Psí hotel slaví narozeniny

Icon12. 08. 2019 IconREDAKCE IconTOMÁŠ VYKYDAL, Psí hotel, PSI, PRŮVODCE CHOVEM

Už třetí narozeniny slaví náš Psí hotel (www.dogshotel.cz) v Praze, Horních Počernicích. Vede ho náš psí šéf Tomáš Vykydal, který byl už u samotného založení v roce 2016.

Společnými silami se nám v Pet Center podařilo vybudovat kvalitní profesionální zázemí, vychytat nedostatky a doplnit služby o Psí autobus a Psí salon. Chod hotelu jsme postupně uzpůsobili tak, aby vyhovoval všem pejskům i s jejich rozdílnými potřebami. Naším cílem je individuální přístup a pohodový pobyt pro každého psího hosta. Tomáš a jeho tým pro to dělají maximum. Každý den se náš hotel i Psí školka plní spokojenými pejsky. A my jsme na to jak se patří hrdí! Jaké byly začátky? A co obnáší starost o vymazlený psí hotel?

Na to jsme se zeptali Tomáše, kterého jsme „odchytili“ přímo v psí herně.

Tomáš Vykydal na recepci Psího hotelu. 

Tomáši, s Psím hotelem jste propojen od samého počátku. Jak jste se k této práci vlastně vůbec dostal?

No to máte pravdu. V Pet Center už pracuji mnoho let. Začínal jsem tady, na prodejně Pet Center v Horních Počernicích, jako specialista prodeje. Staral jsem se o zvířata na prodejně a radil zákazníkům ohledně chovu domácích mazlíčků. Ke zvířatům mám blízký vztah a na prodejně jsem mohl využít své znalosti. Vystudoval jsem střední školu veterinární v Hradci Králové, a tak jsem vlastně vystudovaný veterinární asistent. Ale to zas tak neprozrazuji, protože jsem se tomuto povolání dále nevěnoval... (usmívá se skromně).

Jak dlouho jste pracoval na prodejně?

Na pozici asistenta jsem byl jen krátce. Celkem brzy jsem postoupil na pozici zástupce vedoucího a po několika letech jsem se stal vedoucím prodejny. Kolik let tedy pracuji v Pet Center? No…pěkně to letí, na prodejně jsem byl asi 5 let, pak jsem přešel do Psího hotelu.

A jaká byla vaše cesta do Psího hotelu?

V roce 2016 se vedení společnosti rozhodlo zainvestovat do projektu Psího hotelu. Nebyla to zrovna malá částka, 3 miliony korun, jednalo se tedy o náročný projekt a pro nás všechny to byla velká výzva. K projektu jsem byl přizván hned na začátku, abych pomohl koncept hotelu vymyslet a zrealizovat. Šéfové o mě věděli, že jsem se mimo jiné zabýval výchovou asistenčních psů, tak asi usoudili, že bych mohl o psech něco málo vědět (opět se skromně uculuje). No… a pak už mi to tu zůstalo na starost.

Venkovní domečky slouží pejskům, kteří jsou zvyklí na celoroční pobyt venku.

Výchova asistenčních psů, to zní zajímavě…

Ano. Byla to zajímavá zkušenost a hodně zodpovědný úkol. Já měl od dětství rád zvířata a moc jsem toužil mít psa. Bohužel, kvůli alergii v rodině, se mi tenhle sen splnil až v dospělosti. S přítelkyní jsme si chtěli pořídit pejska, ale protože před námi bylo ještě mnoho kroků do neznáma, nechtěli jsme si vzít psa na stálo. Tehdy nás napadlo zapojit se do projektu předvýchovy štěňat pro nevidomé. Pejska dostanete do východy na jeden rok, kdy ho učíte základním návykům, poslušnosti a připravujete ho na další výcvik. Pak ho předáte k dalšímu výcviku a zkouškám. Vychovali jsme takto čtyři psy. A ano, loučení bylo vždycky těžké. Jedna fenka se ale z programu vrátila, protože měla příliš silné lovecké pudy. A tak jsme si jí nechali.

Takže teď máte doma pejska?

Ano, tuto fenku Asuki. A ještě malou „ZOO“ – dvě akvária s rybičkami, hady, strašilky a další zvířecí drobotinu.

Zpátky k Psímu hotelu. Jaké byly začátky?

