Jak správně vybrat obojek? Vsaďte na funkčnost, pohodlí i styl!

Jak správně vybrat obojek? Vsaďte na funkčnost, pohodlí i styl!

Za život psa vystřídáme několik různých obojků. Od těch označovacích pro štěňata, až po sportovní, nebo pro běžné použití. Samozřejmě záleží na plemenu psa. Sportovní pes, nebo výstavní pes za život vystřídá obojků několikanásobně více, než hafan, který je vyloženě domácí.

Obojky můžeme dělit do skupin: pro běžné použití (procházky), výstavní, pracovní, sportovní a speciální. Obojků je na trhu hodně a vybere si skutečně každý. Materiálů, barev, délek, tlouštěk, a zdobení je spousta. Dle materiálu můžeme obojky rozdělit: nylonové, kožené, koženkové, řetízkové, neoprenové, látkové, softshellové, kombinované (řetízek + nylon) atd.


Obojky můžeme dále dělit podle upotřebitelností


Pro běžné použití

Klasický nylonový obojek s kovovou nebo plastovou sponou je nejpoužívanějším obojkem vůbec. Nylonový obojek je lehký, tedy vhodný i pro štěně. Velmi často jsou malé nylonové obojky používány jako rozlišovací obojky pro právě narozený vrh psů. Nylonové obojky můžeme "potkat" i ve variantě polostahovacího obojku a nebo v kombinaci s řetízkem. Dalším obojkem pro běžné použití je řetízkový obojek s malými oky, takzvaný "stahovák", který má dvě polohy – stahovací a nestahovací. Pokud je řetízek zapnutý na nestahování, tak má stejnou funkci jako klasický nylonový obojek se sponou, takže se z něj stává obojek "pevný". U řetízkového obojku malookého pozor na dlouhosrsté psy! Pokud plánujete výstavní kariéru, vyhněte se raději tomuto typu obojku. Chlupy se do něj totiž mohou zamotat, zejména ve špinavém venkovním prostředí. Pokud na řetízku  trváte, hledejte velkooké řetízkové obojky, které srst neničí téměř vůbec. Do této skupiny obojků patří rovněž i kožené, nebo koženkové obojky. Kožené obojky s běžnými kovovými sponami, můžeme dělit dle tloušťky na široké a úzké. Některé jsou zdobené, například kamínky Swarovski, nebo různými korálky, pyramidkami a druky. Kožené obojky najdeme i ve variantách polostahovacích a stahovacích. Kožené široké zdobené obojky jsou dominantou hlavně Bull psů (pitbull, staford, amstaff), kterým velmi sluší. Do této skupiny můžeme zařadit i obojky reflexní nebo svítící.


Pracovní, sportovní a výstavní obojky

Jak už název napovídá, jedná se o obojky určené k práci, sportu nebo výstavám. Do pracovních obojků (služební nebo sportovní kynologie) řadíme jednoznačně obojky řetízkové velkooké (stahovací) a to hlavně v případě, že navštěvujeme cvičák, který jede výcvik dle Národního a Mezinárodního zkušebního řádu. Tam je velkooký řetízek předepsán a vyžadován. Pro myslivost můžeme použít kterýkoliv obojek. Výjimkou jsou barvářské zkoušky, kdy je vyloženě předepsán speciální barvářský obojek (kožený obojek s očkem na obrtlíku). Pro záchranářské psi jsou zase speciální obojky, které mají kus obojku tvořený pružnou gumou, podobně jako obojky pro kočky, aby v případě nebezpečí zachycení se v sutinách mohl pes z obojku rychle vyklouznout. Tyto obojky jsou zpravidla opatřeny rolničkou. Sportovní obojky jsou většinou z nylonu nebo softshelu. Sportovní obojky by měli být lehké, aby příkladně při tahu, nebo běhu nepřekáželi, nedřeli o postroj a byli lehké a pohodlné. Výstavní obojky mohou být polostahovací a stahovací, ale vždy nastaveny na nestahování. Nejčastějším výstavním obojkem je obojek takzvaný hadí nebo »haďák« – je to kovový obojek s překládanými očky, který má barevné zastoupení ve zlaté, stříbrné a onyxově černé barvě. Dále je to obojek kožený kulatý, nebo na stejném principu z kulatého nylonu (vypadá to jako stahovací smyčka), opět zapnutý na nestahování v barvě dle vystavovaného plemena.


Poslední skupinou jsou speciální obojky

Do této kategorie patří  GPS obojky, elektronické výcvikové obojky nebo ostnaté obojky. GPS obojky se těší stále větší oblibě, díky propojení s telefonem, lze psa dopátrat kdekoliv. Elektronické výcvikové obojky, nebo ostnaté obojky, lze zařadit buď do obojků, nebo do mezi výcvikové pomůcky. Tyto obojky slouží ke korekci chyb při výcviku (v běžném životě třeba nahánění zvěře) nebo k dodělání povelu do přesnosti (ve sportovní kynologii dolaďování pouštění rukávu či odvolání psa od figuranta, atd.). Aby fungovaly musí být dobře nasazené a nastavené. V žádném případě nepatří do rukou laika! Často můžete slyšet, že tyhle obojky jsou týrání psa. Tyto fámy šíří lidé, kteří s těmito pomůckami neumí zacházet a kvůli tomu jejich užití nepřineslo úspěch. Pokud s těmito obojky (výcvikovými pomůckami) umí člověk zacházet, tak nemůže nikdy zvířeti ublížit.

Až budete vybírat obojek pro psa, tak vyberte vždy takový, aby při práci, sportu nebo výstavě byl psovi pohodlný. Měl by splňovat dané parametry pro zkoušky nebo výstavy. A samozřejmě by měl psovi také slušet. Nezapomínejte, že obojek bývá nejčastějším nositelem identifikační známky (dokonce i v dnešní době čipů a tetování). V případě ztráty psa je to většinou první zřejmá identifikace psa. Proto bez obojku ani ránu!