Naučte psa dobře plavat a užijte si pohodu u vody spolu

Naučte psa dobře plavat a užijte si pohodu u vody spolu

Proč učit psa plavat a kteří psi jsou nejlepšími plavci? Poradíme vám a představíme jednoduchý test i rady, jak psa snadno naučit správné technice plavání. S našimi tipy budete oba pohodu u vody milovat!

Nepočítejte dopředu s tím, že váš pes plavat umí. Dokonce ani když si vyberete štěně plemena, která obvykle vodu milují, neznamená to, že vaše štěně bude umět plavat. Proč vlastně učit psa plavat? Jednoduše proto, že když umí dobře plavat, je menší riziko, že se utopí. Psi, kteří nemají z vody strach si daleko víc a v klidu užívají společný čas strávený u vody, nebo ve vodě.

Kdy začít

Nejlepší dobou, kdy psa naučit plavat je, když je ještě štěně. S trochou trpělivosti se ale plavání naučí i dospělí psi. Pro psy v seniorním věku pak může být skvělou aerobní aktivitou, která nezatěžuje páteř a klouby. Zároveň je plavání perfektní prevencí nadváhy.

Plavání je skvělou zábavou pro mnoho psů, jsou ale i takoví, kteří si neradi namočí byť jen tlapku.

Nejlepší a nejhorší plavci
Psi s krátkým krkem a dlouhým trupem jako buldoci mohou mít potíže s držením hlavy nad vodou. Dokonce i někteří retrívři potřebují nejdřív trochu zkoušení, než se dostanou do své plavecké techniky.

 • Nejlepší psí plavci: Pudlíci, retrieveři nebo Novofundlandský pes vodu přímo milují.
 • Nejhorší psí plavci: Mops, corgi, buldok, jezevčík či baset si vodu moc neužívají.

Jednoduchý test

To, jestli bude váš pes mít plavací instinkt se určuje jen těžko. Podržte vaše štěně na vodě, jestli bude používat jen přední packy k plavání, vytahuje tlapky z vody a plácá jimi po hladině, potřebuje s učením pomoci. S trochou podpory se naučí zakomponovat zadní nohy i ocas, aby zůstalo na hladině. Nikdy nenechávejte svého psa bez dozoru běhat kolem vody.

Jak na učení psa

Jemně psa umístěte na mělčinu, nebo na schody k bazénu, kde dosáhne. Pak jej vezměte ve vodě na krátkou vzdálenost od schodů a nechte ho plavat zpět ke schodům. Vzdálenost postupně zvětšujte. Zůstaňte v mělčí vodě. Výuka by přitom neměla trvat déle, než deset minut. Psi nemohou šlapat vodu jako lidi a rychle se unaví, navíc si neodpočinou tak, že by se postavili na dno jako my - s tím je potřeba počítat.

Plovoucí hračky jako vhodná motivace

Vsaďte na hračky, které při koupání „neutopíte“. Aportování do vody může být tou správnou motivací pro psa, proč skočit do vody a plavat.

Triky, které vám usnadní život:

 • Nikdy neučte psa plavat v příliš ledové vodě, dostal by se do šoku a způsobili byste mu trauma.
 • Pes by si měl zvyknout na nošení záchranné vesty - zvlášť když s ním například chcete jezdit na vodu, aby v případě nouze nepanikařil. Dopřejte svému štěněti spoustu času, abyste zjistili, jak jeho záchranná vesta funguje, aby se mu pohodlně nosila ve vodě.
 • Během učení používejte vodítko a ideálně postroj, nebo právě záchrannou psí vestu. Učte psa plavat vždy jen v čisté vodě bez sinic.
 • Nenechte ho plavat nad vaší hlavou, v panice by se mohl snažit vyšplhat na vás a tím vás topil.
 • Nezapomeňte, že i psi se mohou spálit - zejména kolem nosu a uší.
 • Pes by neměl cca dvě hodiny po jídle plavat, zabráníte tak bolestem břicha a nadýmání.
 • Po koupání, hlavně v moři a ne zcela čisté vodě, je vhodné psovi vyčistit uši pomocí ušních kapek.

Rada veterinářky: Na tohle při plavání pozor

 • I psi se mohou při plavání nalokat vody, což může vést k trávicím obtížím.
 • Pozor i na infekce kůže, případně uší. (Psi, kteří trpí kvasinkovou infekcí uší a záněty by se měli koupání spíše vyhnout.)
 • Zkontrolujte, že pejsek v dohledné době po koupání uschne - že si hned nelehne na jedno místo. (Případně jej můžete sami dosušit.)
 • Koupel ve studené vodě může u psa vyvolat syndrom mrtvého ocasu. Pes postižený tímto syndromem pociťuje bolest u kořene ocasu. Silná bolest mu pak znemožňuje ocasem pohybovat. Aby se psovi od bolesti ulevilo a syndrom rychleji odezněl, je třeba navštívit veterináře.

Tip na domácí koupání
Líbí se vám, když je pes cítit vůní „mokrý pes“? Ne? Změňte to. Dopřejte mu koupel s přírodním šamponem Tropiclean PerfectFur. Vůně „mokrý pes“ bude minulostí, krásná, lesklá a zdravá srst budoucností. Vyberte mu péči přesně podle typu jeho srsti!