Klíšťata a blechy: nedejte jim nejmenší šanci

Klíšťata a blechy: nedejte jim nejmenší šanci

Plíží se kožichem, aby mohli krvelačně pít krev vašeho mazlíčka. Ať už jde o klíšťata, nebo blechy, jejich sezona právě odstartovala. Nenechte parazity zkazit jaro vám i vašim zvířecím společníkům.

Nejlepší obranou je útok. A pro boj s parazity to platí dvojnásob. Vyplatí se nepodcenit prevenci. Pokud jste už u svého mazlíčka objevili blechy nebo klíšťata, řešení problému neodkládejte.


KLÍŠŤATA LETOS ZAÚTOČÍ UŽ V BŘEZNU


Pokud jde o klíšťata, čelíte vytrvalému nepříteli, který nejintenzivněji útočí v období od jara do podzimu. Klíště čeká na svého hostitele, na němž se uchytí a následně saje krev. Svou velikost je schopno zvětšit až dvěstěkrát a jeho správné a rychlé odstranění je velice důležité, jelikož klíště přenáší infekční choroby a nemoci jako je například lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida. Letošní sezona navíc startuje už teď. Klíště přitom číhá jak v lese, tak v městském parku, nebo přímo na zahradě. Srst proto pravidelně kontrolujte.


TATO MÍSTA URČITĚ PROHLÍŽEJTE PRAVIDELNĚ
Kam se na psovi nebo kočce podívat a jaká místa hlavně nevynechat? Zvláštní pozornost věnujte uším, kde má klíště skvělé podmínky. Dále kontrolujte místa, která nejsou na první pohled dobře viditelná, například pod obojkem, na vnitřních stranách tlapek, mezi prsty a v okolí řitního otvoru.


JAK NA BLECHY?
Jsou to blechy? Poznáte to snadno, podle černých teček, které po nich zůstávají v srsti. Pokud selhala antiparazitika, nebo jste je nestihli nasadit, rozhodne neotálejte. Ošetřit musíte jak kožich mazlíčka, tak jeho okolí. Na okolí bude fungovat sprej a také vyprání zamořených textilií na vysoký stupeň v pračce. Na mazlíčka pak šampon, spot-on, nebo obojek. Antiparazitika, která působí na klíšťata, fungují i na blechy.


BLECHY SE MNOŽÍ BLESKOVĚ
Zbavit se blech je komplikovanější problém než u odstranění klíštěte. V případě, že váš mazlíček žije přímo v domácnosti, bude vás to stát několik bezesných nocí a počítat musíte se spoustou praní a nákupy sprejů na ošetření textilií. Pokud vašeho miláčka zlobí blechy, pak se z 5 % jedná o dospělce a zbývajících 95 % jsou jejich vajíčka, larvy a kukly, které jsou rozmístěny na hlavě zvířete a jejím okolí. Blechy přitom způsobují kožní problémy (dermatitidu), chudokrevnost a druhotné bakteriální infekce. Jsou také přenašeči tasemnice. Napadené zvíře zoufale svědí kůže, a proto se neustále drbe.
Proč je zbavení se blech tak náročné? Každá blecha může denně naklást až 50 vajíček, ze kterých se stanou larvy. Právě larvy blech pak snadno kolonizují prostředí. Zalezou do koberců, sedaček auta, pelíšků a těžko přístupných míst. Tam se během 5 až 10 dnů přemění na kukly, ze kterých se po dalších 9 dnech vylíhne další dospělá blecha. A peklo se opakuje.

Antiparazitika, nejúčinnější prevence

Ochranu proti klíšťatům i blechám můžete zajistit několika způsoby. K orientaci ve velkém množství antiparazitních přípravků, které jsou dnes na trhu k dispozici, vám pomůže jejich rozdělení do dvou základních skupin - podle doby jejich účinnosti:
ANTIPARAZITIKA S KRÁTKODOBÝM ÚČINKEM
Na srst se aplikují jako šampon, sprej a mají krátkodobý intenzivní účinek. Většinou maximálně v řádu dnů, nebo do první koupele. Mezi krátkodobé antiparazitika můžeme zařadit i spot-ony, tedy kapky. Ty působí většinou měsíc, proto je nutné pohlídat dobu účinnosti a potom jejich aplikaci opakovat.
DLOUHODOBÁ ANTIPARAZITIKA

Tato antiparazitika seženete jako antiparazitní obojek. Jejich účinnost je skutečně dlouhá, pokrývá několik měsíců, někdy i celou klíšťovou sezónu.