Nejčastější onemocnění našich kočičích miláčků

Nejčastější onemocnění našich kočičích miláčků

Přemýšlíte jaké onemocnění mohou vašeho kočičího kamaráda trápit? Představím vám nejčastější nemoci koček a jak se jim nejlépe vyhnout.

Vnější a vnitřní parazité


I když se parazité nedají tak úplně označit jako onemocnění neměli bychom na ně zapomínat jsou jak pro nás tak pro kočku velmi obtěžující a mohou způsobit i velké zdravotní potíže. Asi největší zastoupení v této skupině mají skákaví potížisté – blechy. Kočka je může chytit kdekoliv, ať už venku od jiného kočičího kamaráda, tak i od nás – blešky můžeme přinést domů dokonce i na oblečení a není snadné se jich zbavit. Bleší vajíčko dokáže přežít například na parapetu okna až jeden rok a 90% těchto potížistů žije mimo svého hostitele. Tito parazité způsobí nejen nepříjemné svědění, ale také může dojít k alergickým reakcím na jejich kousnutí, které se může rozšířit až na ošklivý zánět kůže. Nejen že blechy způsobují nepříjemné svědění, přenášejí také různé nemoci přenosné i na člověka. Jako nejlepší prevenci doporučuji buď kapičky za krk (Spot – on) nebo obojek a to i v případě, že kočka žije v bytě. Při nákupu antiparazitik musíme dbát na to, jestli kočka už nějaké ty blešky má nebo nemá, protože je rozdíl v přípravcích. Pokud už zvířátko tohoto parazita má, doporučuji odblešit pomocí Spot- onu Advantage a těsně před uplynutím doby účinnosti kapky doporučuji nasadit trvalejší ochranu ve formě obojku (například Foresto, které má nejdelší dobu účinnosti). Mezi vnější parazity řadíme také klíšťata, svrab, veš či roztoči. Nesmíme zapomenout ani na vnitřní parazity. Nejčastěji škrkavky, tasemnice, vlasovky, plicní parazité a další. Pokud máme kočku silně napadenou vnitřními cizopasníky, může to způsobit hubnutí, zvracení, průjmy, anémii a v neposlední řadě i  úhyn zvířete. Mnoho vnitřních parazitů je také přenosných na člověka. Jedinou a účinnou prevencí je pravidelné odčervování pomocí tablet, pasty, nebo Spot – onu za krk.

Urologické problémy a selhání ledvin

Velkým strašákem všech majitelů koček jsou urologické problémy. Minimálně většina z vás jistě ví, co je to za onemocnění a jak je nepříjemné. Nejčastěji se setkáváme z močovými kameny – struvity či oxaláty. Tvoření kamenů způsobuje nedostatečný příjem vody, nevhodné složení krmiva, stres i nadváha. Predispozicí je i kastrace. Mezi příznaky patří časté močení, namáhavé a bolestivé močení, zvracení, krev v moči, močení mimo toaletu i změny "nálad" kočky. Pokud pozorujeme takové chování a potíže měli bychom co nejdříve navštívit veterináře a doporučuji s sebou vzít vzorek moči vaší kočičky. Moč můžete odebrat třeba tak, že z kočičí toalety odstraníte podestýlku a místo ní dáte na dno čistou potravinovou fólii. Jakmile se kočka vymočí, odeberete moč pomocí sterilní injekční stříkačky. Pokud máte moč na vyšetření platí že čím čerstvější, tím přesnější výsledky rozboru. Pokud máte potvrzené onemocnění močovými kameny, bude vašemu miláčkovi pravděpodobně nasazena speciální dieta přímo určená k těmto problémům. Pokud kočka bude mít dietu, nic k ní nesmíte přidávat (pokud máte konzervy od stejné značky a diety tak ty přidávat můžete), pokud ke speciální dietě cokoliv přidáte i v minimálním množstvím naruší to jedinečné složení diety a nebude fungovat tak jak má a přinejlepším vás to bude zbytečně stát peníze. V horším případě koččce přitížíte. Prevencí je kvalitní krmení, přijímání dostatku tekutin (můžeme toho docílit o kapsičkami s větším množstvím šťávy, mlékem určeným přímo pro kočky, či kočičím jogurtem – pozor nedáváme mléko ani jogurty pro lidi, kočky mohou špatně snášet laktózu), můžeme pořídit i kočičí fontánu na vodu. Pokud máme kočku "stresaře" a močové problémy způsobuje právě stres, můžeme zvolit difuzéry do zásuvky pro navození pohody kočky nebo můžeme i použít Gimcat Antistress-Paste. Nejlepší je však odstranit příčinu, která u kočky stres vyvolává.

