»Mňam« objevte tajemství pamlsků: Od těch vysušených mrazem až k mezidvéřáku

»Mňam« objevte tajemství  pamlsků: Od těch vysušených mrazem až k mezidvéřáku

Pamlsky jsou pomocníky při tréninku psů, slouží ke zpestření stravy, k prohlubování vzájemného vztahu mezi psem a člověkem. Ovšem mohou také zabavit po dobu, kdy je páníček v práci.

Pamlsků je na našem trhu opravdu hodně, v různých provedeních, velikostech i tvarech. Vybírat můžete od jakéhokoliv sušeného masa, přes sušené vnitřnosti, masové granule, dentální pamlsky, funkční pamlsky až k sušenkám či piškotům.

Pamlsky pro štěňata

První pamlsky je možné štěňatům podávat klidně od 6-7 týdnů života – to už bez problémů přijímají pevnou stravu – granule, dost často i maso, a další. Tedy v době, kdy jdou do nového domova od matky a sourozenců (ne dřív jak v 50 dnu života!) jsou již plně adaptování na pevnou stravu. Bohužel plno lidí sáhne jako po prvním pamlsku pro stěně po obyčejných piškotech, což je nejspíše přežitek dob minulých. Kdy bylo málo pro lidi natož pro zvířata a současný trend s chovatelskými potřebami byl ještě v plenkách. Dnes po piškotech (prakticky zbytečné pšenici a cukru) sahat nemusíme, existují totiž mnohem zdravější a voňavější pamlsky, jako sušené maso, sušené vnitřnosti – zejména sušené plíce, vemeno, srdce, které jsou i relativně měkké, takže se dají lehce nakrájet a štěněti se dobře koušou. Stejně tak sušené maso, které lze vyrobit doma, anebo koupit v podobě menších kousků – plátků či kostek. Suší se všechno: kuřecí, hovězí, vepřové, kachní, jehněčí, ale také rybí nebo zvěřinu. Zkrátka tyto pamlsky v podobě masa či vnitřností sklidí větší úspěch než nějaké nezáživné, nevoňavé piškoty.

Pamlsky pro výcvik

Jednak je potřeba, aby velikost pamlsku byla přizpůsobena plemenu (přeci jen kavalír má menší tlamičku než bernardýn) a stylu výcviku. Na klikrtrénink je potřeba mít pamlsky v menší velikosti, protože klikrtrenink je rychlý a dynamický, oproti třeba nácviku chůze na vodítku, kdy klidně můžeme dávat větší kus pamlsku. Pamlsky na výcvik by měly být takové, aby zaujaly, a o kterých víme, že pro ně pes udělá první poslední. V tomto je každý pes jiný a každý preferuje něco jiného – jeden již zmiňované plíce, druhý dá přednost smradlavým rybám, třetí vezme za vděk kachním masem apod. Tedy nejedná se o běžný pamlsek, ale je to něco extra. Něco, co dostává pes opravdu jen za dobře provedený cvik. Množství pamlsků se pak odvíjí od činnosti, kterou během výcviku se psem děláme. Na výcviku stop (pachových prací) pes zbaští větší množství pamlsků, než při tréninku přivolání.

Funkční pamlsky

Jsou takové, které kromě skvělé chuti přidávají ještě něco navíc. Mají tzv. přidanou hodnotu. Například chondroitin pro zdravé klouby, lososový olej pro krásnou srst a zdravou kůži, kelpu pro zdravé zuby a dásně, nejrůznější bylinky například pro antiparazitní efekt nebo podporu imunity.

Rozhodně sem patří i pamlsky dentální. Dentálních pamlsků je celá řada, jsou to pamlsky v podobě lahodných kousků nebo různých dentálních tyček, tvarů a patvarů – nejčastěji tyčky s výčnělky, kartáčky, krokodýlci, ježci atd.

Pamlsky „jen tak“

Jsou pamlsky, které člověk dá psovi, protože právě přišel z nákupu, z práce, prostě na uvítanou. Člověk je rád, že ho doma někdo čeká, někdo, kdo se na něj těší a protože svému čtyřnohému příteli chce udělat radost, tak vytáhne z kapsy „mezidveřák“. Zkrátka láska prochází žaludkem a ani u zvířat tomu není jinak. Pamlsky obecně prohlubují vztah mezi zvířetem a člověkem.

Zajímavost: "Mezidvéřák" je pojem využívaný v Pet Center asi 5 let!

Další skupinou jsou pamlsky „pro zabavení“

Jsou to většinou sušené vepřové nožky, uši, lopatky nebo hovězí nohy, lopatky, oháňky, šlachy aj. Patří sem i šunkové (serrano) kosti. Jsou to pamlsky, které jsou vyloženě kousací a trvá déle, než je pes zpracuje. Tyhle velké kusy jsou vhodné pro delší zabavení psa (POZOR! Každý z nás zná svého psa nejlépe a je na uvážení každého, zda psa nechá s tímto pamlskem samotného, nebo raději ne.). Plno páníčků psům nabízejí i tzv. „kostičky z bůvolí kůže“ na tento druh pamlsku je potřeba dát si obzvlášť pozor. Není to úplně vhodný pamlsek, protože je složený z různě velkých kusů kůže, které jsou nalisované do sebe, takže pes může menší uvolněný kus špatně polknout... Dále pokud si myslíte, že je to kůže z buvola, tak vás bohužel musím zklamat. Tyto kostičky jsou vyrobeny z odpadu kožedělného průmyslu (zbytek kabelek a bot). Zdroj kůže je tedy nedohledatelný a prakticky se může jednat o kůži z jakéhokoliv zvířete.

A závěrem: Vždy mějte na paměti, že veškeré zbaštěné pamlsky (obzvláště ty na tréninku) se musí odpočítat od denní dávky krmiva psa – předejdeme tak zbytečnému tloustnutí štěněte i dospělého psa.