Je jaro, krásné roční období, ale kdo nám to tu přebývá?...klíšťata!

Icon06. 04. 2019 IconANTIPARAZITIKA IconJAK NA TO, KOČKY, PRŮVODCE CHOVEM, PSI, ZAČÍNÁME

Jaro je tu a všechno začíná vykukovat ze svých úkrytů. Z větví na stromech se derou ven poupata, ze země vylézají žáby a táhnou do rybníků založit kolonie pulců. A z malinkatých vajíček se začínají líhnout malé příšerky čekající na vašeho domácího miláčka - ano, začíná období klíšťat. A to už není tak poetické!

Na začátek trochu anatomie

Klíště vypadá jako malý balónek, z něhož visí malé šňůrky (nožičky). Ty jsou tak malé, že je nemůžeme vůbec chytit do ruky. To, co se nám podaří uchopit, je vlastně jeho bříško. Na rozdíl od balónku toto bříško není plné vzduchu, ale nebezpečných látek, které mohou být zdrojem infekce. Pokud byste chytili klíště za bříško a stlačili, obsah jeho žaludku byste poslali ven. A tomu je nutné předejít, neboť by se nebezpečné látky dostaly do krevního řečiště vašeho miláčka.

Takže jak na odstranění klíštěte u zvířat?

Co určitě ne:

  • netlačte na klíště prsty
  • nepoužívejte běžné pinzety pro manikúru, protože byste stiskli bříško
  • nepotírejte klíště olejem či mastí, klíště by mohlo uvolnit nebezpečné látky

Jak tedy?

Pořiďte si speciální pinzetu, kterou můžete zakoupit i v našich prodejnách, nebo háček se zářezem. Dejte pozor, abyste klíště nechytili za bříško, ale pod bříškem.

Točit doleva nebo doprava?

To souvisí s tím, jak se klíště přichytává. Jeho "zuby" - zvané hypostom (česky chobotek) - nejsou jako šroub, ale jako harpuna, která se po zabodnutí těžko vytahuje. Z toho vyplývá, že není třeba točit ani doprava, ani doleva, ale stačí jemně vyviklat - takže viklat tam a zpět, tam zpět, tam zpět. Je to jednodušší než točení a také účinnější.

Speciální pinzeta a viklavé pohyby tam a zpět. Správný způsob, jak odstranit klíště.

Aby se ranka nezanítila, určitě ji vydezinfikujte - já používám Alpu nebo pálenku (ta se snad najde v každé domácnosti) :) , ale můžete použít i jiný dezinfekční prostředek. Druhý den ranku zkontrolujte, zda se přece jen není zanícená. Pokud ano, pro jistotu navštivte veterináře. Malá načervenalá bulka nemusí hned znamenat, že jde o infekci. Takto se projevuje lokální infekce, která většinou časem zmizí.

Ajaja, kousek klíštěte zůstalo v těle pejska.

Co když jste neodstranili celé klíště a v rance zůstala hlavička nebo kousek kusadel? Nebojte se! Není potřeba propadat panice, protože samotná kusadla nejsou zdrojem infekce. Jsou maličká a tělo se s nimi dokáže samo vypořádat.

Kam s ním...aneb jak zlikvidovat klíště?

Určitě není vhodné vyhodit klíště na trávu nebo do koše. Pokud je klíště živé, určitě by našlo cestu ke své další oběti. Já klíště vždy rozmáčknu v papírovém ubrousku a spláchnu do záchodu. Mám tak jistou, že už nepřijde. U takového postupu je samozřejmě důležité mít na rukou ochranné rukavice a poté si důkladně umýt ruce.

Nechcete se nervovat a strachovat z možnosti přenosu infekce?

Je jeden ověřený způsob, jak zabránit přenosu infekce z klíštěte na vašeho pejska, kočku, králíčka nebo morčátko. Prevence - tedy používat antiparazitika. Divíte se, že zmiňuji i hlodavce? Ano, i ti jsou ohroženi, pokud je necháváte proběhnout nebo pást na trávníku.

Po té, co se klíště vylíhne, prochází třemi vývojovými stádii: larva, nymfa, dospělec. Larva ("miminko") a nymfa ("teenager") se spokojí s malými i většími hlodavci a jako "pojízdný bar" často využívají i ježky. Z nich se mohou dostat dále na psy a kočky. Pokud máte doma více mazlíčků, myslete na to, že klíště může přicestovat na jednom zvířeti a přesunout se na druhé.

Nesnadnější cestou, jak bojovat s klíšťaty, je prevence. Nedovolte klíšťatům udělat si mejdan na vašem domácím mazlíčkovi. Využijte antiparazitní obojky nebo pipety. Jejich aplikace je jednoduchá. Ušetří vám čas i starosti. Není nutné utíkat hned k veterináři. S výběrem vám rádi poradí moji kolegové na prodejnách.