Veterinářka radí: Kdy jít kvůli klíštěti k veterináři?

Veterinářka radí: Kdy jít kvůli klíštěti k veterináři?

Klíšťata jsou letos obzvláště krvelačná…Nechte si poradit přímo od veterinářky, jak na ně. Co funguje a jak zneškodnit vytažené klíště? Kdy je správný čas přijít až k do ordinace k vašemu veterináři?

Kde klíště najdeme?

Prakticky všude, na psech mají ale nejraději místa, kde se jim dobře kouše a kde není tolik chlupů. Taková jemná kůžička a méně chlupů je třeba na psím břiše, rádi se zakousnou i pod obojkem. Záleží jak často se váš pes pohybuje venku a v lese, ale měli bychom ho pravidelně prohlížet. Toto pravidlo platí zvláště, pokud jde o psa, který s Vámi žije doma.

Co s klíštětem?

Kvůli klíštěti u psa rozhodně není potřeba chodit k veterináři. V pohodě jej zvládnete odstranit doma, chce to jen mít správné vybavení. Ideální je mít speciální pinzetu nebo háček pro tyto účely. Tyto speciální nástroje nejsou drahé a zvládne to s nimi každý. Rozhodně ovšem na klíště nesahejte holýma rukama.

Jaký by tedy měl být postup?

Jakmile najdete klíště, vezměte si rukavice, přidržte psa a podsuňte pod klíště háček nebo v případě pinzety chyťte klíště co nejblíže ke kůži vašeho psa. Jemným tlakem a případným mírným kýváním klíště vytáhněte. Vzhledem k uspořádání kousacího ústrojí klíštěte si točením ani zakapáním olejem či jinou dezinfekcí nepomůžete. Po vytažení klíštěte místo dezinfikujte.

Co potom udělat s vytaženým klíštětem?

K vytaženému klíštěti je potřeba se chovat jako k vysoce infekčnímu materiálu a názory na likvidaci jsou mnohé. V domácích podmínkách je dobré klíště spláchnout zabalené do papírového kapesníku v toaletě a nebo spláchnout do dřezu. V žádném případě nemačkejte klíště rukama, ohrozili byste sami sebe.

Co když v psovi zůstala hlavička?

Může se stát, že v kůži zůstanou kusadla. V takovém případě není problém je zkusit vytáhnout. Když to nejde, nevadí, ránu vydezinfikujte ať už zůstalo kusadlo v kůži, nebo ne. Drobná boulička po vytažení klíštěte (bez zarudnutí a bolestivosti) může být normální a může přetrvávat i po dobu  měsíce.

Takže opravdu není žádný důvod chodit k veterináři, nebo jsou i výjimky?

Výjimka existuje. Stejně jako u lidí, je potřeba se dostavit k lékaři, nebo tedy veterináři, když po odstranění klíštěte na místě zůstane na místě červený flek. Ten může být vyvýšený, narůžovělý nebo tmavě červený. Ten nemusí znamenat vůbec nic, ale může být i příznakem lokální infekce.

Co se stane když přijdu s tímto flekem?

Veterinář místo po vytažení zkontroluje, pokud v místě zůstala zakousnutá kusadla, pokusí se je odstranit a podle závažnosti infekce případně doporučí lokální nebo celkovou terapii.

Riziko je v tomto období vysoké!

Klíšťová aktivita se už několik týdnů drží na čísle sedm z desetibodové škály. Sedmička se přitom označuje jako velké riziko. Odborníci doporučují nesedat a nelehat si v prostorech, kde je jsou křoviny, bylinné vegetace nebo na okraji lesa, vodních toků a listnatého mlází. Večer i ráno doporučují prohlídku a případné odstranění klíšťat. U zvířat je rovněž vhodné nasazení antiparazitárních obojků nebo spot-onů. Proti klíšťatům skvěle působí obojek Foresto, skvěle fungují i spreje.

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.

Hledáte kliniku pro vašeho mazlíčka? Veterinární klinika Jaggy  je odborným pracovištěm, které se specializuje na diagnostiku a léčbu složitých onemocnění psů a koček.