Kempování se psem: Co mít sbaleno pro vašeho miláčka?

Kempování se psem: Co mít sbaleno pro vašeho miláčka?

Léto a letní počasí láká ven. Ať už vyrazíte k vodě nebo na hory, do chatky nebo pod stan, jedno je jisté: Váš pejsek do toho půjde rád s vámi. Na co myslet při kempování se psem?

Než začneme plánovat dovolenou se psem, třeba v kempu, tak je potřeba si zjistit lokalitu, zda do daného kempu s chatičkami vůbec psi mohou. Zajímat by nás mělo, jak je ošetřen jejich pohyb po kempu, zda mohou do chatek či nikoliv, k jakému městu kemp patří a jaká je jeho vyhláška o pohybu psů v daném městě. Asi nejdůležitější věcí vůbec je zjistit si, zda v daném městě je veterinární ordinace, která má nepřetržitý provoz, protože stát se může cokoliv.

Po zjištění těchto velmi důležitých informací se můžeme balit a chystat na cestu. U člověka je jasné, co sebou, ale co takový pes? První věcí do batůžku psa by měl být platný očkovací průkaz, řádně vyplněný včetně čísla čipu psa, který by měl být řádně registrovaný (narodniregistr.cz, backhome.cz, evidencepsu.cz), obojek se známkou, vodítko a náhubek. Vodítko je dobré vzít jedno pevné a druhé samonavíjecí. Přeci jen samonavíjecí (Flexi) vodítko dává psovi aspoň nějakou volnost tam, kde není možné psa pustit na volno bez vodítka.

Dále vezmeme misky na žrádlo a vodu, zde lze využít misky cestovní (sklapovací nebo skládací) a také cestovní láhev na vodu. Samozřejmě konzervy nebo granule, záleží, na co je pes zvyklý. Lze pořídit i cestovní vak na granule, ten granule plnohodnotně uchová, před veškerou nepřízní počasí.

Rozhodně by neměl chybět pelíšek, na které pes zvyklý (pokud nemůžeme vzít přímo jeho boudičku, máme více možností). Zvolit můžeme libovolnou variantu: plastovou přepravku, vozík za autem, nebo jen deku či pelech. Vozík za auto zaparkujeme tak, aby dvířka od vozíku byla co nejblíže oknu. Pak je ještě otázka, zda psa nechat ve vozíku, nebo ho ubytovat rovnou v chatce. Plastová přepravka je mnohem lepší na manipulaci, takže ji vyndáme z auta a umístíme buď na verandu chatky, pokud jí má, anebo rovnou do chatky. Což je asi nejrozumnější, psa můžete v přepravce ponechat i přes vaši nepřítomnost, třeba v době večerní sprchy. Pakliže spíte ve stanu, tak si přepravku umístíme co nejblíže stanu. S dekou nebo plechem je práce asi nejméně, prostě jej hodíte na postel a je to jako doma. A pokud si postel v chatce povlečete vlastním povlečením (dáte si vlastní deku i polštář), tak nejen, že uděláte službu sobě, ale případně i následujícím ubytovaným. Když se totiž stane, že pes umaže povlečení nebo se do něj zakousne, tak je to čistě váš problém a vyhnete se tak nepříjemnostem s personálem kempu. Pro zvýšení komfortu psa lze použít i chladící podložky, neboť chatky nemusí být dobře odizolovány a může v nich být horko.

Chladící podložku si naše Rosie velmi zamilovala.

K zahození není ani malá psí lékárnička, ve které by nemělo chybět pár léků, jako Smecta (proti průjmu), Ophtalmoseptonex, Septonexový pudr, Tropiclean ušní kapky, Akutol (tekutý obvaz), Jodisol nebo Betadine (desinfekce) a hypermangan (rychle stahuje i hlubší rány a je to první pomoc při léčbě hotspotů). Dále obinadlo, samolepící obvaz, gázové polštářky, obklad na rány, leukoplast, nůžky, pinzeta (obyčejná i na klíšťata), gumové rukavice, fixační náhubek, stříkačka, spínací špendlík a popřípadě alkoholové tamponky.

Vzhledem k tomu, že očekáváme zvýšenou frekvenci koupání v řece, jezeře či rybníku, tak rozhodně nesmí chybět savý ručník a ušní kapky, které by neměly chybět zejména tam, kde voda není úplně čistá. Pes si do uší může zanést z vody špínu, kterou sám nevytřepe, a tak je potřeba mu uši propláchnout něčím, co špínu uvolní a ručníkem pak uši hezky vytřít. Psa po koupeli nechat vyběhat, aby byl co nejsušší, při zapaření vznikají nehezké a špatně se hojící rány tzv. „hotspoty“, (zkrátka zapařeniny).

Pokud od chatky nebo i stanu budeme chodit někam dále k vodě, tak se určitě hodí i uvazovací kolík. Ne vždy se na břehu řeky, jezera vyskytuje šikovné křoví, nebo strom, kde by bylo možné psa uvázat. Psa v případě potřeby uvážeme na řetěz (dle plemena psa) nebo lanko – vodítko není úplně vhodné, přeci jen pes vodítko snadno překouše a než se vrátíte z toalety nebo doplavete těch zbylých 20 temp, pes je pryč, a to by nebylo úplně příjemné.

Mohou do vody u které trávíte dovolenou i psi? Ideální pro pejsky, kteří plavou rádi!

Na všudypřítomný hmyz lehce vyzrajeme antiparazitiky. Psy chráníme proti parazitům obojkem, pipetou nebo tabletou. Pokud spíme ve stanu, není k zahození velká moskytiéra, která bude chránit vás i vašeho psa. Pokud spíte v chatce, tak z vlastní zkušenosti radím, nezapomeňte si sbalit i síť do okna, stojí pár kaček a instalace do okna chatky je jednoduchá a bez poničení okenního rámu. Tato jednoduchá rada vám zaručí klidnou noc bez kousanců.

Ať už se psem pojedete kamkoliv nezapomeňte, že všude platí jiná pravidla, to, co platí v ČR nemusí platit v Srbsku nebo Anglii. Vždy je potřeba nastudovat kam jedu, jak se tam staví ke psům, co je potřeba mít k psovi za papíry, jestli mě do dané země se psem vůbec pustí. Neboť jsou plemena, která v různých zemích nejsou vítána. Inu studujte, cestujte a bavte se