Obranyschopnost a její zákonitosti

Obranyschopnost a její zákonitosti

Stejně jako všechno ostatní i imunita chce svůj trénink. Imunita psů v tomto ohledu není tolik odlišná od té lidské. Jaké vitamíny potřebuje váš chlupáč a jaká plemena jsou nejnáchylnější k onemocnění?

Pokud chceme uvažovat o tom jak imunitu posílit, je potřeba si nejdříve ujasnit co imunita je: Imunitní systém je obranyschopnost živého organismu. Jsou tu buňky, které bojují v „první linii“ s cizorodým agens, tedy bakteriemi, viry a podobně. Vypořádávají se s nimi tak, aby nemoc nevedla k vážným následkům nebo dokonce ke smrti.

Zvířata se stejně jako lidé od narození s různými patogeny potkávají a tím „trénují“ imunitní systém. Například když se štěně potká s virem s XY, imunita na něj zareaguje a zničí jej, tak si tento vir XY již pamatuje. Až jej potká příště, klidně i za několik let, obrana zareaguje velmi rychle a razantně. Díky tomu pak může být průběh nemoci jen velmi lehký.

Na stejném principu funguje i běžné očkování zvířat a lidí, kdy tělu vpravíme stopu daného patogenu a imunita se na něj „natrénuje“. Když se pak zvíře či člověk s daným patogenem potká kdekoli venku, imunita zareaguje v plné síle a snadno jej zničí. (V tomto ohledu jsou nebezpečné viry jako HIV. Ty totiž sice samy o sobě nezabíjí, ale umí naprosto zničit buňky imunitního systému. Ty pak proti pak proti patogenům nemohou bojovat a člověk, či zvíře umírá na jakoukoli běžnou bakterii.)  Proto dbejte na očkování vašeho mazlíčka. Jak na to, najdete v tabulce:

Vitamíny

Psí imunitu vlastně všichni posilujeme už teď, aniž bychom o tom věděli. Procházkami po venku ho vystavujeme tolika vnějším vlivům, že imunita má doslova žně na svůj „trénink“, což je správné. Vytrénovaná imunita dokáže zabránit mnoha nemocem. Pokud krmíme kvalitním krmivem, má tělo dostatek živin, minerálů a vitamínů a jeho odolnost se tím taktéž velmi zvyšuje.

Pokud přesto chceme v náročném období (například při nestálém počasí) imunitnímu systému pomoci, můžeme doplňovat vitamín C, E a minerály – hlavně zinek. Pokud máte doma seniora či psa, který trpí nějakým onemocněním, je doplňovaní těchto prvků určitě vhodné. Samozřejmě tuto otázku je vždy nutné konzultovat s veterinářem. Především nepoužívejte preparáty lidské bez porady s veterinářem.

Ohrožená plemena

Obecně lze říci, že bezsrstá plemena mají s obranyschopností největší potíže. Srst totiž chrání tělo před vnějšími vlivy jako je teplota, déšť a podobně a tím se podílí na termoregulaci. »Naháči« pak mají tuto ochranu nedostatečnou.

Základem dobrého zdraví, kromě výše zmíněného, jsou také pravidelné návštěvy veterináře.

Děkujeme za spolupráci při tvorbě článku naší oblastní manažerce a veterinářce paní Monice Aujezdské.