Kanárek a odchov mláďat

Už víte, jak se starat o kanárka, a rozhodli jste se pro vlastní odchov mláďat? Víme, jak na to!

Kanárek a odchov mláďat

Už víte, jak se starat o kanárka, a rozhodli jste se pro vlastní odchov mláďat? Víme, jak na to!

Pokud se rozhodneme pro odchov mláďat, neobejdeme se bez hlubší znalosti podmínek, za kterých se bude dobře dařit chovnému páru i jejich potomstvu. Předpokladem takového chovu také je, aby se oba ptačí partneři navzájem shodli a vytvořili dokonalý pár. Pokud máme harmonický pár, tak je to nejideálnější způsob chovu kanárků.

Pár potřebuje větší prostor

Tentokrát potřebujeme větší klec, s délkou minimálně 55 cm, hloubka a výška stačí 40 cm. Nejrozšířenější a nejpřirozenější je chov párový, kdy je spolu samec a samička v jedné kleci celoročně. Mimo chovné sezóny ptáky krmíme výlučně suchým krmivem s obsahem řepky. Co se týče hygieny, platí stejná pravidla jako při chovu jednoho jedince.

S nástupem chovné sezóny, na jaře, začínáme se stimulací světlem, krmením a umístěním hnízda. Umělým osvětlením postupně prodlužujeme světlou část dne na 12 až 14 hod. Začneme s přikrmováním speciální vaječné směsi a zeleným krmivem (nastříhány lipnice, mladá pampeliška, ptačinec žabinec), příp. nastrouhanou mrkví. Zelené krmivo podáváme výlučně až po konzumaci suchého krmiva, jinak riskujeme střevní katar. Pokud si osvojíme postup nakličováním semen, přidáváme i naklíčená semena řepky.

Vajíčka kladou jedno po druhém

Samička snese do hnízda postupně 5-6 vajíček / 1 denně. Mláďata se začnou líhnout postupně po 12 dnech, samostatné jsou po 23 dnech. Zkušenější chovatel odebírá vajíčka z hnízda a dává tam umělé kuličky podobné velikosti, pak je po snesení posledního vrátí zpět. Zajistí tak vylíhnutí se mláďat ve stejný den. Není to nutné, ale při odstupu líhnutí prvního a posledního mláděte je riziko, že silnější jedinec nejslabší mládě vyhodí z hnízda. V době sezení samičky vynecháme vaječnou směs.

Mláďata v hnízdě

Kdy vylétnou z hnízda?

Po vylíhnutí mláďat podáváme vaječnou směs a naklíčenou řepku. O mláďata se starají oba rodiče, proto nehrozí, že samička bude velmi vyčerpaná. Samička většinou začíná novou snůšku vajíček ještě dříve, než jsou mláďata z první snůšky zcela samostatná. Po třech týdnech, kdy jsou mladí jedinci schopni létat a berou si už samostatně vaječnou směs a naklíčenou řepku, je přemístíme do vlastních klecí. Mladé ptáčky pak krmíme vejčitou směsí, naklíčenou řepkou a do dalšího krmítka dáváme i suché krmivo. Pohlaví mladých kanárků umí určit pouze zkušený chovatel.

Po ukončení chovné sezóny odebíráme samičce z klece hnízdo. Vaječnou směs a naklíčenou řepku už nepodáváme. Samičku pouštíme do snášky maximálně 3x za jednu sezónu, jinak se příliš vyčerpá. Pokud bychom hnízdo v kleci ponechali i nadále, samička by v hnízdě stále seděla.

Zaujal vás kanárek, ale na párový chov si ještě netroufnete? Přečtěte si, jak začít s jedním kanárkem a co vše k tomu budete potřebovat.