Velkým problémem u koček je selhání ledvin. Nejčastěji postihuje starší kočky, a mezi hlavní příčiny patří snížený průtok krve v této oblasti, vysoký krevní tlak, požití toxických látek, ledvinové kameny, rakovina, pokročilé onemocnění chrupu i krmivo s vysokým obsahem fosforu, které může počínající onemocnění ještě zhoršit. Mezi příznaky patří špatná kvalita srsti, větší žízeň, snížená chuť k jídlu, zakalená moč, zvracení, úbytek hmotnosti, průjem nebo zácpa, vředy v dutině ústní, letargie i špatný dech. Selhávání ledvin dělíme na chronické a akutní. Tyto stavy se dají léčit, ale léčba je náročná a mnohdy končí fatálně. Prevencí je kvalitní výživa po celý život a dobrá péče o chrup.

Průjem a zvracení

Častým problémem u koček je také gastrointestinální onemocnění. Můžeme se setkat se zvracením trichobezoárů (smotky chlupů), potravní intolerancí či alergií (na toto téma je napsán samostatný článek). Zvracení nebo průjem může způsobovat i zánět jater nebo slinivky. Pokud kočka často zvrací nejpravděpodobnější příčinou mohou být již zmíněné trichobezoáry. Když kočka provádí svou rutinní údržbu srsti přitom své chlupy polyká a ty pak způsobují problémy v žaludku. Jedinou a nejlepší prevencí tvorby trichobezoárů a jejich následné zvracení je pravidelné podávání maltózové pasty či kočičí trávy. Pokud kočka zvrací i vícekrát týdně měli bychom neprodleně vyhledat veterináře, tento stav může značit i vážné onemocnění. Průjem může způsobovat přecitlivělost na nějakou složku v krmení, náhlá změna krmiva i vnitřní parazité. Může být také příznakem vážnějšího onemocnění proto bychom při zjištění toho, že má kočka průjem ihned navštívit veterináře. Vodnatý průjem může vést až k těžké dehydrataci, kvůli které může vzniknout i selhání ledvin.

Endokrinologické onemocnění

Do této skupiny patří nejčastěji cukrovka a onemocnění štítné žlázy. Cukrovkou nejčastěji trpí obézní kočky, zvířata která nemají dostatek pohybu, infekce i vyšší věk. Mezi příznaky patří zvýšený příjem tekutin, časté močení i úbytek váhy. Nejlepší prevencí je dostatek pohybu domácích koček (nejlépe toho docílíme hrou s kočkou). Měli bychom se také vyvarovat obezitě. Onemocnění štítné žlázy je v poslední době čím dál častější problém u koček. Většinou se jedná o zvýšenou funkci štítné žlázy a projevuje se hubnutím, větším příjmem potravy, vyšší příjem tekutin, častější močení i nezájem o úpravu srsti. Pokud onemocnění neřešíme, může vést až k onemocnění srdce nebo selhání ledvin. Toto onemocnění se dá léčit pomocí přesně nadávkovaných léků.

Onemocnění srdce

U nemocí srdce se u koček často setkáváme s hypertrofickou kardiomyopatií. Jedná se vlastně o postupné zesílení stěny srdce, rozšíření síní a následnému selhávání srdce společně s edémem plic. Hypertrofickou kardiomyopatii může způsobit i špatná výživa s nedostatkem taurinu. Bohužel léčba u tohoto onemocnění neexistuje, můžeme pouze zmírnit její průběh.

Dalšími onemocněními jsou i rakovina, nemoci dutiny ústní. Bohužel se nevyhýbají ani našim čtyřnohým miláčkům a proto bychom měli těmto nemocem předcházet díky preventivním opatřením.