Oblečky pro psy: Pro která plemena se hodí v chladnějším počasí?

Oblečky pro psy: Pro která plemena se hodí v chladnějším počasí?

Opravdu můj pes potřebuje obleček? To je asi otázka, kterou si klade několikrát za život chovatel téměř každého psa. Ti nejotrlejší z nás tvrdí, že pes pochází z vlka a ten také žádnou bundu v lese nenosil. Ano, je pravda, že vlci si skutečně bundy neoblékali, ale také je pravdou, že vlci mají určitou tělesnou konstituci, přizpůsobenou srst a hlavně žili pouze v lese a na změny počasí se jejich organismus měl čas přizpůsobit...

Z dnešních plemen psů jsou na chladné počasí uzpůsobena zejména severská plemena - husky, malamut a jiná. Tito psi ovšem zase hůře snášejí vysoké letní teploty. U ostatních plemen psů, bychom měli alespoň někdy v průběhu jejich života uvažovat o tom, zda by nebylo vhodné, pořídit jim obleček. Kdy tedy případně sáhnout po oblečku pro psy?

Malí psíci

Miniaturní a malá plemena psů, která jsou blíže k zemi, snadněji prochladnou a jsou obecně náchylnější, vzhledem k tomu, že většinu života tráví v teple domova a náručí. Toto platí také pro plemena s krátkýma nohama, která jsou "blíže k zemi", tedy snadněji prochladnou.

Nemocní

Nemocní psi, zejména psi s problémy s páteří a klouby, kde prochladnutí může zhoršit jejich stav. Rovněž psi hubení, ať již z důvodu nemoci nebo zvýšené tělesné aktivity.

Ze salonu

Psi, kteří byli oholeni nebo ostříháni a tím ztratili svoji tepelnou ochranu. Samozřejmostí je bunda pro bezsrstá plemena.

Senioři a jejich termoregulace

Starší psi, kteří ztrácejí schopnost termoregulace a mají oslabenější imunitní systém.

Obecně bych doporučila pokud prší a je sychravo minimálně pláštěnku všem psům, kteří žijí v doma, zejména krátkosrstým plemenům a psům, kteří se venku na vycházkách příliš nehýbou. Zateplenou bundu poté pořiďte v případě velké zimy alespoň miniaturním plemenům, psům nemocným a seniorům.

Bunda by měla být praktická, dobře padnoucí, snadno oblékatelná, ideálně s reflexními prvky.