Myš laboratorní: Nejraději mají kolotoče!

Myš laboratorní: Nejraději mají kolotoče!

Jsou to jedni z nejrozšířenějších savců na světě. Tito obratní artisté dokáží šplhat, skákat i plavat. Protáhnout se umí i neuvěřitelně malými škvírami. Toužíte po svém vlastním myšákovi, nebo myšce? Tohle byste měli vědět.

Laboratorní myši se nehodí jen na pokusy, jsou to oblíbení domácí mazlíčci. Rozšířili se k nám až z daleké Asie a Japonska. Přizpůsobivé a šikovné drobečky si oblíbili už v Japonsku, kde byly myši chovány pro zábavu.

Vědecký chov myší pro laboratorní účely je doložen z let 1907 - 1909. Šlechtění pokračovalo a dnes tak existuje množství domestikovaných variant a typů. Mají různé tvary uší, délku a typ srsti a díky šlechtění máme i množství barev. Známe tak černé myši, šedé s bílým břichem, nejčastěji chovaná je však stále bílá myš s červenýma očima - albín.

Co vědět o myších

Myš je dlouhá 7-10 centimetrů a váží 9 – 30 gramů. Protáhne se přitom otvorem velkým jen 9 milimetrů. Dokáží šplhat po stěnách, plavat a poměrně vysoko skákat. Díky dokonalé adaptaci k prostředí se mění i myší kožíšek. Čím větší zima, tím je huňatější a delší.

Myši se dožívají 2- 4 roky. Březost samice myši trvá 20 - 24 dní a ve vrhu bývá 4- 14 mláďat. Mláďata se kojí 21 dní a odstavují od matky ve 4 týdnech. Samice může své potomky sežrat, pokud cítí, že nemá dostatek živin. Zároveň si ale může "adoptovat" jiná mláďata - zvládne kojit cizí, i když sama ještě potomky neměla. S péčí o mladé si samice často pomáhají, i když jsou třeba nepříbuzné.  Dobře živená zdravá myš dokáže za rok porodit až 100 mláďat! (Po takovém výkonu však rychle uhyne.)
Myši chováme v párech nebo ve skupině, ideálně jedince stejného pohlaví. Myši jsou společenská zvířata, ale pozor při přidávání nových zvířat do skupiny, v ubikaci by také neměli být dva samci.  Silnější jedinec by mohl šikanovat toho slabšího, kousat ho a nepouštět ho ke krmivu.

Věděli jste, že...

Nejstarší zpráva o chovu myší pochází z období 1400 př. n. l.

Jak mít šťastnou myš?

Minimální velikost ubikace 50 x 30 x 40 cm, doplněná o hračky a prolézačky. Velmi oblíbenými jsou i kolotoče a talíře na běhání pro myšky. Podestýlku dáváme nejlépe speciální bezprašnou z dřevěných štěpků, nebo z lisovaných granulí ze dřeva či speciálního papíru (např. podestýlka Kaytee – podporuje hnízdění a dobře saje a je měkká). Voda musí být vždy čerstvá buď v mističce, nebo napáječce.

Čím ji krmit?

Myši jsou všežravci a potřebují pestrou stravu. Krmíme je semeny, obilím, oříšky (v menším množství), zeleninou (mrkev, petržel, okurka), ovocem (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun), granulemi pro hlodavce, kvalitními granulemi pro kočky a psy, mouční červi, cvrčci, bílý jogurt, vajíčko na tvrdo, listy i květy pampelišky, bylinkami.

Pozor na příliš mnoho tučných dobrot. Jedna myš by měla mít krmnou dávku 3-6g denně což je cca polévková lžíce. Je potřeba myším dát minerální kámen a ovocné větvičky na okus a broušení zubů. Zuby jim totiž dorůstají celý život, proto je broušení důležité.

Laboratorní myška- albín s červenýma očima.

Za špičku ocásku ne

Zvíře vždy bereme do ruky opatrně za kořen ocasu, nebo necháme vylézt na dlaň. Myš by se mohla při manipulaci leknout a bolestivě kousnout, proto je potřeba ji brát do ruky tak, aby o nás vždy věděla.

Myška se stane zábavným a nenáročným domácím mazlíčkem. Když budete mít trpělivost, dokáže se naučit i jednoduché triky - třeba vyšplhat na požádání na ruku, nebo přeskakovat za odměnu kroužkem.