Jak vyzrát na psí chlupy?

Každý pejskař má vždy o chlup lepší kávu a také mu to vždy o chlup více sluší. Je to díky našim psím parťákům, kteří každý rok mění srst. Naštěstí, díky vysavači, sušičce a také správné péči o srst, nemusíte boj s chlupy úplně vzdávat.

Jak vyzrát na psí chlupy?

Vyčesávat, vyčesávat, vyčesávat...

Každý pejskař má vždy o chlup lepší kávu, omáčku a polévku. Také to pejskaři vždy o chlup více sluší. Je to díky našim psím parťákům, kteří každý rok mění srst, některá plemena i dvakrát ročně. Psí chlupy jsou zkrátka všude a zbavit se jich není zrovna snadné. Naštěstí, díky vysavači, sušičce a také správné péči o srst, nemusíte boj s chlupy úplně vzdávat.

O chlup hezčí domácnost? To zná každý pejskař. :) 

Jak správně pečovat o psí srst?

Různě. Není chlup jako chlup. Různá plemena proto vyžadují různou péči. Svou roli přitom nehraje jen typ srsti, ale také zaměření plemene, tedy zda se je jedná o psa výstavního, pracovního atd.

Proto, než si pořídíte psa, měli byste při výběru plemene zvážit i to, kolik času a sil jste ochotni péči o jeho srst věnovat. Zdredovatělá srst komondora vyžaduje specifickou péči a trimování knírače je pochopitelně náročnější, než péče o srst kupříkladu takového německého ovčáka.

Péče o krátkou srst

Furminátor

Na krátkosrsté psy nejlépe funguje trimovací hřeben Furminator. Furminator má vyčesávací hranu z broušené nerezové oceli. Velmi účinně pročeše i ty nejspodnější chlupy včetně podsady. I když vypadá poněkud hrozivě, nemusíte mít obavy, jeho použití na krátkou srst je bezpečné. Nehrozí poškození srsti, ani poranění kůže. Furminator je vhodný pro srst krátkou a polodlouhou (do délky max. 5cm), delší srst bohužel ničí.

Furminator je skvělým pomocníkem pro vyčesávání krátkých a polodlouhých chlupů. 
Zajímavost: Furminátor je vhodný i pro koně.

Další pomocníci na úpravu krátké srsti

Pokud máte doma krátkosrstého chlupáče jistě oceníte nejrůznější gumová hřbílka, gumové vyčesávací rukavice nebo finišák. Finišák je „uhlazovací“ hřeben, většinou obdélníkového tvaru, z jedné strany opatřený jemnými drátky v několika řadách. Finišák skvěle sesbírá zbytek chlupů, které jste vyčesali předešlým hřebenem nebo rukavicí. Dobře slouží také k pročesání vlhké nebo znečištěné srsti.

Péče o dlouhou srst

Dlouhosrsté psy nejlépe vyčešete jednořadým nebo dvouřadým hřebenem, kterému se také říká hrábě nebo hrablo. V obchodech můžete najít dva typy, a to buď se stabilními hroty, nebo s hroty otočnými. Na sesbírání zbytků chlupů a jejich uhlazení můžete opět použít finišák.

Kartáčování finišákem je psům většinou příjemné.

Na hrubou srst trimování

U hrubosrstých psů, jako je například irský vlkodav, se používá speciální technika vyčesávání, zvaná trimování. Trimování spočívá ve vytrhávání odumřelé srsti, včetně kořínků, která sama nevypadá. Pokud je pes správně trimovaný, nelíná. Díky trimování se srst stává hrubší a je odolnější vůči vlivům okolí.

Pracovní versus výstavní plemena

Asi vás nepřekvapí, že pracovní a venkovní psy není potřeba koupat a česat tak často, jako psy výstavní nebo chované v bytě. Péče o výstavní psy by vydala na samostatnou kapitolu. Jejich srst musí být vždy v perfektní kondici, což vyžaduje pravidelnou, téměř každodenní péči, která zahrnuje šamponování, střihání, česání a různé další úpravy.

Koupání a šamponování

U domácích psů závisí péče o srst zejména na počasí a pochopitelně na tom, zda je váš pes „estét“ (každou louži obejde, co kdyby se umazal), nebo „čuně“ (louže nelouže, jde se prostě umazat).

Díky šetrným přípravkům můžete psa šamponovat dle potřeby, klidně i každý den. Na trhu existují dva typy šamponů.

Díky šetrným produktům můžete psa koupat dle potřeby. 

Klasické šampony

Klasické šampony, které se používají s vodou, jsou k dostání v mnoha variantách - pro jemnou nebo štěněčí srst, pro bílou srst s rozjasňovačem, pro tmavou srst, šampony léčivé s obsahem ovesných vloček a Tea Tree, a dále šampony pro hloubkové čistění (právě pro psy „čuňata").

Suché šampony

Zajímavou alternativou jsou suché šampony. Ty mohou být na bázi pudru, pěny, emulze nebo spreje. Používají se tak, že šampon vmasírujete do srsti a vyčešete.

2 v 1 : Čistota a ochrana proti parazitům

Samostatnou kapitolu pak tvoří antiparazitní šampony, které mohou být s čistě přírodními účinnými látkami (citronela, tea tree, hřebíček nebo levandule), nebo jsou obohaceny o chemickou účinnou látku (např. permethtin), která spolehlivě hubí blechy a klíšťata. I tyto antiparazitní šampony bývají dost šetrné, abyste je mohli používat k běžnému mytí, ale pro jistotu si před jejich použitím vždy pozorně přečtěte návod.

Kondicionéry a rozčesávače


Po koupeli můžete pejskovi do srsti aplikovat kondicionér nebo rozčesávač, který je určený spíše pro srst dlouhou a polodlouhou.  Kondicionéry a rozčesávače chlupy krásně „scelí“, srst pak lehce rozčešete, aniž byste ji mechanicky poškodili a pejska rozčesáváním uzlíků trápili.

Tip: Rozčesávače můžete používat i na suchou srst, třeba až po celkovém vyfénování psa.

Vyfoukat, učesat. S rozčesávačem žádný problém. 

Pravidelná péče je základ

O psí srst byste se měli starat pravidelně po celý rok, ale nejdůležitější je péče v období jara, kdy psi ztrácí zimní srst a přesrsťují na letní. V tomto období je péče o srst nejnáročnější, neboť vyčesat celý zimní kožich psa není vůbec žádná legrace a člověk si trochu připadá jako Sisyfos – česání nebere konce.

Chlupy jsou prostě pejskařova věčná starost. Záleží jen na vaší trpělivosti a odhodlání, jak se vám boj s chlupy podaří (či nepodaří) zvládnout.

Psí salony

Máte pocit, že tenhle boj není ve vašich silách? Nezoufejte. Naštěstí jsou tu ještě psí salony, kde se o vašeho pejska postarají jako o vlastního a s náležitou profesionální péčí.

Psí salony nabízejí kompletní profesionální péči. 

O chlup lepší hnízdo

A nakonec malý tip pro pejskaře, kteří mají psiska s dlouhou nebo polodlouhou srstí: Vyčesaný chomáček chlupů nevyhazujte, ale připevněte na větvičku, třeba obyčejným kolíčkem na prádlo. Poskytnete tak stavební materiál malým ptáčkům na jejich hnízda.