Jak vybrat pelíšek pro psa?

Vybíráte první pelíšek pro štěňátko? Hledáte vhodný pelech pro staršího psa? Jak vybrat ten správný? Před nákupem si přečtěte naše rady a tipy.

Jak vybrat pelíšek pro psa?

Vybíráte první pelíšek pro štěňátko? Hledáte vhodný pelech pro staršího psa? Jak ale vybrat ten správný?

Pelíšek jako bezpečné a klidné místo pro psí spánek

Pelíšek je nedílnou součástí základní výbavy pro každého pejska. Chrání psa před nepohodlím studené a tvrdé podlahy. Zároveň poskytuje psovi zónu odpočinku, klidu a bezpečí. To platí jak pro štěňata, tak pro dospělé psy.  

Aby pes mohl v klidu a nerušeně odpočívat, umístěte pelíšek pokud možno na co nejméně frekventované místo. Pro psa, stejně jako pro člověka, je odpočinek velmi důležitý. Kvalitní spánek velmi dobře působí na celkový zdravotní stav vašeho pejska. Pokud pes odpočívá ve svém pelíšku, nerušte ho. A nezapomeňte o tomto základním pravidle poučit i ostatní členy domácnosti, zejména děti.  

Kvalitní spánek dobře působí na celkový zdravotní stav vašeho psa.

Jaký pelíšek vybrat?

Malé, velké, hranaté, oválné, látkové, plastové nebo dokonce kožené - na trhu je skutečně velký výběr. Na co byste měli při výběru pamatovat?

Před tím, než vyrazíte na nákup pelíšku, rozmyslete si, kam jej umístíte. Podle toho budete volit velikost, materiál i tvar.

Do chladnějších místností zvolte pelech s okraji – kanape. Zvýšené okraje chrání psa proti průvanu. Někteří psi také rádi využívají okraje kanape jako opěrku hlavy, tedy jako polštář. Do vytápěných místností se naopak hodí hranaté nebo oválné pelechy, případně můžete zvolit pelíšek bez okrajů - matraci.

Zvažte, jaký materiál pelíšku bude pro vašeho psa ten nejvhodnější. Je-li váš pejsek "čuně", pak zvolte takový materiál, který budete moci snadno udržovat.

Tvar a materiál

Oblíbené jsou bavlněné nebo plyšové pelechy (imitace beránka). Na prodejnách Pet Center jsou k dostání veselé pelíšky Huhubamboo. Jsou měkoučké a velmi pohodlné. Pro psy, kteří si rádi svůj pelech uhrabávají, se hodí pelíšky z ripstop materiálu, což je tkanina s vysokou pevností a odolností. Většina látkových materiálů nevydrží nápor ostrých psích drápků. Pelechy z ripstop materiálů vydrží podstatně déle.

Výplň pelechu bývá z dutého vlákna, které je vhodné pro jeho termoizolační vlastnosti, dále z molitanu či jiného izolačního materiálu.

Protiskluzová úprava a údržba

Výhodou je, pokud výrobce myslel na protiskluzovou úpravu spodní části pelíšku. Ta se hodí do místností s plovoucí podlahou nebo dlažbou. Dále vybírejte takový pelech, který se bude dobře udržovat. Vhodné jsou materiály, které můžete snadno otřít vlhkým hadříkem. Některé pelíšky se vyrábějí se snímatelným povlakem. Ideální je, pokud je možné vyprat celý pelíšek v pračce.

Každý pelíšek by měl mít na etiketě pokyny k údržbě. Před praním si tyto pokyny pečlivě prostudujte, abyste předešli poškození pelíšku, změně tvaru, barev atd.

Speciální ortopedické pelechy

Ortopedické pelechy pro psy (matrace s paměťovou pěnou) jsou vhodné pro psy s pohybovým onemocněním i pro podporu zdravé páteře. Pes může ležet ve vodorovné poloze a páteř se mu neprohýbá směrem k podlaze, jak tomu může být u měkkých podkladů. Ortopedické matrace pomáhají nemocným psům snižovat bolest, přispívají k lepší rekonvalescenci a celkovému pohodlí psa.

Vhodná velikost pelíšku

Jakou pes potřebuje velikost pelechu, to závisí nejen na velikosti psa, ale i na jeho spacích návycích a celkovém zdravotním stavu.

Velikost i vhodný tvar pelechu vybírejte podle velikosti psa a jeho spacích návyků. Někteří psi rádi odpočívají schoulení v klubíčku, těm nejlépe poslouží kanape s vysokými okraji. Psům, kteří se při odpočinku rádi natáhnou jako "prkna", bude naopak více vyhovovat polštář bez okrajů.

Polštáře jsou rovněž vhodné jako cestovní pelechy. Můžete je umístit do plastové přepravky, klece nebo kufru auta. Také dobře poslouží jako cestovní postýlka např. při ubytování v penzionu nebo hotelu.

Pelíšek pro štěně

Pokud vybíráte pelíšek pro štěňátko, nesmíte zapomenout na to, že váš pejsek rychle poroste a bude svoje okolí zkoumat svými ostrými zoubky a drápky. Záleží jen na vás, zda to risknete a štěněti pořídíte velký pelech. Můžete pak doufat, že pelíšek vydrží štěněcí „ochutnávání“ a zůstane mu až do dospělosti.

Zvažte tedy, zda nebude lepší pořídit štěňátku menší pelíšek a později jej vyměnit za větší. Štěně z malého pelíšku pochopitelně rychle vyroste, ale je dost pravděpodobné, že pelíšek do té doby stejně "nepřežije" štěněcí demoliční období.  

Ať už tak nebo tak, pamatujte, že byste od chovatele měli dostat napachovaný předmět od matky (hračku, dečku). Štěňátko si tak bude snadněji zvykat na nový domov a v pelíšku se mu bude lépe usínat.

Za sebe doporučuji, naučit štěně odejít na místo, ideálně pod povelem (např. povel „místo!“) a to kdykoliv a kdekoliv. V pozdějším věku psa zjistíte, že se vám to bude velice hodit.