Oblečky pro psy: Pro která plemena se hodí v chladnějším počasí?

Icon01. 10. 2020 IconREDAKCE IconVETERINÁRNÍ KLINIKA JAGGY, PSI

Opravdu můj pes potřebuje obleček? To je asi otázka, kterou si klade několikrát za život chovatel téměř každého psa. Ti nejotrlejší z nás tvrdí, že pes pochází z vlka a ten také žádnou bundu v lese nenosil. Ano, je pravda, že vlci si skutečně bundy neoblékali, ale také je pravdou, že vlci mají určitou tělesnou konstituci, přizpůsobenou srst a hlavně žili pouze v lese a na změny počasí se jejich organismus měl čas přizpůsobit...

Z dnešních plemen psů jsou na chladné počasí uzpůsobena zejména severská plemena - husky, malamut a jiná. Tito psi ovšem zase hůře snášejí vysoké letní teploty. U ostatních plemen psů, bychom měli alespoň někdy v průběhu jejich života uvažovat o tom, zda by nebylo vhodné, pořídit jim obleček. Kdy tedy případně sáhnout po oblečku pro psy?

Malí psíci

Miniaturní a malá plemena psů, která jsou blíže k zemi, snadněji prochladnou a jsou obecně náchylnější, vzhledem k tomu, že většinu života tráví v teple domova a náručí. Toto platí také pro plemena s krátkýma nohama, která jsou "blíže k zemi", tedy snadněji prochladnou.

Nemocní

Nemocní psi, zejména psi s problémy s páteří a klouby, kde prochladnutí může zhoršit jejich stav. Rovněž psi hubení, ať již z důvodu nemoci nebo zvýšené tělesné aktivity.

Ze salonu

Psi, kteří byli oholeni nebo ostříháni a tím ztratili svoji tepelnou ochranu. Samozřejmostí je bunda pro bezsrstá plemena.

Senioři a jejich termoregulace

Starší psi, kteří ztrácejí schopnost termoregulace a mají oslabenější imunitní systém.

Obecně bych doporučila pokud prší a je sychravo minimálně pláštěnku všem psům, kteří žijí v doma, zejména krátkosrstým plemenům a psům, kteří se venku na vycházkách příliš nehýbou. Zateplenou bundu poté pořiďte v případě velké zimy alespoň miniaturním plemenům, psům nemocným a seniorům.

Bunda by měla být praktická, dobře padnoucí, snadno oblékatelná, ideálně s reflexními prvky.