Jemná antiparazitika pro štěňata

Jemná antiparazitika pro štěňata

Mladý organismus štěněte si žádá spolehlivou ochranu před parazity, která však psovi neuškodí. Po jakých antiparaziticích sáhnout a kterým se naopak vyhnout? Pročetli jsme všechny doporučení a přinášíme vám stručný přehled.

Ze všeho nejdříve musíme zvážit, od kdy vlastně štěně potřebuje antiparazitika. Dokud zůstává jen doma s fenkou v prvních pár dnech, stačí se spíše soustředit na ochranu fenky, případně dalších zvířat v domácnosti, která chodí ven a zase dovnitř. I pro kojící a březí fenky je vhodné zvolit velmi šetrné a účinné antiparazitikum, které je pro ně optimální.

Jak staré musí štěně být?

Všechny přípravky uvádí v informacích o používání věkovou hranici pro štěňata, případně koťata. Většina uvádí, že se smí s jejich používáním začít od 2, 8, nebo 12 týdnů věku štěněte. Najdeme však i antiparazitika, která smíme použít bez rizika už ve dvou dnech štěněte.

Obojky a pipety - dlouhodobá ochrana pro štěňata

Pokud chcete štěněti pořídit obojek, nejdříve můžete sáhnout po obojcích Scalibor a Foresto pro malé psy. Oba můžete použít už od 7 týdnů štěněte. Foresto pak lze použít i na kotě od 10 týdnů věku.  Od 3 měsíců můžete použít obojky Klitix a Bolfo.  Naproti tomu obojky Herba max použijte až od 4 měsíců věku. Značka Beaphar pak své obojky doporučuje až od 6 měsíců věku.

U pipet, neboli spot-onů je třeba myslet na to, že je potřeba jejich aplikaci opakovat většinou po měsíci.

Nejoblíbenější jsou pravděpodobně pipety od značek Front-line a Advantix. Všechny pipety Front- line můžete použít od 8 týdnů psa. Pozor však na řadu Front-line TRI-ACT, který je nevhodný pro březí fenky. Zároveň při použití tohoto přípravku musíme dát pozor na psy, kteří žijí v domácnosti s kočkou. S tou by neměli přijít do styku minimálně 6 hodin po aplikaci přípravku.

Advantix pak  můžete použít na psy (pozor, kočky ne) od 7 týdnů věku a vážící více než 1,5 kg.

Přípravek Expot použijte od 2 týdnů věku, ovšem pozor, přípravek je toxický pro kočky! Advantage je naopak vhodný pro koťata od 8 týdnů věku - ovšem působí pouze na blechy!

Fypryst použijte ve formě kapek až od 8 týdnů pro štěňata nad 2 kg a u koťat nad 1 kg. Vhodný je i pro kojící feny a březí kočky. Herba Max je pak vhodný až po 12 týdnech věku zvířat a použít ho můžete pro březí a kojící feny.

Spreje a rozprašovače pro štěňata

Tyto přípravky zaručují většinou jednorázové a krátkodobé řešení. Pro plnou ochranu je přitom nutné správné použití, respektive aplikace přípravku rovnoměrně po celém těle zvířete. 48 hodin před aplikací se přitom nedoporučuje koupání. Na aplikaci pak použijte rukavice.

Spreje se jeví jako nejjemnější ochrana. Frontline Spray uvádí, že je možné jej použít již od 2 dnů věku zvířete, stejně tak Fypryst Spray. Bolfo Spray pak dokonce uvádí, že jej lze použít bez věkového nebo hmotnostního omezení.

Naopak sprej Arpalit  a Herba Max je vhodný až od 2 měsíců zvířete. Oblíbený Tropiclean je vhodný pouze pro psy, a to až od 12 týdnů.

Šampony a pudry pro štěňata

Tropiclean šampon pro psy má přírodní složení a použít jej můžete od 12 týdnů věku, pozor působí však jen 7 dní!

Tropiclean kondicionér je vhodný především při napadení blechami a zatím nebyla stanovena jeho bezpečnost pro březí a laktující zvířata.  Arpalit antiparazitický šampon je pak vhodný pro psy starší 2 měsíců, avšak nikoliv pro kojící fenky.

Pokud máte štěně, nesmíte zapomenout také na pravidelné odčervení a na povinná očkování. O obou se dozvíte nejlépe od svého veterináře.  Při používání antiparazitik vždy postupujte přesně podle návodu a následujte doporučení výrobce.

Typ

Od kdy

Boflo sprej

bez omezení

Front-line sprej

2 dnů

Fypryst sprej

2 dnů

Expot pipety

2 týdny

Scalibor obojek

7 týdnů

Foresto obojek

7 týdnů

Advantix pipety

7 týdnů (od 1,5 kg)

Advantage pipety pro kočky

2 měsíce

Fypryst pipety

2 měsíce (od 2 kg)

Arpalit sprej

2 měsíce

Front-line pipety

2 měsíce

Herba Max sprej

2 měsíce

Arpalit šampon

2 měsíce

Klitix obojek

3 měsíců

Bolfo obojek

3 měsíců

Herba Max pipety

3 měsíce

Tropiclean sprej

3 měsíce

Tropiclean šampon

3 měsíce

Tropiclean pudr

3 měsíce

Herba max obojek

4 měsíců

Beaphar obojek

6 měsíců