Život v teráriu pro začátečníky

Život v teráriu pro začátečníky

Přemýšlíte, jaké zvíře si pořídit z terarijního okruhu? Nejdůležitější rozhodnutí bývá na straně manželek, maminek a přítelkyň. Zvládnou krmit, nebo akceptovat doma živé krmení, či mražené v mrazáku? Zkuste doma nadhodit že byste k mraženému kuřeti v mrazáku, přihodili v sáčku i pár mražených holátek. Občas by vám doma také mohl cvrkat nějaký ten hmyz. Pokud vás doma chtějí vystěhovat jen při tomto návrhu, nezbývá než přemýšlet pouze nad býložravcem. Jestli (nadšeně) souhlasí, máte výběr rozšířený i o masožravce. Důležité je se dopředu zamyslet, kam můžeme terárium umístit. Zda máme více prostoru na šířku, nebo na výšku. Některé druhy totiž potřebují mít vyšší terárium, některé naopak delší.

Achatina

Obecně lze říci že "nejjednodušším" zvířetem je šnek africký, známý taktéž pod názvem achatina. Je nenáročný na prostor, potravu, prostředí. Dokonce ani nemusíte řešit hlídání o dovolené. Pokud přestanete rosit substrát a podávat krmení achatina, alijas oblovka, se zapouzdří a bude čekat na vhodné klima, které vytvoříte po návratu z dovolené. Na krmení si vystačí v létě s natrhanou pampeliškou, jitrocelem a podobně, v zimním období podáváme zeleninu, občas i trochu ovoce. Vhodné je také přidávání vápníku, protože některé druhy ovoce odvápňují. Oblovka se dožívá se 5-7 let, velikost ulity v domácích podmínkách můžete dotáhnout až k dvaceti centimetrům!

Strašilka, Lupenitka a Pakobylka

Další parádní kamarád, který vám vydrží doma  i o dovolené, aniž by jste pro to museli udělat něco extra. Většina druhů dokáže přežít na ostružiníku které budete rosit. Vhodná ke krmení je také čeleď růžovitých. Velikost záleží na druhu, většina bude mezi 5-25 centimetry. Kvůli svlékání je potřeba mít alespoň třikrát tak vysoké terárium, jako je chovaný jedinec.

Štíři

Ačkoliv můžou štíři ublížit, považuji některé druhy vhodné pro začátečníky. Například Heterometrus Petersii by se dal zvládnout. Není tolik toxicky významný, ale zato má velkou sílu v klepetech. Je sociálně zaměřený, takže můžete chovat více jedinců najednou. Krmí se výhradně živou potravou, jako cvrčci, menší švábi, a to zhruba dvakrát do týdne. V období svleku je potřeba půst. Terárium stačí menší, netřeba do výšky.

Kudlanka

Skoro stejně nenáročné zvíře jako strašilky. Na rozdíl od nich jsou však kudlanky masožravé. Nejde sice o dlouhověkého společníka, ale i tak je potřeba dávat pozor na překrmování. Navíc jí mohou ublížit cvrčci, pokud se jich dostane do terária mnoho v době svleku. Terárium netřeba extra veliké, rozhodující je výška. Velikost kudlanky bude někde mezi 2 – 20 centimetry. Pozor, chov musí být oddělený.

Pavouci

Ano, i pavouci mohou být pro začátečníky. Ne všechny druhy jsou ovšem vhodné pro začátečníky. Protože každý druhý chovatel tvrdí jiné informace o vhodnosti různých druhů pro začátečníky. Za nejmírumilovnější by se dal považovat rod Brachypelma. Doporučuji se vyhnout druhům stromovým, které nejsou pro začátečníka vhodné. Opět je potřeba s krmením dávat pozor na dobu svleku, krmení podle velikosti, ale stačí v průměru jednou týdně. Samičky se dožívají daleko vyššího věku než samci.

Žáby

Kuňka východní je nenáročná žába, stačí jí udělat terárium kde cca 2/3 bude vodní plocha, hloubka do nějakých 10 centimetrů, zbytek souš. Pro skupinku 4 žab je vhodný rozměr 60x40x40 centimetrů. V létě dokážou fungovat i v zahradním jezírku, jenom jim nedělají dobře teploty nad 30°C. Potravu je dobré dávat živou (cvrčci, červy). Možné občas dát i mražené nitěnky.

Hadi

Zde již začíná být rozhodující rozměr, který budete potřebovat, na délku pro hada v dospělosti to chce mít alespoň 1 metr dlouhé terárium. Nejznámějším hadem bude Užovka červená, dnes chovaná v mnoha různých barevných mutacích. Alternativa pro začínající chovatele je i korálovka, která chce mít sušší prostředí než užovka. Krmení záleží na velikosti hada, většinou živou potravou (holátka, myši). Dají se naučit i na mražené, potom odpadne problém kde každý týden sehnat holátka. Oba hadi se dožívají přes deset let, takže je potřeba si uvědomit že velké terárium vás bude následovat poměrně dlouhou dobu. Další možnost je krajta, nebo hroznýš. Oba jsou to ale už mohutnější hadi.  Takový hroznýš už potřebuje větší prostor, v dospělosti má totiž kolem 3 metrů, a váhu kolem 15 kilogramů.

Želvy

Vodní želvy jsou masožravé a velká většina vyroste z té miniaturní, roztomilé, centimetrové želvičky do rozměru godzilly. Nebo alespoň těch 10 centimetrů. Nejsou úplně vhodné pro malé děti, mohou je kousnout a ublížit. Je potřeba se připravit na častější čištění vody, nebo si alespoň pořídit kvalitní filtraci. Důležité je to, že i vodní želva potřebuje mít souš, kde by mohla spát a odpočívat. Suchozemské želvy jsou většinou býložravé a ideální terárium je želví stůl. Pro začátečníka je nejvhodnější želva čtyřprstá která nespadá pod CITES, takže není třeba kvůli ní obíhat žádný úřad. U želv je potřeba počítat s dlouhověkostí, pokud se o ni totiž budete dobře starat, pravděpodobně vás přežije!

Ostatní plazi

Agama vousatá je vhodná i k dětem. V mládí žere hlavně cvrčky a v dospělosti přechází na býložravou potravu. Žije asi 10 let, dobře si dokáže zvyknout na lidský kontakt. Počítejte však s relativně velkým teráriem. Pro jednu agamu by měla být velikost terária kolem 100x50x50 centimetrů.

Gekončík noční je také skvělým společníkem. Ovšem má nevýhodu v tom, že je aktivní pouze přes noc. Tento rytmus se však dá pomocí žárovek upravit. Také gekončík si dokáže zvyknout na lidský kontakt. Navíc mu stačí terárium 60x50x50 centimetrů.

Chameleon jemenský je za určitých podmínek taktéž vhodný pro začátečníka. Jen je potřeba, aby to byl trochu trpělivější majitel, který si dohledá spoustu informací sám. Chameleon má totiž poměrně proměnlivou povahu, a nejraději má klid v teráriu bez jakékoliv manipulace. Terárium potřebuje více na výšku, a to 60x50x80 centimetrů.