I psi mohou darovat krev! Nevěříte? Zde se dočtete více.

Věděli jste, že psi mohou darovat krev stejně jako lidé? O psích krevních skupinách, krevní transfúzi, co musí Váš mazlíček splňovat a jak takový odběr probíhá se dočtete na našem blogu ->

I psi mohou darovat krev! Nevěříte? Zde se dočtete více.

Tak jako v těle lidském, tak v i těle psím koluje v žilách, tepnách a artériích krev. Krev je životodárná tekutina, která kromě kyslíku přivádí tkáním i živiny, vitamíny, hormony a jiné látky, reguluje tělesnou teplotu, odvádí škodliviny a významně se podílí na obraně organismu proti infekci.

Krev buněčně dělíme na červené krvinky (erytrocyty), bílé krvinky (leukocyty), krevní destičky (trombocyty) a krevní plazmu. Každá skupina buněk má svůj vlastní důležitý význam. Červené krvinky přenáší kyslík z plic do tkání, bílé krvinky zajišťují obranyschopnost organismu, krevní destičky zastavují krvácení a krevní plazma slouží jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů a dalších látek.

Krevní skupiny

U psů je zatím popsáno 8 krevních skupin. Veterinární systém je označuje zkratkou DEA (Dog Erythrocyte Antigen) spolu s číslem, jež specifikuje antigen. Tzn. DEA 1.1, DEA 1.2 a následně DEA 3-8. Některé zdroje uvádí i skupinu DEA 1.3, která je ovšem extrémně vzácná a málo četná. Nejvíce se setkáváme s krevní skupinou DEA 1.1 pozitivní a DEA 1.1 negativní.

Transfúze krve

Psí dárcovství krve zachraňuje životy stejně jako u lidí. Transfúze krve je poskytována psím pacientům při onemocněních jako je leukémie, anémie (nedostatek červených krvinek) nebo trombocytopenie (nedostatek krevních destiček), při krvácivých nemocech a při významných krevních ztrátách (poúrazové krvácení, operace, atd.)

Pes může přijmout v transfúzi buď plnou krev (canin whole blood - CanWB), která se dodává při větší krevní ztrátě, nebo může být transfúzí doplněna některá z chybějících krevních složek:
-          erymasa (resuspendované erytrocyty - Canine packed red blood cell – CaPRBC), dodávaná při leukémii, poruše krvetvorby nebo anémii,
-          trombocyty (trombocyty z buffy coatu – TRBC), které je nutné doplnit při chronickém krvácení, trombocytopenii anebo při poruchách srážlivosti krve, nebo
-          krevní plazma (čerstvě zmražená plazma - FFP), která se podává při šokových stavech nebo při otravách.

Podmínky dárcovství

Aby se pes mohl stát dárcem krve, musí splňovat řadu podmínek, avšak plemeno v tomto případě nehraje rozhodující roli:
-          Hmotnost nad 25 kg
-          Stáří do 8 let
-          Pravidelná vakcinace a odčervení
-          Dobrý zdravotní stav (min. měsíc před odběrem by pes neměl užívat žádné léky ani antibiotika, v minulosti nikdy sám nepodstoupil transfúzi krve)
-          Fena mimo období hárání
-          Klidná stabilní povaha(pes by měl být flegmatický, dobře manipulovatelný, nebojácný, nelekavý, bez známek agresivity vůči lidem a jiným zvířatům)

Doporučený interval mezi odběry jsou tři měsíce a majitel psa by měl být flexibilní - jsou situace, kdy se klinika neobejde bez podání čerstvé krve, ať je to ve dne nebo v noci. Majitel by rovněž měl vést deníček odběrů, kam si zapisuje, kdy byl odběr uskutečněn, ze které části těla psa (packa, krk) a na jaké klinice.

Průběh darování

Pokud pes splňuje kritéria, pak už stačí sednout k počítači, najít vyhovující kliniku, která hledá dárce krve (jsou to kliniky, kde mají krevní banky – můj Bílý Švýcarský Ovčák daruje krev na 3 klinikách v Praze – Jaggy v Řepích, VETCENTRUM ve Stodůlkách a Animal Clinic na Bílé Hoře), a domluvit si schůzku.

Pes je po příchodu na kliniku poprvé vyšetřen, je podroben anamnéze k dárcovství krve a majitel je o všem poučen. Psovi se udělá kontrolní odběr – do malé zkumavky pár kapek krve, pes by měl jít na odběr krve na lačno. Z tohoto odběru se provede vyšetření jak biochemické, tak hematologické a zjistí se krevní skupina psa. Kontrolní odběr se dělá vždy – než dojde k odběru samotnému, je nutné krev prověřit pro zajištění její kvality. Vyhodnocení kontrolního odběru trvá cca 5-15 minut.

Pokud je vše v pořádku – hodnoty krve jsou v normách, odchází se do odběrové místnosti, kde je zpravidla jeden veterinární lékař a 2-3 sestry. Jedna nebo dvě sestry asistují u psa a druhá obstarává váhu s krevní konzervou.

Pes je vysazen na stůl, položen na bok, oholena příslušná část těla (odběr krve se provádí z tlapy nebo z krkavice), napíchne se žíla a už krev putuje do krevní konzervy. Je nutné, aby byl pes naprosto v klidu a nehnutě ležel, hrozí totiž vytrhnutí jehly z žíly a následné poranění. Z krkavice je odběr za cca 10-15 min hotový, z tlapy je hotovo za 15-45 min. Množství odebrané krve se pohybuje mezi 260 g a 500 g. Po naplnění krevní konzervy je jehla z žíly vytažena, rána stlačena, vydesinfikována a je hotovo.

Pes je po odběru všemi řádně omazlen a pochválen, majitel na recepci kliniky podepíše protokol k dárcovství a společně se psem odchází s odměnou a dobrým pocitem, že někomu pomohli zachránit domácího mazlíčka.

Článek připravila Věrka Weber