nosit náhubek může nařídit i vyhláška města/obce. Vyhláška může upravovat pohyb psa po veřejných prostranstvích takto:

-        pes může být na volno, ale s nasazeným náhubkem

-        pes musí být na vodítku a zároveň mít nasazený náhubek

Znění vyhlášek se může lišit dle konkrétního místa. Proto, pokud se chystáte na výlet nebo dovolenou, doporučuji vám dohledat si informace z místní vyhlášky předem. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení v podobě pokuty.

Pozor, ohlávka není náhubek

Ohlávka (halti) je výcviková pomůcka, nikoliv náhubek! Tedy se Vám může stát, že nebudete vpuštěni do autobusu či vlaku, když pes bude mít místo standardního náhubku tuto ohlávku.

Jak vybrat ten správný?

Náhubků pro psy je celá řada. Vybírat můžete z nejrůznějších materiálů, barev i velikostí. Vybere si opravdu každý, majitel čivavy i irského vlkodava.

Podle materiálu dělíme náhubky na kovové, kovové pogumované, kožené, plastové a nylonové. Pro správný výběr je však zásadní účel, pro který náhubek pořizujete – tedy na běžné nošení, fixační u veterináře, na cestování (MHD, vlak), vytloukací - pro služební kynologii, atd.

Náhubky pro běžné nošení

Kovové a kovové pogumované náhubky

Nejběžnějším typem jsou kovové či kovové pogumované náhubky. Hodí se jak na normální nošení, tak pro cestování vlakem nebo MHD. Využijete je i pokud se se psem chystáte na složení zkoušky ZOP (=zkouška ovladatelnosti psa) nebo ZZO (=zkouška základní ovladatelnosti).

Plastové náhubky

Plastové náhubky mají tu výhodu, že jsou lehké. Většinou mívají dvojité dno, proto se hodí pro psy, kteří jsou chroničtí požírači čehokoliv. Přes dvojité dno zkrátka nic neprojde.

Nylonové páskové náhubky

Nylonový náhubek se tvarem podobá náhubkům kovovým. Oceníte u něj, že je  skladný (můžete je klidně zmuchlat do kapsy) a lehký. Nevýhodou je, že pes může skrz tento náhubek něco pozřít nebo někoho štípnout (pes nylonové pásky jakoby vcucne a štípne).

Kožený páskový náhubek

Pokud fandíte přírodním materiálům, můžete svému psovi pořídit páskový kožený náhubek. Je vhodný pro běžné nošení a platí pro něj prakticky totéž, co pro náhubek nylonový. Při výběru koženého náhubku dejte ale pozor. Na trhu existuje ještě jeden typ, celistvý kožený náhubek, který není vhodný pro běžné aktivity.

Speciální náhubky

Kožený náhubek plný (celistvý)

Tento typ náhubku není vhodný pro běžné nošení. Je totiž vyroben z jednoho kusu kůže a vzduch je k tlamě přiváděn jen kulatými otvory, což pro dostatečný přísun vzduchu nemusí stačit k tomu, aby se pes dostatečně ochladil.

Tyto náhubky proto nepoužívejte na cestách vlakem nebo MHD a nedoporučuji nasazovat ho v letních měsících, kdy teplota vzduchu vystoupá nad 25 stupňů Celsia. Pes má jen velmi malou možnost zchladit se pomocí jazyka, může dojít k jeho přehřátí a kolapsu.

Kožený plný náhubek, je vhodný pro disciplínu služební kynologie, a tou je „vytloukání“ - pes má nasazen kožený náhubek a je vypuštěn na pachatele, kterého zneškodní vlastním tělem, nikoliv zuby.

Fixační náhubky

Dostáváme se k náhubkům fixačním. Tyto náhubky jsou celistvé, z nylonového pevného materiálu. Jak název napovídá, náhubek slouží k fixaci psí čelisti. Pes tedy nemůže tlamu (neboli mordu) otevřít, maximálně na 1 centimetr. Materiál je pevný a hladký, což psovi znemožňuje uspět při pokusech zbavit se náhubku tlapkami.

Fixační náhubky se proto používají při návštěvě veterinární ordinace, a to jen po nezbytně nutnou dobu, zpravidla po dobu veterinárního zákroku.

Ne každý pes se totiž v ordinaci chová jako vzorný pacient. Fixační náhubek chrání veterináře i majitele proti kousnutí, zároveň zabraňuje tomu, aby si pes ublížil nebo poničil vybavení ordinace. Proč by tedy neměl postačit klasický kovový náhubek? V panické snaze uniknout zákroku sebou psi často divoce ošívají. A věřte, že dostat ránu kovovým košem opravdu bolí.

Pozor, fixační náhubky mohou být nebezpečné!

Fixační náhubky jsou absolutně nevhodné pro běžné nošení, stejně jako pro cestování MHD nebo vlakem! Pes v takovém náhubku nemůže otevřít tlamu a tím pádem nemůže dobře dýchat. Velice snadno může dojít k přehřátí organismu a následnému kolapsu. A to i v zimních měsících.

Pes se ochlazuje zrychleným dýcháním a tlamou otevřenou dokořán, k termoregulaci dochází skrze jazyk. Nasazením fixačního náhubku mu ochlazování prostě znemožníte.

Fixační náhubek mějte v záloze v psí lékárničce pro využití u veterináře, případně ještě v psím salonu, pokud váš pes špatně snáší stříhání drápků nebo úpravu srsti. Jindy ho nepoužívejte!

Jak vybrat správný tvar a velikost?

Správný a dobře padnoucí náhubek je takový, ve kterém pes může otevřít tlamu a zívnout si. Před nosní houbou (což je ta část čenichu, která je pigmentovaná a zvlhčovaná nosními sekrety) by měl zůstat prostor přibližně 2-3 centimetry. Pásek náhubku nesmí zasahovat do očí, přes líce psa musí dobře sedět. Náhubek nesmí být těsný a hlavně musí být prodyšný!

Tip jak vybrat správně náhubek: Dejte psovi do tlamy míček – nejlépe velikosti tenisáku (samozřejmě přiměřeně velikosti vašeho psa) a zkoušejte náhubky tak dlouho, dokud nenajdete ten perfektně padnoucí. V případě, že si nebudete jisti, obraťte se na personál prodejny chovatelských potřeb, jistě vám s výběrem rádi pomohou. :)
Autorka článku Věrka Weber - všechny její články zde