Je váš pes v bezpečí? Takto ho ochráníte nejlépe!

Je váš pes v bezpečí? Takto ho ochráníte nejlépe!

Dny se zkracují, ranní šero se prodlužuje. Mlhy a déšť stále zhoršují viditelnost. Proto bychom měli dbát na bezpečnost sebe i svého psa. Pozor bychom si měli dávat zejména v případech, kdy se pohybujeme po okraji vozovky, nebo po úzkém chodníku vedle rušné silnice. Jak tedy být vidět i v rizikových podmínkách? Psovod může obléct reflexní vestu, ale přemýšleli jste nad tím, jak zabezpečit svého čtyřnohého přítele?

Existuje hned několik způsobů, jak našeho mazlíčka ochránit. Jednou z variant jsou reflexní prvky. Reflexní prvky spolehlivě odrážejí světlo.  Rozhodně není od věci sáhnout po reflexních obojcích, vodítcích, či postrojích - tedy po takových, které mají všité tyto prvky, které odrážejí světlo.

Krycí reflexní obojek

Je krycí obojek z reflexní žluté nebo oranžové látky a reflexním pruhem je samostatným obojkem, který se psovi dává na krk přes jeho běžný obojek.


Reflexní šátek

Trojcípý šátek z reflexní žluté nebo oranžové látky s reflexním pruhem nebo symbolem (firma Trixie má na šátcích či vestách vyšitý otisk tlapky), který lehce uvážeme psovi kolem krku, funkce je tím pádem stejná jako u krycího obojku s tím rozdílem, že šátek má větší reflexní plochu.


Reflexní vesta

Tedy přehoz přes psa, upínající se pod krkem a pod bříškem psa z reflexní žluté či oranžové látky s reflexním pruhem nebo symbolem. Právě tyto vesty jsou jednou z nejlepších možností ochrany, protože zabírají největší plochu.

A co trochu světla?

Další varianta je světelná, v podobě světelných zdrojů umístěných na psovi. Ať už jako obojek, postroj nebo jako blikátko umístěné na obojku. Patří sem:


Svítící obojek/postroj

Je světelné vlákno je přímo všito v obojku či postroji. Většinou je možné si navolit, zda světelné vlákno má blikat nebo stále svítit. Možné je si také vybrat z některých barevných variant – modrá, zelená, červená a další.


Svítící krycí obojek

Samostatný svítící obojek, povětšinou bývá »celosvítící«. Většinou bývá možnost zvolit z barevných variant (modrý, zelený, oranžový a dalších) jako v předchozím případě, stejně tak lze zvolit stálost anebo rychlost blikání obojku. Svítící obojky obecně jsou velmi dobře viditelné i na větší vzdálenost, nabíjí se přes USB, nebo fungují přes klasické baterky. Většinou odolají i mrazu a jsou voděodolné. Sama za sebe používám na svá psiska svítící krycí obojek od Karlie – LED Light v modré barvě. Vyhovuje mi nabíjení přes USB a viditelnost psa s obojkem je velmi spolehlivá. Navíc obojek vydrží plně nabitý až 24 hodin, nabíjí se přibližně 2 hodiny.


Různé »blikačky«

Patří na obojek v podobě přívěsků. Těch je vskutku nepřeberné množství, různých tvarů, velikostí i barev. Nevýhoda je, že většinou se nedají nabít přes USB a tedy fungují jen na baterku, další nevýhoda je ta, že se u blikaček nedá nastavit rychlost blikání. Asi největší nevýhoda je ta, že u dlouhosrstých psů blikačka v srsti zcela zaniká.

Základem je vybrat vhodnou ochranu pro našeho mazlíčka. Zvolit raději reflexní materiál, nebo světelný prvek? Pokud mám dlouhosrstého psa, nejlepší bude reflexní vesta anebo obojek který spolehlivě prosvítí jeho hustou srst. Pokud mám psa, který se mi svou barvou ztrácí v lesním porostu, volím rovněž vestu. Na malého psa, kterého téměř nepouštím z vodítka, postačí menší blikačka na obojku, nebo postroji. Nezapomínejte však ani na sebe a hlavně buďte vždy vidět!