Jak vybrat podestýlku pro kočku?

Máte doma kočičku a nevíte si rady s prvotním výběrem podestýlky nebo nejste spokojeni se současným stelivem a chcete ho změnit? V tomto článku vám představíme různé druhy podestýlek a pomůžeme s výběrem té nejvhodnější, aby vyhovovala nejen vám, ale i vaší kočce.

Jak vybrat podestýlku pro kočku?

Máte doma kočičku a nevíte si rady s prvotním výběrem podestýlky nebo nejste spokojeni se současným stelivem a chcete ho změnit? V tomto článku vám představíme různé druhy podestýlek a pomůžeme s výběrem té nejvhodnější, aby vyhovovala nejen vám, ale i vaší kočce.

Postupně vás seznámíme se třemi druhy kočičího steliva, uvedeme jejich výhody a nevýhody a bude už jen na vás, zda se rozhodnete pro variantu s vůní nebo bez, podle toho,  jak často a jakým způsobem budete chtít podestýlku měnit a jak moc je vaše kočička vybíravá nebo naopak přizpůsobivá.

Bentonitové hrudkující podestýlky

Jak z názvu vyplývá, funkcí hrudkujících podestýlek je vytvořit hrudku po tom, co se kočička vymočí.  Výhodou bentonitových podestýlek je dobrá absorpce, jednoduchá údržba i kvalitní pohlcování pachů. Na druhou stranu se jedná o steliva s vyšší prašností a vyšší váhou při přenášení, která nelze po výměně splachovat do toalety a ani na kompost nepatří. U levných podestýlek lze navíc pozorovat spíše tvorbu bláta než hrudek a údržba je potom pracnější, proto doporučujeme do steliva trochu zainvestovat a kupovat kvalitnější.

V této kategorii podestýlek je poměrně velký výběr, můžete volit různou hrubost a parfemaci. Jemnější hrubost podestýlky doporučujeme pro koťata a pro kočky, které jsou citlivější na tlapky. Střední a vyšší stupeň hrubosti je ideální volba pro všechny nenáročné tvorečky. Pro efektivnější pohlcování pachů lze volit stelivo s vůní nebo různými aditivy, např. s aktivním uhlím. Většině koček parfemace nevadí, ale mohou se objevit i ty, kterým nebude vyhovovat.

Hrudky se vybírají pomocí lopatky s otvory, kterými propadne zbytek písku. Podestýlku většinou stačí dosypávat podle potřeby.

Nejširší spektrum hrudkujících podestýlek nabízí značka Biokat’s – různé stupně hrubosti, různé vůně, speciální stelivo pro kocoury, varianta s aktivním uhlím a další.

Silikonové podestýlky

Silikonové podestýlky se řadí do skupiny nehrudkujících steliv, když se kočička vymočí, stelivo absorbuje tekutinu a zežloutne. Mezi výhody silikonu patří nízká prašnost a dobrá absorpce tekutin a pachů. Nevýhodou může být vyšší hrubost krystalů (některým kočkám proto nemusí vyhovovat) a nemožnost použitou podestýlku spláchnout do toalety nebo vyhodit na kompost. V porovnání s bentonitovými podestýlkami vydrží o něco déle, ale při čištění je nutné vysypat a nahradit celou podestýlku(bentonitové stelivo je obměňováno průběžně).

I v této kategorii podestýlek lze najít výrobky s vůní i bez, značka HUHUBAMBOO nabízí vedle neparfémované varianty stelivo s pomerančovou, levandulovou nebo mentolovou vůní. Tato steliva bývají většinou antibakteriální.

Podestýlky z přírodních materiálů

Zde najdeme dřevěné stelivo, kukuřičné a dokonce i podestýlky z tofu, jedná se tak o steliva ekologická. Většina produktů z této kategorie je hrudkující a mezi hlavní výhody patří možnost hrudky spláchnout do toalety nebo ve většině případů i vyhodit na kompost. Jsou vhodné pro velmi citlivé kočičky, které jsou náchylné na své tlapky. Dalším plusem těchto podestýlek je poměrně nízká hmotnost pytle při přenášení.

Oproti ostatním druhům steliv mohou přírodní materiály hůře absorbovat pachy, a proto více zapáchat. Jemné druhy mohou dlouhosrsté kočky roznášet po bytě a způsobovat tak větší nepořádek.

Jelikož se jedná o hrudkující podestýlky, i zde je potřeba hrudky vybírat lopatkou a stelivo pravidelně dosypávat.

Užiteční pomocníci

Kromě samotného základního steliva lze účinnost absorbce pachů a komfort všech členů domácnosti zvýšit i pomocí dalších doplňků. Mezi oblíbené pomocníky lze zařadit osvěžovače kočičích toalet, které základní stelivo aromatizují, a přípravky pro neutralizaci pachů s již zmiňovaným aktivním uhlím.

V kombinaci s hrudkujícími stelivy nelze zapomenout na lopatku na vybírání hrudek. Tu je potřeba volit podle hrubosti podestýlky, aby čisté stelivo mohlo pohodlně propadnout zpět. Dalším nesporně užitečným doplňkem je předložka před kočičí WC, na které ulpí většina steliva z kočičích tlapek a neroznáší se tak po celém bytě. Hodně kočiček podestýlku z bedýnky vyhazuje, zabránit tomu může krytá toaleta.

Vždy, když budete kočičce měnit stelivo za jiné, než na jaké je zvyklá, pamatujte na to, že změna jí nemusí vyhovovat a může pak působit problémy v podobě močení mimo toaletu. Kočky jsou  těmi nejnáročnějšími hodnotiteli a svou nespokojenost dají jasně najevo.

Článek pro vás připravila Žaneta Černá, která používá podestýlku značky Biokat's Bianco Fresh Control, protože výborně hrudkuje a spolehlivě pohlcuje pachy.