Vybudovali jsme krásný moderní hotel s pokojíčky, prostornou hernou a velkým výběhem. Pár věcí nás za provozu překvapilo, a tak jsme hotel postupem času ještě dolaďovali. Například jsme nečekali, že bude mezi psími hosty tolik velkých plemen a i takových, které jsou zvyklí být venku. Museli jsme proto dobudovat venkovní domečky. Výběh jsme rozdělili na několik menších, aby se pejsci mohli venčit po menších skupinkách. Nebo, pokud je pejsek bojácný, můžeme ho nyní venčit zcela samostatně.

Jeden z venkovních výběhů Psího hotelu.

To je pravda, každý pes je jiný. Jak to děláte, aby byli všichni spokojení?

Máme například oddělené prostory pro velké a malé pejsky. Malí psi bývají někdy bojácní, a tak jim vyhovuje být do určité míry stranou. Pejsek, který chce mít klid, může trávit více času ve svém pokojíčku.

Pokojíčky slouží hlavně jako ložnice a pejsky v nich krmíme, aby měli na svojí misku klid. Pokud jsou rádi v centru dění, hrajeme si s nimi při venčení nebo v herně.

No a protože je každý pes jiný a pobyt v hotelu může snášet různě, zavedli jsme povinnou zkušební návštěvu. Jedná se o krátký, většinou čtyřhodinový pobyt v psí školce. S pejskem se seznámíme, pomalu ho navykneme na prostor a ostatní pejsky. Ověříme si tak, že u nás zvládne i delší pobyt.    

Chceme, aby byl u nás každý pejsek spokojený a v bezpečí. Fungujeme proto nonstop. Psi nikdy nejsou sami!

A jak si pamatujete, který pes má jaké zvyky?

Vedeme si karty. O našich psích hostech víme všechno. Co baští rádi, co nesmí - například kvůli alergii. Pokud berou nějaké léky, třeba na srdíčko, i to evidujeme a léky pejskovi podáme. Krmivo mají svoje, přivezené z domova, to aby jim náhlá změna nenadělala neplechu s trávením. Stejně tak máme poznamenané i jejich povahy a zvyky. No a stálé klienty už pochopitelně sami dobře známe.

A jak tedy vypadá taková návštěva v Psím hotelu nebo školce?

Máme tu samozřejmě pevný režim, ale ten se týká víc nás lidí, než psů (kdy uklízíme, kdy pereme dečky a polštáře, kdy je čas na nezbytnou administrativu a podobné starosti). Pro pejsky je samozřejmostí pravidelné krmení ráno a večer, venčení, hraní, najde se i čas na pamlsky a samozřejmě také na odpočinek. Jinak se program odvíjí od počasí, konkrétních psích hostů i od zadání majitele. Pokud si majitel objedná služby Psího salonu, čeká u nás chlupáče i koupání, stříhání a další úpravy.  

No a jinak. Štěňata, ta u nás mají bohatý program. Všechno je pro ně nové a taková psí školka je pro ně skvělá příležitost k dobré socializaci. Starší pejskové to u nás většinou prospí.

Pejskové rádi využívají pelíšků v herně. Do hotelu si také vozí svůj vlastní, aby tu byli jako doma.

A nestýká se pejskům?

A tak to víte, že občas si někdo může pofňuknout. Většinou jsou ale tak zabavení, že si na své majitele ani nevzpomenou. Komu se stýská, jsou lidé. Často nám volají a ptají se na své mazlíčky. Proto jim také pravidelně posíláme fotky a videa, aby měli jistotu, že jsou jejich pejsci spokojení.

To vypadá na dost nabitý program nejen pro pejsky, ale i pro vás...

Tak nenudím se tu... a to já ještě svážím a rozvážím pejsky Psím autobusem (směje tentokrát od ucha k uchu). Mám tu fajn lidi. Je nás tu celkem pět a všichni milujeme psy, takže je nám tu dobře. Když je hodně velký frmol, pomáhají nám ještě brigádníci. Většinou jsou to studenti kynologie z ČZU. Za to jsem moc rád.

No, rušno tu máte i teď. Tak my vás už nebudeme rušit. Děkujeme za rozhovor...a všechno nejlepší. :)

Není zač. A taky děkujeme. (...a Tomáš mizí na recepci k pultíku obsloužit paní, která právě dorazila s rozdováděným kokříkem).