Mazlíček z terária? Máme doma gekončíka!

Terarijní zvířátko? Objevte kouzlo roztomilého gekončíka!

Mazlíček z terária? Máme doma gekončíka!

Terarijní zvířátko? Které? Mám pro Vás skvělého kandidáta. Objevte kouzlo chovu roztomilého gekončíka.

Pro úspěšný začátek lásky k terarijním zvířatům bych sama ze svých vlastních zkušeností nedokázala doporučit žádné jiné zvíře, než jsou gekončíci. Možná se zdá, že se najdou zajímavější plazi, například ještěři nebo hadi, ale mne samotnou tento druh uchvátil.

Aktivní jsou hlavně v noci

Gekončíci noční (též latinsky Eublepharis macularius, což si ale pamatovat nemusíte) žijí na území od jihovýchodu Afghánistánu přes Pákistán až po sever Indie. Proto jsou jejich typickým prostředím pouště, polopouště a travnaté savany. Jsou to roztomilí lumpové, co se i velmi snadno naučí reagovat na mnoho podnětů a dokážou člověka v mnoha ohledech pobavit. Musíme ale stále dbát na jejich přirozený režim - ve dne převážně odpočívají, na lov vyrážejí při soumraku.

Dle mého vlastního názoru spočívá kouzlo gekončíků v jejich vzhledu. Nejsou standardní. Každý je jedinečný. Můžete si vybrat z obrovské škály barevných mutací a nikdy vás nepřestanou udivovat nové barevné varianty. Můžete zazářit jak s klasickým pískovým zabarvením s černými vzory na těle, nebo i čistě bílou, přes žlutou až k velmi tmavě hnědé. Výběr je čistě na vás.

Zařizujeme terária pro gekončíka

Pokud se jedná o prostor těchto drobnějších plazů, měli bychom myslet na to, jestli chceme chovat skupinu, či jednotlivce. Nejsou to velcí plazi. Mohou dorůstat 20-30 cm, a proto nejsou tak nároční na prostor. Sama mám doma dvě samičky (cca 21 cm od hlavy k ocasu každá) v teráriu o velikosti 80x50x50 a děvčatům se tam náramně daří. Pokud bych chtěla založit chovnou skupinu, volila bych větší terárium. Jedná-li se o jedince, pak záleží jen čistě na vás, kolik prostoru mu budete chtít věnovat. Všeobecně platí, čím větší, tím lepší.

Gekončíci vyhledávají různé úkryty. Je vhodné terárium upravit, aby se mělo zvíře kam ukrýt. Mé dvě dámy rády prozkoumávají terén a pokaždé, když jim terárium vybavím o další schovávačku, okamžitě vše jdou prozkoumat a poté upravují své domovy dle libosti. Tím též narážím na to, že jsou zdatnými kopáči, proto jako substrát používám říční písek. Je většinou hluboký přibližně pět centimetrů a obě dvě gekončice jej s náramnou libostí přehrabují. To je též jeden z důvodů, proč nemohu terárium vybavit živými rostlinami. Dalším důvodem je ožírání živých rostlin krmným hmyzem, či příliš vysokou teplotou terária.

Gekončík si rád zaleze do svého úkrytu, odkud může nerušeně pozorovat okolí

Zkrátka – rostliny u mne nikdy nevydržely, ale můžete své štěstí vyzkoušet také a vyladit domovinu svým miláčkům například o tlustici, aloe, či také jiné sukulentní rostliny. Avšak při výběru rostlin je důležité myslet na to, že biotop terária je velmi suchý, tudíž volíme suchomilné rostliny. A nakonec v teráriu nesmí chybět ani miska na vodu. Gekončíci jsou sice pouštní tvorové, ale pít musí!

Jedná-li se o pořádek, čištění a vylučování, jsou mé gekončice čistomilky. Jejich rituálem je, že chodí jen do jednoho místa v rohu. Tím pádem odpadá smrduté nacházení exkrementů po celém teráriu. Vyberete zaneřáděné místo a máte po problémech. Písek se jednou za čas vymění a vše může pokračovat vesele dál.

Václava přidává i fotku gekončíka v kapse mikiny :)
Úkrytem se může stát i kapsa u mikiny

Nepodceňte teplotu terária

Jak již bylo zmíněno, jejich domovinou jsou pouště a polopouště, tudíž žijí v oblastech s

vysokými teplotami. Pod žárovkou by měla vzniknout teplota až k 35°C, v okolí zdroje tepla 25°C a v noci může teplota klesnout na pokojovou teplotu i 20°C. Zvíře samo si zvolí, jestli se chce vyhřívat nebo dát přednost chladnější části ubikace. Vhodná síla žárovky se vybírá na základě velikosti terária. Pokud chci vyhřát ubikaci, musím volit žárovky kolem 60-75W (záleží též na ročním období - v létě a parnu jsou teploty okolí, tudíž i terária vyšší, v zimě zase nižší).

Co gekončík večeří?

To nejdůležitější - gekončíci jsou masožravci. Což znamená, že nedílnou součástí jejich potravy je hmyz. Já krmím gekončíky výhradně cvrčky, avšak nepohrdnou ani červy (ty však jen zřídkakdy), nebo lučním hmyzem. Krmím většinou v intervalech 1-2 týdnů, pokud jsou vydatně nažrané, nechávám přestávku i přes 14 dnů, záleží na jejich apetitu. Občas žrát nechtějí, či odmítají, proto nechávám delší prodlevu hladovky, nebo naopak – stále slídí po teráriu, tudíž krmím častěji. Důležité je gekončíky jednou za čas nakrmit vitamíny, především vápníkem. Vápník se dá zakoupit jako prášek, do kterého obalujete krmný hmyz. Voilá, gekončík dostal svou dávku. Ani s vápníkem by se to ale nemělo přehánět, aby pak nedošlo k hypervitaminóze (předávkování vitamíny). Všeho tedy s mírou.

Gekončíci jsou vhodná volba pro začínající chovatele, milovníky zvířat, či jako nenáročný nový člen rodiny. Je však potřeba myslet na to, že stále vyžadují svou vlastní péči. Mně již mé dvě dámy dělají radost přes 10 let. Byly mezi mými prvními terarijními zvířaty a za nic bych je nevyměnila. Uchvátily mě svou vlastní jedinečností, nezvyklou kůží a krokodýlíma očima. Gekončíci tak splňují požadavky jednoduchosti, nenáročnosti a zároveň krásy v jednom.