Leguán zelený, malý drak

Plánujete pořízení leguána? Výborně! V tomto článku vám přiblížím chov tohoto krásného zvířete.

Leguán zelený, malý drak

Plánujete pořízení leguána? Výborně! V tomto článku vám přiblížím chov tohoto krásného zvířete.

Výběr leguána

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že chov takového ještěra není zrovna jednoduchý. Leguán je zvíře náročné na prostor i péči. Ještěr se dožívá v dobrých podmínkách 15–20 let, dosahuje až 2 metrů délky a může vážit 3–5 kg. Má velké, ostré drápy a velmi silný ocas.

Pro začátečníky v chovu tohoto krásného exotického zvířete doporučuji pořídit si pouze jednoho leguána. Chov v páru je velmi náročný. Leguána lze zakoupit u prověřeného chovatele nebo u profesionálních prodejců, například v prodejnách Pet Center. Zvíře je potřeba si před koupí řádně prohlédnout – leguán by měl být čilý, dobře živený, kůže by měla být hezky zelená a ocas rovný a nezraněný.

Jak zařídit terárium pro leguána?

Terárium pro mládě leguána cca do 1 roku by mělo být orientované na výšku a velké alespoň 100 x 70 x 120 cm (d x š x v), pro dospělce musí mít terárium rozměry minimálně 200 x 100 x 200 cm. Kvalitní odvětrávání je základem, špatně větraný prostor může způsobovat na kůži leguána plíseň.

Nepoužívejte žádnou podestýlku, ideální je lino či dlažba. Nejen že vám to ulehčí udržet terárium hygienicky čisté, ale také tím zabráníte případnému pozření podestýlky nebo tvorbě plísní. Leguáni jsou stromoví ještěři, takže potřebují ve své ubikaci dostatek silných větví zbavených parazitů. Větve můžete omotat provazy, aby se zvířeti lépe lezlo. Lze také přidat pletené žebříky či prolézačky.

Vyhřívání na kmenech a větvích patří k jeho každodenním činnostem.

Můžete přidat živé rostliny, například banánovník. V oblibě jsou i umělé rostliny. Leguáni mají rádi vodu, proto je důležité, aby měl ve své ubikaci prostornou nádrž na vodu. Terárium a zvíře je nutné každý den rosit, v době svleku leguána i 2x denně.

Důležité je také osvětlení a vyhřívání. Základem je výhřevná žárovka, kdy pod výhřevným místem je ideální teplota kolem 35°C a teplota okolí se pohybuje kolem 20 – 25°C. Nevhodné jsou topné kameny, protože vyšší teplota zezdola ničí střevní mikroflóru leguána. Další důležitou součástí terária je UVB zářivka nebo žárovka, ta je důležitá pro správný metabolismus zvířete. UVB zářivka má dosah záření maximálně 20 cm, zároveň je nutné osvětlení zabezpečit tak, aby se k němu ještěr nemohl dostat a poranit se.

Rád mlsá zelené

Leguán je výhradně býložravec a tomu musíme přizpůsobit i jídelníček. Jako základ dávejte rukolu, polníček, pampeliškové listy, jitrocel i jetel. Oblíbeným doplňkem je ovoce i zelenina jako například banán, jahody, maliny, hrušky, jablka, hroznové víno či v malých dávkách mrkev. Ovoce bychom měli dávat v menším množství, abychom neměli z leguána tlouštíka.

S mrkví postupujte opatrně, dávkujte ji opravdu jen jako malý pamlsek, protože odvápňuje kosti. Vyvarujte se citrusových plodů, avokáda, čínského či pekingského zelí, ledového salátu, brokolice, květáku i kapusty. Do potravy přidávejte 2x týdně vitamíny. Vhodné doplňkové přípravky jsou například NutriMix Rep Calci Plus nebo samotné Kalcium.

Leguán si rád pochutná na pampeliškovém listí,polníčku i rukole.

Samec nebo samice?

Pohlaví leguána je v mládí téměř nerozeznatelné, s jistotou můžete pohlaví určit až od druhého roku věku. Samci dorůstají větších rozměrů, mají větší a delší ostny na hřbetu a za krkem. Hrdelní lalok bývá větší než u samic. U samců na první pohled rozeznáme na vnitřní straně stehen tzv. femorální póry, které se táhnou od ocasu až k holeni. Lze také nahmatat u kořene ocasu hemipenisové kapsy, které vypadají jako boule.

Nevýhoda samců je zvýšená agresivita v období páření. Samice bývají menší, méně agresivní, ale také mohou "trpět" na zadržení snůšky. Zadržení snůšky lze zabránit kastrací.

Lze leguána ochočit?

Nezapomínejte, že leguán je divoké zvíře. I když je mnoho let chován v zajetí, není jednoduché ho stoprocentně ochočit. Leguánovi bychom byste se měli věnovat každý den. Ze začátku ještěra opatrně zvykejte na běžný ruch (úklid terária, výměna vody v bazénku atd.).

Na lidský kontakt je potřeba leguána zvykat postupně a pomalu. Můžete například nechávat ruku volně položenou v bezpečné vzdálenosti. Když bude leguán v klidu, můžete se postupem času přibližovat. Pokud dosáhnete toho, že je zvíře ve vaší přítomnosti v klidu, můžete mu zkusit nabídnout potravu z otevřené dlaně.

Kontakt s leguánem si nikdy nevynucujte násilím. Až nám začne věřit, sám si vyleze na naši ruku.

Pozor, leguán může i bolestivě ublížit, má ostré drápy a je velmi rychlý. Proto pečlivě uvažte pořízení leguána, pokud máte jiná zvířata či malé děti.

I když leguán patří k náročným domácím mazlíčkům, při dodržení zásad správné péče u vás bude jistě spokojeným, byť netradičním domácím mazlíčkem.

A tady pyšný Bruce Dickinson autorky článku Žanety :).