Jak vytáhnout klíště? Takto se vám podaří vytáhnout i s kusadly

Jaro je tu a všechno začíná vykukovat ze svých úkrytů. Nejen krásy, ale tak nástrahy v podobě infikovaných klíšťat s rizikem přenosu infekce na mazlíčka.

Jak vytáhnout klíště? Takto se vám podaří vytáhnout i s kusadly

Už se zakouslo! Nedá se nic dělat, váš mazlíček má klíště. Nejjednodušší a zároveň nejbezpečnější možností, jak se zbavit nevítaného hosta, je použít pinzetou.  Jenže co s ní? Točit, kývat, viklat, tahat? Postupujte podle našeho návodu a klíště nemá šanci!

Na co si dát pozor

Riziko pro naše mazlíčky představují klíšťata jakmile se z larválního stádia vyvinou v nymfy. Ty mají běžně velikost od 1,2 do 1,5 milimetru. Na takto malé jedince však často narazíme, až když díky krvi vašeho miláčka trochu povyrostou. Když už je v kožíšku najdete, vsaďte na rychlé a bezpečné metody při kterých vytáhnete parazita celého. Rozhodně se vyvarujte těmto babským radám a dalším špatným nápadům.

Dávno neplatí názor, že přisáté klíště je potřeba nejprve udusit olejem, sádlem nebo mastí. Naopak, tento postup je velmi nebezpečný! Klíště totiž může vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje riziko přenosu nákazy. Špatným nápadem je i vytahování klíštěte prsty. Kromě toho, že hlavička zůstane zapitá, riskujete, že se nakazíte sami. Vhodná rozhodně není ani běžná pinzeta pro manikúru. Kvůli jejímu tvaru totiž mačkáte i bříško klíštěte, které opět může vypustit obsah střev do rány.

Takže jak na odstranění klíštěte u zvířat?

Pořiďte si speciální pinzetu, kterou můžete zakoupit i v našich prodejnách, nebo háček se zářezem. Dejte pozor, abyste tělíčko parazita nechytili za bříško, ale pod bříškem. Samozřejmostí by měly být i gumové rukavice. Nikdy totiž nevíte, jestli právě toto klíště není nakažené.

Točit doleva nebo doprava?

Ještě, než tuto pinzetu vezmeme do rukou, zvažme způsob, jakým se klíště přichytává. Jeho "zuby", takzvaný hypostom (česky chobotek) nejsou jako šroub, ale jako harpuna, která se po zabodnutí těžko vytahuje. Z toho vyplývá, že není třeba točit ani doprava, ani doleva. Stačí jemně vyviklat. Takže viklat tam a zpět, tam zpět, tam zpět. Je to jednodušší než točení a také účinnější.

Speciální pinzeta a viklavé pohyby tam a zpět. Správný způsob, jak odstranit klíště.

A je venku!

Vše se podařilo a neřád je vytažen z kožíšku! Aby se ranka nezanítila, určitě ji vydezinfikujte. Já používám Alpu nebo pálenku (ta se snad najde v každé domácnosti), ale můžete použít i jiný dezinfekční prostředek. Druhý den ranku zkontrolujte, zda přece jen není zanícená. Pokud ano, pro jistotu navštivte veterináře. Ovšem malá načervenalá bulka nemusí hned znamenat, že došlo k nákaze. Stejně se totiž projevuje i lokální infekce, která většinou časem zmizí.

Kousek klíštěte zůstal v těle pejska

Co když jste neodstranili celé klíště a v rance zůstala hlavička nebo kousek kusadel? Nebojte se! Samotná kusadla nejsou zdrojem infekce. Jsou maličká a tělo se s nimi dokáže samo vypořádat. Pokud je tedy nezvládnete vyjmout, nevadí. Ranku však důkladně vydezinfikujte.

Kam s ním...aneb jak zlikvidovat klíště?

Určitě není vhodné vyhodit klíště na trávu nebo do koše. Pokud je živé, určitě by našlo cestu ke své další oběti. Nejlepším způsobem likvidace je zabalit jej do kousku papíru a na nehořlavém podkladu zapálit. Pokud nemůžete pálit, zabalte je do kousku toaletního papíru a spláchněte do záchodové mísy.

Nechcete se nervovat a strachovat z možnosti přenosu infekce?

Je jeden ověřený způsob, jak zabránit přenosu infekce z klíštěte na vašeho pejska, kočku, králíčka nebo morčátko. Tímto způsobem je včasná prevence a použití vhodných antiparazitik. Tomuto tématu se podrobněji věnujeme v článku: Jak správně vybrat antiparazitika? I když teď už víte, jak s takovým klíštětem »zatočit«, raději se celé nepříjemnosti vyhněte a vsaďte na přípravky s repelentním účinkem. Mezi ty patří například obojky Foresto, které jsou vhodné pro psy i kočky. S výběrem vám na prodejnách pomohou naši asistenti prodeje.