Milé hadí klubíčko: Krajta královská

Milé hadí klubíčko: Krajta královská

Považovali jste hady za chladnokrevné zabijáky? Pak váš názor může změnit právě krajta královská. Tento mírumilovný škrtič si vaši přízeň možná získá i svým specifickým způsobem obrany.

Krajtě královské se říká hovorově také Ball python. Slovo ball, tedy míček, se dostalo do názvu po pozorování typicky pasivní obranné reakce tohoto hada, při které se stočí do klubíčka.

Mezi chovateli se také krajtě královské říká zkrátka jen "regiuska"  nebo "regina".

Regiuska je relativně "malá" krajta s poněkud robustním tělem. Dorůstá zhruba kolem 90-120 cm, samci jsou obvykle menší. Průměrně se dožívá 20 let. Jedná se o škrtiče s velmi mírnou povahou. Ve volné přírodě bychom ji našli v západní a střední Africe, kde obývá savany, zřídka i okraje deštných lesů.

Právě díky její mírné povaze je vhodná pro každého začínajícího teraristu. Ti si ji jistě zamilují i pro různé barevné mutace a pro její nezaměnitelný vzhled, především tlamy. Na tlamě má totiž jsou tepločivné  jamky, což jsou dokonale fungující receptory na vyzařování tělesné teploty potravy. Právě díky nim a díky Jacobsonovu orgánu snadněji v noci nachází potravu.

Na chov není nijak náročná. Potřebujeme ale dostatečně velké terárium (pro dospělou regiusku zhruba 120x70x50cm), žárovku na výhřev, dostatečně velkou skrýš, misku na vodu, podestýlku.

Nic nezkazíme ani větví, sice špatně lezou, ale větev zvětší plochu terária, kterou může využít. Terárium nemusí nutně znamenat nudnou skleněnou plochu, v dnešní době si můžete vybrat z terárií ze skla, OSB desek a z laminového dřeva, které se vyrábí v různých odstínech a dekórech. Jako úkryt můžete zvolit korkovou kůru, kus dutého kmene a jiné. Na dno terária můžeme kombinovat mulčovací kůru, rašelinu, bukové štěpky, jedlovou nebo drcenou borovou kůru.

Zmínili jsme výhřevnou žárovku. Krajta si sama neumí regulovat teplotu. Z toho důvodu by měla mít možnost se nahřát po žárovkou (max 35°C pod výhřevným místem) a taky možnost se ochladit. Ve zbytku terária by se teplota měla pohybovat mezi 25 až 28°C. V noci pokles maximálně na 20°C. Pozor méně nikdy!

U krmení nás mohou  trochu potrápit, jsou to známí hladovkáři. Samci i samice zcela běžně v době, kdy jsou nejvíce sexuálně aktivní, vynechávají potravu. Samice pak při březosti. Mimo tato období někdy nežerou i několik měsíců, což nemusí být žádná velká katastrofa, pokud had nehubne a je v dobré kondici. Jsou známé i případy, kdy krajta královská nežrala celý rok, prostě se jí nechtělo. Mláďata do 6 měsíců krmíme 1x za týden, subadultní regiusku cca 1x za 10 dní a dospělou cca 1x za 2-3 týdny. Vždy záleží na velikosti, váze a kondici.

V období svleku, je občas třeba trochu pomoci porosením substrátu, stává se, že se špatně svlékají. Nemusíme do terária nalít litry vody, stačí vlhčit rozumně jeden roh. Vzdušná vlhkost pak pomůže se svlekem, stejně jako kámen nebo větev v teráriu, o kterou se můžou třít. Takže skutečně žádná věda.