Morče potřebuje společnost! Co takhle pořídit si rovnou dvě? :)

Přemýšlíte o koupi morčátka? Sepsali jsme pro vás, jaké vybavení pořídit, čím krmit a jak se postarat, aby bylo vaše morčátko zdravé a šťastné.

Morče potřebuje společnost! Co takhle pořídit si rovnou dvě? :)

Rozhodli jste se pořídit si morčátko? Výborně! Ráda vám poradím s výběrem.

Morčata potřebují společnost

Morčata mají ráda společnost. Pokud trávíte hodně času doma a morčátku se chystáte věnovat, bude spokojené i o samotě. Jestli ale býváte dlouho v práci nebo ve škole, doporučuji vám pořídit si morčata rovnou dvě (stejného pohlaví). Morčátka se spolu zabaví a nebude jim smutno.

Seznámení s novým kamarádem

Samičky se většinou seznamují snadno. Občas může být některá trošku dominantnější, pokud neteče krev, tak si to holky vyříkají a brzy jsou z nich nejlepší kamarádky.

U samců musíte být opatrnější. Pokud k sobě dáte dvě klučičí mimča, budou na sebe zvyklá a jediné hašteření bude hrozit v pubertě, kdy si budou kluci urovnávat postavení. U dospělých samců je seznamování problematičtější. Po dosažení pohlavní dospělosti bývají totiž samci vůči ostatním samcům nesnášenliví.

Pozor na kombinaci starší kluk a nový přírůstek. 

Pokud k samci pořídíte samici, seznámení pravděpodobně proběhne hladce. V tomto případě zvažte kastraci samce. Jinak můžete každých pár měsíců očekávat malou nadílku. :)

Morče pro alergiky

Máte v rodině alergika na zvířecí srst? Pokud ano, můžete si pořídit bezsrsté morče (tzv. skinny). Chov těchto naháčů je ovšem náročnější. Mají citlivou kůži se sklonem k vysychání, která vyžaduje časté promaštění krémy a oleji. Skinny morčátko také snadněji prochladne. Je proto potřeba o něj svědomitě pečovat.

Alergie? Není problém, pořiďte si Skinny (nahé) morčátko.

Vybavení

Klec

Jestli chcete morčátka dvě, musíte si také promyslet, zda máte dostatek prostoru pro velkou klec. Doporučuje se klec o délce 1 m (např. klec Ferplast RABBIT 100 EL). Pokud budete kupovat jen jedno morčátko, jsou k dostání i klece menší. Občas se setkáte s minimální doporučenou velikostí klece 60 cm.

Já osobně bych však morče neumisťovala do klece menší než 80 cm, protože morčátko potřebuje běhat a skotačit. Klec nenechávejte v průvanu a neměla by být ani na zemi, aby morčátka neprochladla.

Podestýlka

Ideální jsou podestýlky z lisovaného papíru. Např. podestýlka Asan Pet Silver je hypoalergenní, krásně měkká a výborně saje. Můžete vyzkoušet podestýlku Kaytee, která je také z lisovaného papíru, je ale do balení namačkána tak, že po rozbalení vytvoří trojnásobný objem.

Misky na krmivo a vodu

Doporučuji vám pořídit keramické misky, které se díky své váze jen tak nepřevrátí. Na vodu jsou lepší napáječky. Morčata ráda skotačí a pobíhají po kleci, miska s vodou se tak brzy zanese senem a podestýlkou. Vodu je proto nutné často měnit. U napáječky tento problém odpadá.

Domeček

Morčátku můžete pořídit dřevěný domeček. Zvláště mláďata uvítají místečko, kde se mohou ukrýt před ruchem neznámého prostředí, než si zvyknou na nový domov.

Keramická miska na vodu nebo napaječka? Edita doporučuje napaječku!

Krmení

Seno

Nejdůležitější složkou krmení je seno, které obsahuje spoustu vlákniny a je důležité na trávení. Morčátko si ohlodáváním sena brousí zoubky. Zároveň není nijak tučné, takže ho morčátko může spořádat co hrdlo ráčí. Seno Pet Royal, které najdete na našich prodejnách, krásně voní, nepráší a všem hlodavcům chutná.

Granule a směsi

Jako doplněk k senu se dají použít granule, nebo různé směsky. Jako jedny z nejkvalitnější granulí bych zmínila Cavia Complete od značky Versele-Laga. Výborné jsou i granule od značky Nutrin, které krásně voní. Moje morčata je zbaští hned, jak je dostanou.

Je důležité, aby granule nebo směsi obsahovaly vitamin C. Morče si ho totiž nedokáže vytvořit samo. Zároveň by krmivo nemělo obsahovat obilniny.

Zelenina a ovoce

K senu samozřejmě můžete přidávat čerstvou zeleninu a ovoce. Stejně jako lidé, i morčátka mají svoje chutě. Brzy zjistíte, která vašim zvířátkům chutná. Moje morčata mají nejraději okurku, mrkev, různé saláty a papriky. Naproti tomu například brokolice a celer u nás neuspěly.

Pozor na nevhodnou zeleninu

U salátu a zelí dejte pozor a nepřežeňte to s množstvím, obojí totiž nadýmá. Nikdy nedávejte morčatům česnek, cibuli, feferonky, fazole - tyto potraviny jsou pro morčata jedovaté. Brambory zase obsahují příliš škrobu.

V létě můžete podávat čerstvou trávu, nebo třeba listy pampelišky. Nezapomeňte je pořádně omýt (mohou být znečištěné nebo na nich mohou být klíšťata). Trávu a listy nikdy nesbírejte v blízkosti silnic a kolejí.

Ovoce v omezeném množství

Ovoce podávejte v pouze v malém množství. Hodně druhů ovoce bývá vodnaté a obsahuje cukr, což může morčátku přivodit průjem. Vhodná jsou například jablka, maliny, ostružiny, ananas nebo meloun.

Tyto druhy ovoce raději nedávejte

Kiwi, pomeranče a mandarinky raději vynechte. Obsahují různé kyseliny a mohou způsobovat podráždění kůže.  Naprosto nevhodné je pro morčata avokádo (pro morčata je jedovaté, způsobuje průjem). Vynechejte také exotické ovoce, např. papáju, mango, granátové jablko a liči - i ty způsobují trávicí problémy.

Pamlsky z obchodu

Jako pamlsky vybírejte cokoliv přírodního, co je lisováno třeba ze sena a vojtěšky, nebo sušené zeleniny a ovoce. Hlodavcům velice chutnají Gimborn DROPS pro hlodavce. Existují v mnoha příchutích a jsou tvrdé, takže se hodí na broušení zoubků. S jogurtovými dropsy buďte opatrnější, obsahují hodně cukru. Dávejte maximálně jeden až dva denně.

Hračky

Na hračky nejsou morčata příliš náročná, ale pokud jsou celý den o samotě, potřebují něco na zabavení. Pořiďte jim třeba větev z ovocného stromu (Dejte si pozor, aby větev nebyla např. nastříkaná pesticidy, nebo jinak chemicky upravená.), okusováním se zabaví na spoustu hodin. Dále mají morčata ráda různé prolézačky a domečky ze sena, které mohou zároveň okusovat a baštit. Můžete vyzkoušet třeba naše novinky HamStake - houpačky a hračky ze dřeva, nebo tunely obalené v bylinkách.

Bylinkový tunel HamStake - oblíbená novinka