Veterinářka radí: Jak se o něj starat na podzim

Veterinářka radí: Jak se o něj starat na podzim

Léto je téměř za námi, přichází podzim.  Každý chovatel sice ví, že jakmile začnou před létem stoupat teploty, přichází čas se zaměřit na boj proti zevním parazitům. Jenže i podzimní péče má svoje specifika. Co tedy nezapomenout?

Lepší strava

Pokud se po celý rok staráme o naše mazlíčky co nejlépe můžeme, podzimní péče se od té běžné příliš neliší. Nicméně drobná specifika určitě má. Na podzim bychom se víc než kdy jindy měli zaměřit na kvalitní stravu, která nám pomůže naše mazlíky připravit na nadcházející sychravé a chladné počasí. Vhodná jsou krmiva obsahující vyvážený poměr vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek podporující imunitní systém. Vhodné je také zařadit do stravy případně multivitaminové prostředky, případně doplňky stravy pro podporu imunity.

Měli bychom více než kdy jindy začít dávat pozor na to, aby nám pejsek výrazně nepromokl nebo neprochladl. Případně začít uvažovat o koupi vhodné pláštěnky nebo případně až zateplené bundy.

Vyčesat a nezmoknout

Na podzim dochází k podzimnímu línání, kterým se tělo zbavuje letní srsti a připravuje se na "zimní kabát". Toto línání je výraznější u psů žijících venku a při línání se také snáze odhalují problémy se srstí/ v zdravotním stavu. Pokud pes líná extrémně, špatně přelínává nebo má nekvalitní srst, mohou být na vině parazité, špatná výživa nebo i případně další, zejména hormonální onemocnění. V takovém případě je vhodné, nechat si pejska zkontrolovat veterinárním lékařem.

Vzhledem ke zvýšenému línání je potřeba na podzim věnovat zvýšenou pozornost péči o srst, psa častěji kartáčovat a zbavovat odumřelé srsti.

Blechy jsou tu pořád

Ani na podzim bychom neměli zapomínat na boj proti zevním parazitům. Jednak se naše podnebné pásmo postupně otepluje a budeme se tedy setkávat například s klíšťaty čím dál tím později/dříve v roce a jednak například blecha je parazit celoroční, žije v prostředí a na psa se chodí jen napít. Pokud už je pes silně zablešen, je tedy dozajista zablešen i Váš byt  a služby deratizátora nejsou levnou ani "módní" záležitostí.

Historka z ordinace

Lidé jsou bohužel přesvědčeni, že pokud bydlí s pejskem v bytě a je zima, problém s blechami se jich netýká. Jednou ke mně do ordinace dorazili majitelé s pejskem, který s nimi žije v bytě v bytovém domě. Prý se pejsek už NĚKOLIK TÝDNŮ urputně drbe, ale blechy prý jistojistě nemá. Prevenci nepoužívají žádnou. Při prvním rozhrnutí chlupů vyšetřovaného pacienta mě pozdravila blecha. Ukazuji ji majitelům. Bohužel v tu samou chvíli přišla majitele pozdravit moje výstavní, načesaná, dlouhosrstá fena havanského psíka a pan majitel zcela beze srandy povídá: "Ten náš ale blechy určitě nemá, nechytil to teď tady od té vaší?"....

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.

Hledáte kliniku pro vašeho mazlíčka? Veterinární klinika Jaggy  je odborným pracovištěm, které se specializuje na diagnostiku a léčbu složitých onemocnění psů a koček.