Pískomil: Zvědavý a okouzlující poutník po rozpáleném písku

Pískomil: Zvědavý a okouzlující poutník po rozpáleném písku

Pískomil je vybaven do drsných podmínek. Jeho rychlé hopkání si však zamilujete i u vás doma. Dejme mu možnost hrabat a bude vás mít rád. S trochou tréninku se naučí vám nastupovat do dlaně!

Pískomil u nás

Pod latinským názvem ho najdeme jako Meriones unguiculatus, v překladu tedy „bojovník s drápy“. Český název pískomil poprvé použil významný zoolog a zároveň zakladatel Pražské zoologické zahrady profesor Jiří Janda. Pravděpodobně tento název i sám vymyslel a napsal o něm ve své knize „Velký ilustrovaný přírodopis všech tří říší“, která byla napsána ve 20. letech minulého století. Zároveň přímo pražská zoologická zahrada se podílela na rozšíření a popularizaci těchto hlodavců.

Původ
Pískomilové žijí ve Stepích a polopouštích Mongolska a přilehlých oblastech Ruska (jižní Sibiř, Zabajkalí) a na severu Číny. Teploty v místě jeho výskytu mohou být velmi extrémní:od - 40°C až po 50°C během jednoho dne.

Specifika chovu

Váha samice je 50-100 g a samce 60 - 130 g, Délka těla je 12 – 15 cm a délka ocasu může být dalších 11 – 12 cm. Samci dospívají již ve věku 36 dní, samice ve věku 43 dní. Rozmnožovat se začínají až ve věku 10 – 12 týdnů. Cyklus samice je 4-6 dní a březí bývají 24 – 26 dní.

Mláďata rodiče odstavují ve věku 21-24 dní, kdy váží 14-18 g. Ale je dobré mláďata nechat s rodiči 5 – 6 týdnů a poté oddělit. Nebo vytvoříme chovnou skupinu, která nejvíce odpovídá sociálnímu chování v přírodě, ale je potřeba si uvědomit, že vrhy mohou být početné. Pokud si je proto pořizujeme, jako mazlíčky je lepší mít dva a více jedinců stejného pohlaví. Zamezíme tak nekontrolovatelnému množení a problémům s udáním mláďat, či vyčerpání a úhynu samice.

Holka nebo kluk?

Pohlaví poznáme u dospělého samce dle nápadných varlat, u mladších jedinců je potřeba porovnat délku hrázky (perinea), což je prostor mezi pohlavním a řitním otvorem. Samice mají tyto tělesné otvory v těsné blízkosti a sliznice kolem nich se dotýkají, samci mezi tímto prostorem mají výrazně větší rozestup a často mezi otvory bývá i srst.

Zajímavosti

Typicky skákavý pohyb je výhodou v rozpáleném terénu. Umožňuje totiž rychlý útěk s prudkou změnou směru a zároveň omezení dotyku se žhavým pískem na minimální dobu.

Pískomilové mají rodinné nory, které tvoří velké komplexy s několika východy, zásobárnami, hnízdními komorami a slepými chodbičkami. Ty mohou být dlouhé až šest metrů. Denně po povrchu a v norách naběhají až dva kilometry!

Jak na chov?

  • Nároky na chov:  Počítat musíme s tím, že pískomilové rádi hrabou. Dno by proto mělo být spíše vyšší. Možné je také poskytnout hlubší nádobu, ve které si mohou hrabat.  Svou srst udržují v dobré kondici díky koupelím v písku. Ubytování pískomila by mělo být mít alespoň 50 x 40 x 40 cm pro pár. Samozřejmě čím větší, tím lepší. Je možné použít vhodnou klec, nebo dobře větrané terárium. Je potřeba jim poskytnout minerální kameny, větvičky z ovocných stromů a hračky na obrušování zubů, které jim celý život dorůstají.
  • Výživa: V přírodě se stravují především různými semeny (např. semeny čimišníku, a semeny bobovitých rostlin). Živí se také podzemní i nadzemní částí bylin, keřů a stromů. Pro zpestření občas spořádají drobné bezobratlé živočichy a s chutí si dají i mršinu drobného savce.  V domácích podmínkách je třeba jim dávat pestrou stravu, raději dietnější. Nabídnout můžeme hmyz, tvaroh, vařená vejce, nebo kousek masa.
  • Kdyby byla strava dlouhodobě energeticky náročná, mohlo by u nich dojít k obezitě a problémům s rozmnožováním. Vodu by měli mít neustále k dispozici, ale pijí docela málo. Při dostatku šťavnaté potravy se může stát, že vůbec. Moč mají velmi koncentrovanou a výkaly tuhé, aby ztráceli co nejméně vody.
  • Pořízení výbavy: Ubikaci vybavte i různými prolézačkami a vyvýšenými místy. Bavit je bude například hliněný květináč, roury, kameny ke šplhání atd. Některým uděláte radost i kolotočem, ale je třeba vybrat vhodný typ, aby nedošlo k úrazu ocasu, případně existují běhací talíře.
  • Manipulace: Pískomily bereme do ruky vždy opatrně. Nikdy za citlivý ocas, který by se mohl stáhnout či zlomit. Necháme je vylézt na dlaň a druhou rukou jemně překryjeme. Pokud je za nastupování na ruku budeme odměňovat a budeme trpěliví, budou to dělat automaticky.

Kluby a spolky

Chov pískomilů je dnes populární a díky tomu vznikají organizace, které chovatele sdružují. Přeptat se na chov můžete přijít k nám do Petcenter, ale zajímavé informace najdete i na stránkách Klubu chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců (https://www.klubmorcat.cz/), ze světa pak britský club National Gerbil Society (www.gerbils.co.uk).