Krátkosrstí krasavci: Jaký typ srsti má ten váš a jak o ni pečovat?

Krátkosrstí krasavci: Jaký typ srsti má ten váš a jak o ni pečovat?

Mysleli jste si, že péče o srst se týká výhradně dlouhosrstých plemen psů? Omyl! Podívejte se zblízka na péči o krátkou srst našich psích miláčků. Víte, jaký typ má ten váš?

Krátkou srst dělíme na druhy:

- Krátká rovná srst s podsadou (Německý Ovčák, Husky, Labradorský Retriever)

- Krátká krycí srst (Dobrman, Německý Boxer, Whippet, Maďarský Ohař)

- Krátká drsná srst (Drsnosrstý Jezevčík, Border Teriér, Jack Russel Teriér)

- Krátká drátovitá srst (Knírač, Irský Vlkodav, Německý drátosrstý Ohař)

- můžeme sem zařadit i Krátkou stále dorůstající srst (Pudl)

Péče o krátkosrstého psa se odvíjí jednak od druhu srsti, ale také od toho, zda je pes domácí, nebo pes sportovní či výstavní. Pes domácí bude mít nižší intenzitu péče o srst než pes výstavní a pes sportovní zas bude mít vyšší intenzitu péče o srst než pes domácí.

Čím pročesat?

Pro krátkosrstá plemena obecně můžeme klidně použít jedno "hrablo", které spolehlivě zvládne vyčesat všechny druhy krátké srsti. Tím "hrablem" je furminátor. Furminátor má vyčesávací hranu z broušené nerezové oceli. Velmi účinně pročeše i ty nejspodnější chlupy, včetně podsady. I když vypadá poněkud hrozivě, nemusíte mít obavy, jeho použití na krátkou srst je bezpečné. Nehrozí poškození srsti, ani poranění kůže. Furminátor je vhodný pro srst krátkou a polodlouhou (do délky max. 5cm), delší srst bohužel ničí. Levnější alternativa Furminátoru, je prořezávací hrablo, poradí si s krátkou srstí rovněž, ale je potřeba manipulovat s tímto hrablem se vší opatrností, protože při špatné manipulaci může dojít k poranění kůže psa. Dále pro všechny typy krátké srsti můžeme použít nejrůznější gumová hřbílka, gumové vyčesávací rukavice nebo "finišák". Finišák je „uhlazovací“ hřeben, většinou obdélníkového tvaru, z jedné strany opatřený jemnými drátky v několika řadách. Finišák skvěle sesbírá zbytek chlupů vyčesané předešlým hřebenem, hrablem nebo rukavicí. Dobře slouží také k pročesání vlhké nebo znečištěné srsti.

U psů, jež mají drsnou a drátovitou srst, jako je například Irský vlkodav, Knírač, aj. se používá speciální technika vyčesávání, zvaná trimování. Trimování spočívá ve vytrhávání odumřelé srsti, včetně kořínků, která sama nevypadá. Pokud je pes správně trimovaný, nelíná. Díky trimování se srst stává hrubší a je odolnější vůči vlivům okolí.

Jak na vhodný šampon?

Krátkosrstí psi se šamponují v závislosti na tom, zda jde o psa domácího, výstavního či sportovního. Výstavního psa šamponujeme nejčastěji, sportovního a domácího psa šamponujme dle potřeby. Šamponů je na trhu opravdu spousta, dobrá zpráva je, že se výrobci čím dál více uchylují k přírodním produktům a díky tomu lze psa šamponovat klidně denně. Šampony máme vodou oplachovatelné, pak pěnové nebo pudrové, které se vmasírují do srsti a následně vyčešou. Na trhu jsou i antiparazitní přípravky. Šampon volíme buď přímo pro krátkosrstá plemena, anebo pro běžnou péči. Každý šampon má svojí specifikaci. Šampony pro krátkosrsté psy mají většinou složení směřující k výživě pokožky, protože krátké chlupy nemají až takovou ochrannou funkci, jako srst dlouhá a ke scelení a vyživení jednotlivých chlupů, aby nedocházelo k řídnutí srsti a následně její ztráty. Šampony pro běžné mytí mají složení všeobecné, které vyhoví všem druhům srsti, proto nemusí být pro denní použití úplně to pravé ořechové.

Krátkosrstá plemena tím, že jejich chlupy nemají až takovou ochrannou funkci, jako je tomu u dlouhosrstých plemen, jsou logicky náchylnější na onemocnění kůže, protože jejich kůže se rychleji vysušuje a tím dává prostor pro nemoci jako jsou různé dermatitidy, seborea, onemocnění kvasinkové, plísňové i bakteriální, proto je potřeba péči o krátkosrsté psy nepodceňovat!

O srst psa je potřeba pečovat po celý rok, zejména v období jara, kdy psi ztrácí zimní srst a přesrsťují na letní. Není nic neobvyklého, že se objevuje i větší množství lupů. Pokožka se totiž obnovuje také, stejně jako je tomu u lidí.

Pokud je pro vás péče o krátkosrstého psa náročná (například trimování není úplně sranda pro každého) nebo vlastníte budoucího psího šampiona, nebojte se obrátit na psí salón, kde se pejskovi dostane profesionální a láskyplné péče.